TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Informator mobilnościowy

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób efektywnie poruszać się po Wrocławiu, to warto byś wiedział, że najlepiej inaczej niż samochodem.

Wrocław to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, więc zdecydowanie nie polecamy codziennych podróży na uczelnię odbywać własnym samochodem. To nie tylko koszty posiadania auta i czasu spędzonego w korkach, ale również:

  • negatywny wpływ na klimat i pogarszanie jakości powietrza,
  • stałe trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego na kampusie,
  • brak miejsc na parkingach uczelnianych - w godzinach 8-15:30 najczęściej są pełne,
  • od początku lutego 2021 większość kampusu objęta jest strefą płatnego parkowania,
  • kampus Politechniki jest jednym z najczęściej patrolowanych przez Straż Miejską obszarów w mieście - parkowanie niezgodne z prawem się tu zwyczajnie nie opłaca.

Jeśli chcesz wygodnie i najbardziej racjonalnie podróżować na uczelnię, powinieneś zdecydować się na rower lub komunikację zbiorową. Na tej stronie znajdziesz odnośniki do przydatnych informacji.


Rowerem

Wrocław z roku na rok staje się miastem coraz bardziej rowerowym, a Kampus Główny Politechniki leży w zasięgu 15-20 minut jazdy rowerem z dużej części miasta.

Mapa Wrocławia

Jak zacząć?

Jeśli to twoje pierwsze kroki z rowerem, nie martw się - Urząd Miejski Wrocławia przygotował poradnik dotyczący wyboru roweru, zapięcia oraz tego, jak możesz zapewnić rowerowi sprawne funkcjonowanie.

Do planowania codziennych podróży rowerowych z powodzeniem wystarczą ci domyślne aplikacje mapowe na twoim telefonie. Swoją przygodę możesz rozpocząć albo z własnym rowerem, albo od skorzystania z wrocławskiego roweru miejskiego (o którym przeczytasz dalej).

Na swój pierwszy własny rower we Wrocławiu wybierz najlepiej rower używany - kupisz go na popularnych serwisach aukcyjnych online. Po zakupie najlepiej udaj się z rowerem do serwisu na przegląd i dobierz do niego odpowiednie zapięcie. W ostatnich latach liczba sklepów i serwisów rowerowych we Wrocławiu istotnie wzrosła - bez problemów znajdziesz jakiś w swojej okolicy.

Praktyka podróżowania rowerem po Wrocławiu

We Wrocławiu funkcjonują rozwiązania rowerowe nie zawsze stosowane w innych miejscowościach, m. in. kontrpasy czy śluzy rowerowe, o tym, jak z nich korzystać, dowiesz się z elementarza rowerzysty i szkoły rowerowej Wrocławskiej Kampanii Rowerowej:

Rower miejski

Jednym z korzystnych rozwiązań rowerowych, które mogą ułatwić ci wybór tego środka transportu w codziennych podróżach, jest Wrocławski Rower Miejski - dofinansowywana przez miasto sieć rowerów do wypożyczenia na czas. Pierwsze 20 minut wypożyczenia zawsze jeździsz za darmo, więcej informacji znajdziesz na stronie Wrocławski Rower.

Do korzystania z roweru miejskiego potrzebna jest aplikacja firmy Nextbike, znajdziesz ją w Google Play i Apple Store.

Trasy rowerowe

Warto, żebyś zapoznał się z siecią tras rowerowych w mieście, dzięki temu poznasz nie tylko wygodniejsze alternatywy dla tras wzdłuż głównych ciągów samochodowych, ale także znajdziesz trasy rekreacyjne. Pomogą ci w tym: rowerowa warstwa serwisu OpenStreetMap, a także przewodniki przygotowane przez Urząd Miejski.

Dostępne są również mapy najwygodniejszych tras dojazdowych do centrum Wrocławia z osiedli ościennych, pozwolą ci one nabrać orientacji, jak poruszać się na głównych odcinkach osiedlowych.

Komunikacją zbiorową

Wrocław posiada jedną z bardziej rozbudowanych sieci komunikacji zbiorowej wśród polskich miast, dodatkowo:

  • 95% torowisk w mieście jest wydzielonych z ruchu samochodowego, a także wiele autobusów korzysta z wydzielonych bus pasów na jezdni lub jedzie torowiskiem tramwajowym,
  • ponad 65% tramwajów jest klimatyzowanych oraz niskopodłogowych (lub częściowo niskopodłogowych),
  • w każdym pojeździe możesz opłacić przejazd bezpośrednio w kasowniku – wystarczy mieć kartę płatniczą lub telefon,
  • na skrzyżowaniach tramwaje i część autobusów ma priorytet przejazdu.

Jeśli mieszkasz w obszarze śródmiejskim, decydując się na podróże komunikacją zbiorową, dojedziesz na Politechnikę bardzo wygodnie. Kampus Główny Politechniki znajduje się przy drugim największym węźle komunikacji miejskiej we Wrocławiu - pl. Grunwaldzkim/Rondzie Reagana, ale możesz do niego dotrzeć także z przystanków przy ul. Benedykta Polaka czy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Na Kampus Główny możesz dojechać jednym z 20 połączeń z każdej części miasta.

Przygodę z komunikacją zbiorową zaczniesz najlepiej od lektury ABC Pasażera.

Bilety

Wrocławska oferta biletów komunikacji zbiorowej jest bardzo dynamiczna, znajdziesz w niej również bilety ulgowe skierowane do studentów. Korzystne będzie także dołączenie do miejskiego programu Nasz Wrocław, związanego z miejską kartą UrbanCard. Więcej informacji znajdziesz na stronie Nasz Wrocław - kolej.

Więcej informacji o biletach znajdziesz na stronie Urzędu Miejskiego.

Codzienna wygoda podróży

W codziennym korzystaniu z komunikacji zbiorowej szczególnie przydadzą ci się następujące aplikacje:

  • Aplikacja i serwis Jakdojade.pl w którym łatwo znajdziesz trasy dojazdu.
  • Aplikacja iMPK - pokazująca bieżące pozycje komunikacji zbiorowej; dzięki niej sprawdzisz, gdzie znajduje się tramwaj, autobus, na który czekasz na przystanku.

Bądź na bieżąco

Jeśli używasz mediów społecznościowych, koniecznie powinieneś śledzić profil na Twitterze lub Facebooku MPK Wrocław - sytuacja komunikacji zbiorowej we Wrocławiu jest bowiem dynamiczna - oprócz planowych remontów, zdarzają się zmiany tras spowodowane przyczynami losowymi. Bycie na bieżąco oszczędzi ci dużo czasu, informacje znajdziesz też w systemie informacyjnym na przystankach.

Dojazd podmiejski

Jeśli mieszkasz poza Wrocławiem, najwygodniejszą opcją dojazdu podmiejskiego na Kampus Główny Politechniki będzie dla dojazd pociągiem na dworzec Wrocław Główny, a stamtąd dojazd na kampus drogą rowerową albo linią 0L.

Jeśli nie masz możliwości dojazdu kolejowego, możesz skorzystać z oferty autobusowej komunikacji podmiejskiej, zarówno kolej, jak i autobusy są dostępne w serwisie i aplikacji jakdojade.pl, ale możesz także skorzystać z jednej z aplikacji kolejowych, np.koleo.pl.

Więcej o podmiejskiej komunikacji autobusowej przeczytasz tutaj.

Scyzoryk aplikacji miejskich

Tutaj znajdziesz listę linków do najbardziej użytecznych aplikacji mobilnych w codziennym podróżowaniu po Wrocławiu.

Rower miejski:

Rozkłady i trasy komunikacji zbiorowej:

Płacenie za bilety:

opr. dr Piotr Szymański

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję