Świetny wynik na koniec sezonu. PWR Racing Team na „piątkę” we Włoszech

Data: 19.10.2021 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny

Zdjęcie ilustracyjne bolidu

Udanie zakończyli sezon 2021 na torach Formuły Student reprezentanci PWr. Podczas zawodów we Włoszech zajęli bardzo dobre, piąte miejsce.

Zdjęcie ilustracyjne zespołu - Kolejny raz w tym sezonie nasz bolid RT11 okazał się niezawodny, a kierowcy znakomicie poradzili sobie ze wszystkimi konkurencjami dynamicznymi – mówi Aleksandra Pośpiech z PWR Racing Team. – Do tego świetnie wypadliśmy w konkurencjach statycznych, które ze względu na obostrzenia, zostały przeprowadzone zdalnie jeszcze przed startem zawodów – dodaje.

We Włoszech najlepsi okazali się przedstawiciele austriackiego Uniwersytetu z Graz, którzy wyprzedzili trzy włoskie ekipy z Modeny, Padwy i Bolonii.

Specjaliści od „ósemki”

Podobnie jak podczas poprzednich występów zespół PWR Racing Team najlepiej wypadł w Skid Padzie, czyli jeździe po „ósemce” na czas. Na Autodromo Riccardo Paletti w pobliżu miejscowości Varano nasi studenci wykręcili w tej konkurencji czwartą lokatę.

– W tym roku okazaliśmy się prawdziwymi specjalistami w tej konkurencji - mówi Aleksandra Pośpiech, która w zespole jest odpowiedzialna za marketing. – Zwyciężyliśmy w niej na zawodach w Holandii, a także stanęliśmy dwukrotnie na najniższym stopniu podium – w Czechach i w Niemczech.

Zdjęcie ilustracyjne kierowcy

Podobnego zdania jest Radosław Wróbel, który zasiada za kierownicą RT11. – Udowodniliśmy, że wiemy, jak dobrze przygotować auto do Skid Padu, a dziesiątki godzin testowania nie poszły na marne – mówi kierowca z PWr. – Bolid jest w stanie osiągać bardzo duże przeciążenia boczne, co w połączeniu z solidną i powtarzalną jazdą kierowców sprawiło, że osiągnęliśmy najlepsze czasy w historii naszego zespołu.

Równie dobrze zaprezentowali się w Endurance (jak najszybszy przejazd trasy 22 km ze zmianą kierowcy w trakcie) oraz prezentacji biznesowej – tutaj także zdobyli miejsce tuż za podium.

Koniec sezonu, koniec epoki

Rywalizacja we Włoszech była ostatnią w tegorocznym sezonie Formuły Student, który PWR Racing Team może zaliczyć do bardzo udanych. Rozpoczęło się od 10. miejsca w Holandii, potem było podium w Czechach, piąta lokata na Węgrzech, dziesiąta pozycja w Niemczech i na koniec piąte miejsce we Włoszech. W sumie w trakcie całej rywalizacji studenci PWr zdobyli aż osiem miejsc na podium.

– To rewelacyjny wynik. Zwłaszcza że za nami bardzo trudny rok ze względu na pandemię, która miała znaczący wpływ na naszą pracę – mówi Aleksandra Pośpiech. – Tym bardziej jesteśmy dumni z naszych osiągnięć. Bolid spisał się znakomicie, nie przytrafiła się nam żadna znacząca awaria, która wyeliminowałaby nas z rywalizacji. Byliśmy też świetnie przygotowani do konkurencji statycznych.

Zdjęcie ilustracyjne na torze we WłoszechTeraz przed PWR Racing Team kolejne wyzwanie, jakim jest zbudowanie bolidu elektrycznego z systemami jazdy autonomicznej. Sezon 2021 jest bowiem ostatnim, w którym nasi studenci budowali bolid spalinowy. – To konsekwencja zmian w branży motoryzacyjnej i w samym regulaminie zawodów – tłumaczy Kacper Markiewicz, lider PWR Racing Team. – Samochody spalinowe odchodzą do przeszłości. Spodziewamy się, że za kilka lat w europejskich zawodach Formuły Student będą rywalizować tylko bolidy elektryczne.

Strategiczne koło

PWR Racing Team to strategiczne koło Politechniki Wrocławskiej, które działa na Wydziale Mechanicznym. Zespół tworzy obecnie ponad 60 studentów z kilku wydziałów PWr i innych uczelni Wrocławia. Budowa bolidu i udział w zawodach są możliwe dzięki wsparciu nie tylko ze strony uczelni i Fundacji Manus, ale także ponad 120 partnerów i sponsorów – firm i instytucji z całej Polski.

Wśród największych sukcesów zespołu są m.in. zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Formula SAE Italy w 2017 r. i dwukrotnie zdobyta druga pozycja w Formula Student Czech Republic w 2018 i 2019 r. Nasi studenci czterokrotnie okazywali się też najlepsi w klasyfikacji konkurencji Acceleration na torach we Włoszech i w Czechach.

Więcej o zespole na stronie racing-pwr.pl.