Piąte miejsce PWR Racing Team na Węgrzech

Data: 12.08.2021 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny

Zdjęcie ilustracyjne

Z Hungaroringu młodzi reprezentanci Politechniki Wrocławskiej wracają jako jeden z czołowych zespołów Formuły Student. Wywalczyli tam piątą pozycję w kategorii bolidów spalinowych, plasując się za zespołami z Niemiec i Czech.

– To dla nas rewelacyjny wynik – podkreśla Aleksandra Pośpiech z zespołu PWR Racing Team. - Konkurencja na węgierskich Formula Student East była dużo większa niż na poprzednich edycjach zawodów, a zespoły jeszcze lepiej przygotowane. Na Hungaroringu spotkały się najsilniejsze drużyny z całej Europy. Nasze miejsce w TOP5 świadczy o tym, że też należymy do tej czołówki, mimo tego że nasz budżet jest dużo mniejszy.

Zdjęcie PWR Racing TeamKonkurs na Węgrzech rozpoczął się 7 sierpnia i trwał do 11. Podobnie jak w innych edycjach Formuły Student rozegrano go w trzech konkurencjach: dla bolidów spalinowych, elektrycznych i autonomicznych.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej wystartowali ze spalinowym RT11. Najlepsze wyniki zdobyli w tzw. konkurencjach dynamicznych – zajmując w nich piąte miejsce za sumę punktów z wszystkich zadań. Świetnie poszło im w Skid Pad (jazda po „ósemce” na czas), w którym otarli się o podium i zajęli czwartą pozycję oraz w wyścigu Endurance (jak najszybszy przejazd trasy 22 km ze zmianą kierowcy w trakcie) – w którym uplasowali się na piątym miejscu.

– Te zawody były bardzo wymagające – opowiada Aleksandra Pośpiech. – To jedyna edycja w tym roku rozegrana w całości na miejscu, bez konkurencji organizowanych zdalnie. Sprawiło to, że w ciągu takiej samej liczby dni jak w Czechach czy Holandii musieliśmy wykonać dużo większą pracę. Tym bardziej cieszy nas tak dobry wynik.

newsletter-promo.png

Debiuty nowych członków zespołu

Zdjęcie PWR Racing TeamNa Węgry mogła pojechać rekordowa liczba członków zespołu – 32 osoby. Wielu z nich to debiutanci, którzy dzięki temu wyjazdowi zdobyli nowe doświadczenia.

– Po covidowej przerwie mieliśmy możliwość przetestować nowych kierowców w naszym zespole – dodaje Kacper Markiewicz, lider zespołu. – Zazwyczaj w zawodach jeździ czterech kierowców, ale obostrzenia pandemiczne zmniejszyły tę liczbę do dwóch. Tymczasem na Hungaroring mogli pojechać wszyscy nasi kierowcy. Mimo ogromnej presji debiutanci świetnie się spisali, a w konkurencji Skid Pad bardzo niewiele zabrakło im do trzeciego miejsca.

W konkurencjach statycznych PWR Racing Team zajął 15. miejsce. Jak tłumaczy przedstawicielka zespołu, oceny wykonania tych zadań są zawsze obarczone są pewną dozą subiektywności.

Zdjęcie PWR Racing Team– Nasza prezentacja biznesowa zyskała uznanie podczas FS Netherlands, gdzie doceniono ją trzecim miejscem, a na Węgrzech nie spodobała się sędziom – opowiada studentka. – Czasem pomysł po prostu nie trafia w gusta oceniających. Uzyskaliśmy jednak cenny feedback, który wykorzystamy podczas kolejnych zawodów. Podobnie było w pozostałych konkurencjach statycznych. Nasze siódme miejsce w Engineering Design może tego nie oddawać, ale jesteśmy zadowoleni z tego wyniku. Po raz pierwszy w tym sezonie tę konkurencję rozegrano na miejscu. Opowiadanie ze szczegółami o projekcie i wykonaniu bolidu, a do tego obrona swoich pomysłów przed grupą sędziów to zadanie niezwykle trudne i niemożliwe do odtworzenia podczas rozmowy online – przekonuje Aleksandra Pośpiech.

W zawodach Formula Student East zwyciężył zespół Rennstall Esslingen z Esslingen University of Applied Sciences. Kolejne miejsca zajęli Rennteam Uni Stuttgart e.V. z Univeristy of Stuttgart, CTU CarTech z Czech Technical University in Prague oraz FaSTTUBe z Technical University Berlin.

Czas na Niemcy

Zdjęcie PWR Racing TeamSierpień jest bardzo aktywnym miesiącem dla reprezentantów Politechniki Wrocławskiej. Dopiero co wrócili z Czech, gdzie zdobyli trzecie miejsce w zawodach, by po krótkiej przerwie pojechać na Węgry. A z Hungaroringu jadą niemal od razu do Niemiec. Zaledwie jeden dzień po węgierskich zawodach zaczęli konkurencje statyczne w formie online, a na miejscu będą rywalizować od 16 sierpnia.

To będą najtrudniejsze dla nas zawody pod względem logistycznym – podkreśla Kacper Markiewicz. – Ze względu na obostrzenia może pojechać tam tylko osiem osób (w tym dwóch kierowców). Do Formuły Student Germany zawsze podchodzimy też z dużym respektem. Są to zawody, w których startują najlepsze zespoły w Europie, a konkurencja jest jeszcze większa niż na FS East. Dodatkowo jedziemy tam jako jedyny zespół z Polski. Jak zawsze będziemy walczyć o jak najlepszy wynik. Po trzech edycjach zawodów i wielu godzinach testów jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak spisuje się nasz bolid. Jest także chwalony przez sędziów i uczestników zawodów. Mamy więc nadzieję, że pokażemy na kolejnych zawodach na co nas stać.

Lucyna Róg