Odnowiona elewacja i basen wioślarski, wyremontowane szatnie, hangary i sale konferencyjne – tak wygląda po przebudowie należący do Politechniki Wrocławskiej budynek H-14. W czwartek uroczyście otwarto zrewitalizowany obiekt
Budynek H-14 powstał w 1930 r. i początkowo pełnił funkcję domu studenckiego Wyższej Szkoły Technicznej. W czasie wojny został mocno zniszczony, ale po jej zakończeniu odbudowano go i stał się siedzibą politechnicznej sekcji wioślarskiej oraz studenckiego klubu „Tawerna”. Przez ponad 50 lat nie prowadzono tam jednak żadnego remontu.
Politechnika Wrocławska kupiła budynek w 2010 r., by stworzyć w nim m.in. duży ośrodek wodniacki, a pierwsze prace budowlane ruszyły w 2013 r. Przebudowa kosztowała 10,5 mln zł.
– To jedno z ważniejszych miejsc na terenie naszej uczelni. Na piętrze już funkcjonuje Dział Studencki i Biuro Karier, pomieszczenia w przyziemiu będzie użytkował Akademicki Klub Sportowy PWr, a parter to część reprezentacyjna służąca nie tylko społeczności akademickiej, ale także mieszkańcom Wrocławia. Mam nadzieję, że z niej skorzystają – powiedział prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr.
Przebudowa obiektu jest częścią większego projektu naszej uczelni, który zakłada także modernizację nabrzeża Odry, gdzie powstanie sztuczna plaża, boiska do siatkówki plażowej i pływające pomosty. Rektor zapowiedział także, że w kolejnym etapie zrewitalizowane zostanie nabrzeże od budynku H-14 aż do Śluzy Szczytniki.
– Budynek H-14 to perła w koronie Politechniki Wrocławskiej – podkreślił Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. - Chciałem podziękować władzom uczelni, które zdecydowały nie tylko o wykupie obiektu, ale także o jego remoncie i oddaniu wszystkim mieszkańcom. Miasto, wspólnie z uczelnią, odwraca się w stronę Odry, bo to nasz skarb.
W przyziemiu odnowionego budynku znalazły się m.in. szatnie, łazienki, sala ergometrów i hangar dla łodzi. Wyremontowano także basen wioślarski, nad którym zawieszono lustra, co pozwoli sportowcom m.in. na ćwiczenie synchronizacji ruchów.
– Budynek jest dedykowany sportom wodnym. Dzięki niemu nasi studenci będą mogli przygotowywać się do sezonu w znakomitych warunkach bez względu na pogodę – tłumaczył Robert Jarosz, dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PWr.
Na parterze budynku znalazły się dwa reprezentacyjne pomieszczenia – sala rektorska i sala wielofunkcyjna – będą się w nich odbywały konferencje, seminaria i różnego rodzaju spotkania. W obu pomieszczeniach renowacji poddano m.in. sztukaterię sufitów kasetonowych, zostały one także wyposażone w nowe systemy audiowizualne.
Z sali rektorskiej szklanymi drzwiami można przejść na przeszkloną werandę (ponad 100 m kw.), a stamtąd wyjść na duży taras (ponad 760 m kw.) z widokiem na nabrzeże i Odrę.
Obiekt został także w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek ma także klimatyzację, system kontroli dostępu i monitoring.
Michał Ciepielski