Standardy ochrony małoletnich na Politechnice Wrocławskiej

Zgodnie z Zarządzeniem Wewnętrznym 65/2024 z 7 sierpnia 2024 r. na Politechnice Wrocławskiej wprowadziliśmy Standardy ochrony małoletnich.

Poniżej zamieszczamy skróconą i pełną wersję naszych standardów. Na uczelni działa także pełnomocnik rektora ds. ochrony małoletnich. Jest nim mgr inż. Jacek Styś (tel. 71 340 78 91, mail: jacek.stys@pwr.edu.pl).

Standardy ochrony małoletnich na Politechnice Wrocławskiej
[Wersja skrócona]

• Osoby, które kontaktują się z Tobą na Politechnice Wrocławskiej, powinny zachowywać się z szacunkiem wobec Ciebie i Twoich potrzeb.
  • Masz prawo do zadawania pytań pracownikom uczelni i otrzymywania na nie wyczerpujących odpowiedzi.
  • Masz prawo do otrzymania wsparcia i zainteresowania dla Twoich problemów.
  • Pracownikom nie wolno na Ciebie krzyczeć.
  • Pracownikom uczelni  nie wolno stosować wobec Ciebie przemocy.
  • Pracownikom nie wolno Cię zastraszać, zawstydzać, upokarzać, ośmieszać, lekceważyć, obrażać ani grozić.
  • Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz.
  • Pracownikom nie wolno Cię dyskryminować i wykluczać.
  • Masz prawo do sprawiedliwego traktowania w każdej sytuacji.
  • Masz prawo do traktowania z szacunkiem, bez względu na Twoją płeć, orientację seksualną, niepełnosprawność, status społeczny, kulturowy, religijny czy poglądy.
  • Masz prawo do informacji o wszystkich decyzjach, które są w stosunku do Ciebie podejmowane i spokojnego wyjaśnienia, dlaczego takie są.
  • Masz prawo do prywatności. Pracownikom uczelni nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, z wyjątkiem Twoich rodziców lub opiekunów.
  • Pracownikom nie wolno bez zgody Twoich rodziców lub opiekunów robić Ci zdjęć czy nagrywać filmów.
  • Pracownikom nie wolno w Twojej obecności używać wulgarnych słów, nieprzyzwoitych gestów lub żartów, czy nawiązywać w wypowiedziach do Twojej atrakcyjności.
  • Pracownikom wolno Cię dotykać tylko za Twoją zgodą i w taki sposób, aby był on dla Ciebie odpowiedni.
  • Pracownikom nie wolno nawiązywać z Tobą jakichkolwiek relacji romantycznych ani składać Ci propozycji o nieodpowiednim charakterze.
  • Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji. Pracownikom nie wolno również używać ich w Twojej obecności.
  • Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
  • Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.

Pamiętaj!

Nikomu nie wolno Cię krzywdzić w jakikolwiek sposób. Zawsze, kiedy czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi Politechniki, który Cię wysłucha i pomoże!

[WERSJA PEŁNA] Standardy ochrony małoletnich na PWr [ .pdf ]