TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Academia Iuvenum

Academię Iuvenum (AI) tworzą młodzi naukowcy Politechniki Wrocławskiej (co najmniej rok po doktoracie), którzy realizują z sukcesem projekty badawcze.

To elitarne grono, które sprawuje kadencję przez dwa lata. Jego zadaniem jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz uczelni, stworzenie platformy służącej wymianie myśli naukowej, a także umożliwienie młodym naukowcom wyrażania opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni.

Członkowie Academii mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej, m.in. dodatkowe 50% pensji adiunkta oraz zredukowane pensum dydaktyczne (do poziomu 120 godzin). Ponadto mogą korzystać z programu specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień - m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuką argumentowania.

Opiekunami Academii Iuvenum są: 

Zdjęcie grupowe członków Academia Iuvenum 2023

Kontakt

Mail Facebook LinkedIn


Academia Iuvenum Politechniki Wrocławskiej kadencji 2022-2024

slawomir_czarnecki_pwr.jpgDyscyplina: Inżynieria Lądowa i Transport
Jednostka: Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Kontakt: slawomir.czarnecki@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • metody nieniszczące badań
  • metrologia morfologii powierzchni
  • kompozyty cementowe
  • uczenie maszynowe
  • ekologiczne betony

Przez całe życie związany z Wrocławiem. Tytuł doktora uzyskał za swoje dotychczasowe najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe, którym jest opracowanie na drodze badawczej modelu identyfikacji zespolenia betonowej warstwy naprawczej z warstwą podkładową z wykorzystaniem metod nieniszczących i sztucznej inteligencji.

Obecnie prowadzi badania interdyscyplinarne z zakresu badań nieniszczących, zjawisk trybologicznych na powierzchni kompozytów cementowych oraz uczenia maszynowego.

olga_rac-rumijowska.jpgDyscyplina: Automatyka, elektronika i elektrotechnika
Jednostka: Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Kontakt: olga.rac-rumijowska@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • nanokompozyty polimerowe
  • włókna i tkaniny elektroprzewodzące

Absolwentka Inżynierii Materiałowej na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W 2018 roku obroniła z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Analiza właściwości elektrycznych i strukturalnych nanokompozytowych włókien polimerowych” na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Mikrosystemów na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

W pracy naukowej łączy wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej, chemii oraz elektroniki opracowując nowe materiały takie jak kompozyty elektroprzewodzące, materiały gazoczułe czy nanocząstki na potrzeby elektroniki. Obecnie pracuje nad modyfikacją włókien polimerowych oraz tkanin w celu nadawania im właściwości: antybakteryjnych, mechanicznych, sensorowych, a przede wszystkim elektroprzewodzących.

Badania naukowe rozpoczęła już etapie studiów realizując projekt naukowy w ramach konkursu Diamentowy Grant. Za swoją pracę naukową została dwukrotnie wyróżniona stypendium MNiSzW (dla studentów w 2013 i dla doktorantów w 2016) oraz stypendium START w 2019 przyznawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Jest współautorką 20 publikacji z Listy Filadelfijskiej oraz 9 patentów.

michal_balcerek.jpgDyscyplina: Matematyka
Jednostka: Wydział Matematyki
Kontakt: michal.balcerek@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Zastosowania matematyki
  • Procesy stochastyczne
  • Rachunek prawdopodobieństwa

Adiunkt w Katedrze Matematyki Stosowanej Wydziału Matematyki. Z Politechniką I matematyką związany od początku studiów, z wyjątkiem rocznej przerwy na pracę w biznesie. Doktorat pt. ,,Modelowanie stochastyczne i numeryczne sygnałów mających charakter anomalnej dyfuzji’’ obronił w 2018 roku. W swojej działalności naukowej zajmuje się problemami modelowania zjawisk fizycznych o losowym charakterze za pomocą procesów stochastycznych. Nie obca jest mu współpraca ze specjalistami z innych dziedzin. W ramach stażu podoktorskiego na Uniwersytecie w Birmingham w Wielkiej Brytanii pracował nad użyciem sieci neuronowych do identyfikacji i śledzenia pojedynczych cząstek poruszających się wewnątrz komórek. Autor kilkunastu prac w punktowanych międzynarodowych czasopismach. W ramach możliwości stara się też popularyzować matematykę i zachęcać wszystkich do jej polubienia!

sylwia_baluta_pwr.jpgDyscyplina: Nauki Chemiczne
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: sylwia.baluta@pwr.edu.pl

yash_chawla.jpgDyscyplina: Nauki o zarządzaniu i jakości
Jednostka: Wydział Zarządzania
Kontakt: yash.chawla@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • zarządzanie marketingowe
  • zarządzanie innowacjami
  • zrównoważony rozwój

Yash posiada pięć tytułów naukowych: doktorat (z wyróżnieniem) z zarządzania i nauk o jakości, magister technologii energii odnawialnej, magister biznesu międzynarodowego, licencjat z inżynierii mechanicznej (z wyróżnieniem) oraz licencjat z aplikacji komputerowych. Współpracuje z naukowcami z ponad 14 krajów i pracuje nad interdyscyplinarnymi badaniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, gospodarki cyrkularnej, dyfuzji innowacji, komunikacji w mediach społecznościowych, rynków i polityki energetycznej, marketingu biznesowego oraz świadomości i zaangażowania konsumentów. Posiada również ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe, jako pracownik naukowy, trener i konsultant biznesowy. Był aktywnie zaangażowany w projekty i zlecenia dla uniwersytetów i przedsiębiorstw w Europie, Wielkiej Brytanii, Azji Południowej i na Bliskim Wschodzie.

Marcin ChwałaDyscyplina: Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport
Jednostka: Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Kontakt: marcin.chwala@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Metody probabilistyczne w geotechnice,
  • Modelowanie przestrzennej zmienności parametrów podłoża gruntowego,
  • Nośność fundamentów

Dr inż. Marcin Chwała uzyskał tytuł inżyniera oraz magistra na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej odpowiednio w 2012 oraz 2013 roku. Jego rozprawa doktorska dotyczyła zastosowań teorii pól losowych i wieloblokowych mechanizmów zniszczenia do oceny nośności fundamentów bezpośrednich z uwzględnieniem przestrzennej zmienności parametrów podłoża.

Po uzyskaniu doktoratu w 2018 roku zajmuje się rozwojem metod optymalnego rozmieszczania sondowań gruntu oraz nośnością fundamentów bezpośrednich na losowym podłożu z uwzględnieniem trzech wymiarów przestrzennych. W 2022 roku odbył staż podoktorski w Instytucie Ryzyka i Niezawodności na Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze.

cezary_czajkowski_pwr.jpgDyscyplina: Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka 
Jednostka: Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Kontakt: cezary.czajkowski@pwr.edu.pl

anna_dmitruk.jpgDyscyplina: Inżynieria Mechaniczna
Jednostka: Wydział Mechaniczny
Kontakt: anna.dmitruk@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Fazy typu MAX
  • Wysokotemperaturowa synteza samorozwijająca się (SHS)
  • Odlewnicze metody wytwarzania materiałów kompozytowych
  • Odlewnictwo metali lekkich
  • Akumulacja energii cieplnej
  • Przetwórstwo tworzyw sztucznych i polimerowe materiały kompozytowe

Zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Inżynierii Elementów Lekkich, Odlewnictwa i Automatyki, gdzie od 2020 roku pełni także funkcję Zastępcy Kierownika Katedry. Jest absolwentką Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Na tym samym Wydziale w 2018 roku z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską. Jej zainteresowania naukowe obejmują wytwarzanie i zastosowania materiałów kompozytowych, faz typu MAX i MX oraz materiałów stosowanych w magazynowaniu energii cieplnej, odlewnictwo stopów lekkich, piany metaliczne, samorozwijającą się syntezę wysokotemperaturową i przetwórstwo tworzyw sztucznych. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym. W 2017 roku realizowała staż naukowy finansowany przez stowarzyszenie KMM-VIN w Centrum Badawczo-Rozwojowym Tecnalia w San Sebastian w Hiszpanii. W latach 2018 i 2019, w ramach współpracy w konsorcjum CERIC-ERIC (EU), w trakcie krótkoterminowych wizyt badawczych prowadziła badania w Narodowym Instytucie Fizyki Materiałów w Bukareszcie (Rumunia) i na Uniwersytecie Karola w Pradze (Czechy). Aktywnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych związanych z energetyką lub materiałami kompozytowymi m.in.: ERANet-LAC (EU), H2020 (EU), LIDER (NCBR), Szybka Ścieżka (NCBR).

Dyscyplina: Nauki chemiczne
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: marta.ziemianek-dudek@pwr.edu.pl 

Zainteresowania naukowe:

  • synteza przełączników molekularnych
  • fotochromia
  • sondy molekularne dla DNA
  • chemia supramolekularna

Marta Dudek jest adiunktem w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w 2019 uzyskała tytuł doktora nauk chemicznych. Odbyła kilka staży zagranicznych: na Uniwersytecie w Strasburgu (Francja), w École Normale Supérieure w Cachan (Francja), na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie (Niemcy), w Instytucie Nauk Chemicznych w Rennes (Francja) oraz na Uniwersytecie w Neuchatel (Szwajcaria), dzięki czemu zdobyła nowe umiejętności i rozszerzyła swoje kompetencje. Zainteresowania naukowe dr Dudek skupiają się na projektowaniu, syntezie i charakteryzacji nowych związków organicznych, głównie przełączników molekularnych oraz badaniu możliwości wykorzystania tych związków do modulowania funkcji/struktury biomolekuł. Marta Dudek otrzymała dwa granty na realizacje swoich projektów naukowych: Preludium oraz Sonata, finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Stypendystka prestiżowych nagród naukowych: Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla doktorantów, Stypendium START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Dyscyplina: Nauki Fizyczne
Jednostka: Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Kontakt: mateusz.dyksik@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe: 

  • magneto-spektroskopia struktur półprzewodnikowych,
  • efekty ekscytonowe i polaronowe w strukturach dwuwymiarowych,
  • perowskity w zastosowaniach fotowoltaicznych.

Dr Mateusz Dyksik uzyskał stopień doktora nauk fizycznych na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej (PWr) w lutym 2019 r. Od 2019 do 2022 r. przebywał na stażu podoktorskim w grupie Elektroniki Kwantowej, Laboratoire National des Champs Magnétiques Intenses, Tuluza.

We wrześniu 2022 ponownie dołączył do Katedry Fizyki Doświadczalnej PWr. Obecnie zajmuje stanowisko adiunkta prowadząc badania nad nowymi materiałami tj. dichalkogenki metali przejściowych i perowskity.

Izabela GaraszczukDyscyplina: Nauki fizyczne
Jednostka: Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Kontakt: izabela.garaszczuk@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • ocena dynamiki filmu łzowego,
  • biomechanika oka,
  • soczewki kontaktowe,
  • optometria kliniczna.

Doktor nauk technicznych i doktor nauk o zdrowiu, optometrystka, optyk okularowy. Uhonorowana podwójnym doktoratem z: Optometrii na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Walencji oraz z Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Wrocławskiej. Laureatka stypendium START FNP. Przez trzy lata pracowała w grancie Marie Curie w Grupie Naukowej Optometrii Uniwersytetu w Walencji (Hiszpania), realizując interdyscyplinarne badania nad diagnostyką zespołu suchego oka (ZSO) we współpracy z ośrodkami w Hiszpanii, Polsce, Anglii i Niemczech. W swojej pracy badawczej łączy elementy analizy sygnałów biomedycznych z biofizyką i szeroko pojętą optometrią. Wyniki jej prac badawczych zostały zaprezentowane na trzech kontynentach i w trzech językach, w tym, dwukrotnie, na największej naukowej konferencji okulistycznej na świecie (ARVO).

Róża GościeńDyscyplina: Informatyka techniczna 
Jednostka: Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Kontakt: roza.goscien@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Modelowanie matematyczne
  • Optymalizacja
  • Projektowanie algorytmów
  • Sieci teleinformatyczne
  • Przeżywalność sieci teleinformatycznych

Róża Goścień uzyskała tytuł doktora nauk technicznych w roku 2013 na Wydziale Elektroniki, PWr. Aktualnie pracuje w Katedrze Systemów i Sieci Komputerowych, PWr. Zajmuje się tematyką modelowania i optymalizacji przeżywalnych sieci teleinformatycznych. Jest współautorką ponad 50 artykułów naukowych, w tym prac opublikowanych w tak prestiżowych czasopismach jak IEEE Communications Magazine czy IEEE Network. Za swoją pracę została uhonorowana licznymi nagrodami, w tym za najlepszy artykuł naukowy w czasopiśmie Optical Switching and Networking i podczas konferencji RNDM.

konrad_gruber_pwr-1.jpgDyscyplina: Inżynieria Mechaniczna
Jednostka: Wydział Mechaniczny
Kontakt: konrad.gruber@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Wytwarzanie przyrostowe (druk 3D)
  • Optymalizacja procesów wytwarzania przyrostowego
  • Rozwój i charakteryzacja materiałów
  • Selektywne topienie laserowe
  • Stopy lotnicze i kosmonautyczne
  • Obróbka cieplna
  • Proszki metali
  • Prezentacja i wizualizacja wyników naukowych

Dr inż. Konrad Gruber pracuje na stanowisku Adiunkta w Katedrze Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Laureat nagrody Premiera za wyróżniającą się rozprawę doktorską w 2021 roku, w ramach której zaproponował metodę wytwarzania cienkościennych części silników lotniczych wykorzystując druk 3D w technologii selektywnego topienia laserowego.

Po obronie doktoratu dr Konrad Gruber zdobywał doświadczenie podoktorskie na stażach w Szwajcarii, Niemczech oraz USA, w tym na Paul Scherrer Institute (ETH Domain, Szwajcaria), w ramach stypendium im. Mieczysława BEKKERA (NAWA). Obecne zainteresowania naukowe Konrada koncentrują się na modyfikowaniu lotniczych stopów niklu, poprzez stopowanie domieszkowanych proszków in situ w procesie selektywnego topienia laserowego, a także na rozwoju umiejętności w kierunku wykorzystywania metod uczenia maszynowego do optymalizacji procesów wytwarzania przyrostowego.

Katarzyna GwóźdźDyscyplina: Nauki fizyczne
Jednostka: Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Kontakt: katarzyna.gwozdz@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • defekty strukturalne w półprzewodnikach
  • efekty plazmonowe w fotowoltaice
  • materiały piro- i ferroelektrycze w fotoogniwach i detektorach światła

Dr inż. Katarzyna Gwóźdź pracuje jako adiunkt w Katedrze Technologii Kwantowych na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, gdzie prowadzi prace badawcze dotyczące nowych materiałów do zastosowań w fotowoltaice, elektronice oraz optoelektronice, skupiając się na ich właściwościach fizycznych. W 2020 roku obroniła rozprawę doktorską zatytułowaną „Optymalizacja ogniw fotowoltaicznych ZnO-Si”. Ponad rok spędziła w Instytucie Fizyki Stosowanej na Politechnice Drezdeńskiej dzięki finansowaniu z programu DAAD. W ramach tej współpracy bada defekty w półprzewodnikach za pomocą metod elektrycznych.

Dyscyplina: Inżynieria Chemiczna
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: grzegorz.izydorczyk@pwr.edu.pl

jakub_jurasz.jpgDyscyplina: Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka
Jednostka: Wydział Inżynierii Środowiska
Kontakt: jakub.jurasz@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • transformacja systemu energetycznego
  • komplementarność i zdarzenia ekstremalne odnawialnych źródeł energii
  • hybrydowe układy wytwórcze ogniwo woda-żywność-enregia

Dr inż. Jakub Jurasz (1990) – absolwent AGH w Krakowie. Doktorat w dyscyplinie Inżynieria Produkcji (2016). Staż podoktorski (2018-2020) na MDH University w Szwecji. Autor/współautor 70 publikacji w czasopismach indeksowanych w bazie Web of Science. Stypendysta MNiSW (2020-2023) oraz Start –FNP (2019). Współorganizator Summer School on Sustainable Energy. Zastępca redaktora w czasopiśmie Journal of Energy Storage.FNP (2019).

dominika_kaczorowska_pwr.jpgDyscyplina: Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne
Jednostka: Wydział Elektryczny
Kontakt: dominika.kaczorowska@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • zarządzanie energią w mikrosieci,
  • sterowanie zasobnikami energii,
  • zastosowanie metod optymalizacji w elektrotechnice,
  • algorytmy optymalizacyjne oparte na inteligencji obliczeniowej.

Stopień doktora obroniła w 2020 roku z wyróżnieniem. Tematyka rozprawy dotyczyła zastosowania metod inteligencji obliczeniowej do optymalizacji pracy mikrosieci. Obecnie adiunkt w Katedrze Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. Na co dzień zajmuje się zagadnieniami związanymi z: algorytmami sterowania pracą urządzeń, wchodzących w skład mikrosieci; wykorzystaniem metod inteligencji obliczeniowej do optymalizacji pracy sieci wydzielonych; badaniem i szukaniem nowych algorytmów optymalizacyjnych.

anna_karolak_pwr.jpgDyscyplina: Inżynieria Lądowa i Transport
Jednostka: Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Kontakt: anna.karolak@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • metody badania drewna,
  • analiza pracy statycznej elementów i węzłów drewnianych konstrukcji w obiektach historycznych oraz metody wzmacniania tych obiektów,
  • historia rozwoju konstrukcji więźb dachowych.

Adiunkt w Katedrze Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Ukończyła studia na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Tytuł doktora nauk inżynieryjno-technicznych uzyskała w roku 2021, broniąc z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Analiza pracy statycznej wybranych połączeń w drewnianych obiektach zabytkowych”.

W swojej działalności naukowej zajmuje się głównie historycznymi konstrukcjami drewnianymi, w szczególności połączeniami ciesielskimi. Kierowała projektem PRELUDIUM finansowanym przez NCN, dotyczącym badania historycznych połączeń ciesielskich. Obecnie członek interdyscyplinarnego zespołu badawczego w projekcie LIDER finansowanym przez NCBiR, dotyczącym zastosowaniem materiałów pochodzenia celulozowego w architekturze. Autorka kilkunastu publikacji w punktowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym i krajowym.

anna_kisiela-czajka.jpgDyscyplina: Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Jednostka: Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Kontakt: anna.kisiela-czajka@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Inżynieria chemiczna środowiska (dyfuzyjne procesy separacji, aparatura procesowa, termiczna konwersja paliw i odpadów, odzysk zasobów);
  • Teoria procesu adsorpcji gazu na powierzchni substancji węglowej;
  • Metody instrumentalne w badaniu adsorbentów i katalizatorów;
  • Funkcjonalizacja struktury porowatej i chemicznej,
  • Modelowanie kinetyki chemicznej z elementami statystyki.

Absolwentka Wydziału Chemicznego i Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, laureatka wydziałowych konkursów na najlepszych absolwentów TOP 10, doktor nauk technicznych z wyróżnieniem, obecnie adiunkt naukowo-dydaktyczny w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka. Członkini Rady Wydziału Mechaniczno-Energetycznego na kadencję 2021-2024. Popularyzatorka wiedzy na Dolnośląskim Festiwalu Nauki.

Prowadzi interdyscyplinarne badania nad funkcjonalnością materiałów węglowych o różnorodnym pochodzeniu oraz ich aplikacją w procesach adsorpcyjno-katalitycznego usuwania zanieczyszczeń ze spalin i gazów procesowych. Akademicki Lider Innowacji 2019 za projekt Filtra cząstek stałych i zanieczyszczeń gazowych do kotłów centralnego ogrzewania. Uczestniczka warsztatów na Ukrainie, we Włoszech i Republice Południowej Afryki. W doświadczeniu badacza ma aktywny udział w projektach agencji grantowych/przedsiębiorstw o zasięgu krajowym i międzynarodowym (UE, MNiSW, NCN, NCBR, PGE GiEK S.A, KGHM S.A., PGNiG S.A., ESKOM). Laureatka programów stypendialnych PWr, wydawnictwa Elsevier oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Aktualnie zainteresowana badaniem karbonizatów z odpadów technologicznych jako prekursorów węgli aktywnych. Zaangażowana w budowę pilotowej instalacji katalitycznej pirolizy odpadów.

jan_kocon_pwr-1.jpgDyscyplina: Informatyka techniczna i telekomunikacja
Jednostka: Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Kontakt: jan.kocon@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • sztuczna inteligencja
  • głębokie sieci neuronowe
  • przetwarzanie języka naturalnego
  • rozpoznawanie wydźwięku i emocji w tekście
  • metody personalizacji w zadaniach subiektywnych
  • spersonalizowane uczenie aktywne
  • uczenie wielozadaniowe i wielomodalne

Adiunkt w Katedrze Sztucznej Inteligencji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Współautor ponad 50 artykułów naukowych w tematyce przetwarzania języka naturalnego. W projekcie CLARIN-PL realizowanym na Politechnice Wrocławskiej jest liderem zespołu odpowiedzialnego za rozpoznawanie reakcji afektywnych wywołanych tekstem. Obecnie większość jego prac dotyczy rozwoju spersonalizowanych modeli opartych o głębokie sieci neuronowe dla subiektywnych reakcji afektywnych: emocji, obraźliwości, humoru, wydźwięku, itp. Badania te prowadzą do ukierunkowania metod sztucznej inteligencji na potrzeby konkretnego człowieka i uwzględnienia w procesie decyzyjnym indywidualnych cech osoby oraz kontekstu, w jakim oceniany jest tekst. Prace te mają również swoje praktyczne zastosowania w postaci usług, wykorzystywanych przez badaczy z nauk humanistycznych i społecznych, a także przez firmy zajmujące się monitoringiem mediów.

dariusz_kosz_pwr.jpgDyscyplina: Matematyka
Jednostka: Wydział Matematyki
Kontakt: dariusz.kosz@pwr.edu.pl

 

klaudia_kozlowska_pwr.jpgDyscyplina: Inżynieria Biomedyczna 
Jednostka: Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Kontakt: klaudia.kozlowska@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • analiza chodu i równowagi
  • nauka o ruchu człowieka
  • urządzenia mobilne I czujniki noszone
  • przetwarzanie sygnałów i obrazów medycznych
  • choroby neurodegeneracyjne
  • neurochirurgia
  • choroby nowotworowe 
  • meta-analizy.

Dr inż. Klaudia Kozłowska pracuje jako adiunkt na Katedrze Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, a jej zainteresowania obejmują analizę chodu i równowagi (zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących z powodu chorób neurodegeneracyjnych).

Jej praca doktorska (2021) dotyczyła reinterpetacji długozasięgowych, fraktalnych korelacji występujących w szeregach czasowych czasów trwania i długości dwukroków. Jest autorem prac w dziedzinach biologii obliczeniowej, analizy ruchu, neurologii, neurochirurgii i psychiatrii. Poza analizą chodu, pracuje obecnie nad klasyfikacją polipów jelita grubego i analizą pisma w chorobie Alzheimera.

aleksandra_krolicka_pwr-1.jpgDyscyplina: Inżynieria Mechaniczna
Jednostka: Wydział Mechaniczny
Kontakt: aleksandra.krolicka@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Wysokowytrzymałe stale o strukturze wielofazowej,
  • Właściwości użytkowe stali bainitycznych,
  • Stabilność termiczna i mechaniczna austenitu szczątkowego w stalach bainitycznych,
  • Projektowanie nowych stali bainitycznych z uwzględnieniem ich przeznaczenia,
  • Metody mikroskopii elektronowej w charakteryzacji materiałów inżynierskich (TEM, SEM, EBSD),
  • Procesy obróbki cieplnej stali wysokowytrzymałych.

Dr inż. Aleksandra Królicka jest adiunktem w Katedrze Obróbki Plastycznej, Metrologii i Spawalnictwa na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w 2022 uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie inżynieria mechaniczna. Odbyła staż podoktorski w The National Centre for Metallurgical Research - Spanish Centre for Scientific Research (CENIM-CSIC) w Hiszpanii, gdzie prowadziła wspólne badania z prof. F.G. Caballero (w ramach programu im. Mieczysława Bekkera, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej). Współpraca z wiodącą grupą badawczą istotnie wpłynęła na jej kompetencje związane z dedykowaną metodyką badawczą, formułowaniem nowych kierunków badań oraz na dojrzałość naukową w odniesieniu do interpretacji wyników badań.

Jej zainteresowania naukowe skupiają się przede wszystkim na nanokrystalicznych stalach bainitycznych i strategiach poprawy ich właściwości użytkowych determinujących ich zastosowanie w przemyśle. W tym obszarze badawczym jest również kierownikiem projektu Preludium 19 (Projekt wysokowytrzymałej, termicznie stabilnej nanostrukturalnej stali bainitycznej o zwiększonej spawalności), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Stypendystka prestiżowych nagród naukowych: Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz Stypendium START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

pawel_ksieniewicz_pwr.jpgDyscyplina: Informatyka techniczna i telekomunikacja
Jednostka: Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Kontakt: pawel.ksieniewicz@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Przetwarzanie strumieni danych
  • Klasyfikacja danych trudnych
  • Przetwarzanie danych wielowymiarowych
  • Zespołowe metody klasyfikacji

Adiunkt w Katedrze Systemów i Sieci Komputerowych Wydziału Informatyki I Telekomunikacji. W roku 2017 obronił doktorat dotyczący reprezentacji i analizy danych wielowymiarowych. W późniejszej działalności naukowej skupił się na zagadnieniach klasyfikacji danych trudnych, ze szczególnym uwzględnieniem problemów silnie niezbalansowanych oraz strumieni danych podatnych na dryf koncepcji.

Z przyjemnością i uśmiechem na ustach podejmuje się również prac z zakresu wspomagania algorytmów optymalizacji modelami sztucznej inteligencji oraz redakcji wniosków projektowych. Od grudnia 2021 kieruje projektem SWAROG (System Wykrywania Dezinformacji Metodami Sztucznej Inteligencji), który uzyskał maksymalną punktację NCBiR w konkursie INFOSTRATEG I otrzymując dofinansowanie w wysokości ponad 8,5 mln zł. Prywatnie lubi koty i bibliotekę matplotlib.

Dyscyplina: Inżynieria chemiczna
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: lukasz.lamch@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • procesy samoorganizacji związków amfifilowych;
  • nanonośniki substancji biologiczne aktywnych;
  • surfaktanty wielofunkcyjne
  • polimery amfifilowe o strukturze blokowej i szczepionej
  • układy zdyspergowane w środowiskach wodnych i niewodnych
  • modyfikacja powierzchni międzyfazowych w skali mikro i makro
  • formy użytkowe zawierające surfaktanty specjalistyczne
  • funkcjonalizacja polimerów amfifilowych

Dr inż. Łukasz Lamch ukończył studia inżynierskie i magisterskie na kierunku Technologia Chemiczna na Politechnice Wrocławskiej. W 2018 roku uzyskał stopień doktora Nauk Inżynieryjno – Technicznych (dyscyplina – Technologia Chemiczna) na Politechnice Wrocławskiej. W roku 2021 odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Segedynie (Węgry), gdzie zajmował się m.in. wykorzystaniem hydrofobowo funkcjonalizowanych polielektrolitów oraz biokompatybilnych poliestrów jako bloków budulcowych dla nośników substancji bioaktywnych. W ramach działalności naukowej i dydaktycznej dr inż. Łukasz Lamch współpracuje z szeregiem przedsiębiorstw, m.in. EBS InkJet Systems (Wrocław), Madonis (Wieruszów) i PCC Rokita (Brzeg Dolny), w zakresie projektowania i optymalizacji układów zawierających wielofunkcyjne polimery i surfaktanty. W roku 2022 dr inż. Łukasz Lamch został laureatem grantu NCN, dotyczącego reaktywnych związków powierzchniowo czynnych typu pochodnych silikonowych.

patrycja_lydzba_pwr.jpgDyscyplina: Nauki Fizyczne
Jednostka: Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Kontakt: patrycja.lydzba@pwr.edu.pl 

Zainteresowania naukowe:

  • Nierównowagowa dynamika kwantowych układów zamkniętych,
  • Kwantowy chaos, 
  • Układy całkowalne,
  • Układy silnie skorelowane.

Dr inż. Patrycja Łydżba pełni funkcję adiunkta badawczo-dydaktycznego w Instytucie Fizyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Jej prace badawcze koncentrują się na własnościach kwantowych układów zamkniętych, ze szczególnym uwzględnieniem ich nierównowagowej dynamiki. Ostatnio zainteresowała się modelami, które wykazują fragmentację w przestrzeni Hilberta.

W 2019 roku obroniła rozprawę doktorską zatytułowaną „Układy silnie skorelowane w geometrii R2 oraz zewnętrznym polu magnetycznym: Kwantowy efekt Halla w ujęciu grup warkoczowych”. Podczas rocznego stażu podoktorskiego w Jožef Stefana Institute w Lublanie w Słowenii nawiązała współpracę z Levem Vidmarem i Marco Rigolem. W ramach tej współpracy rozwija koncepcję chaotycznych układów nieoddziałujących.

joanna_majczyk.jpgDyscyplina: Architektura
Jednostka: Wydział Architektury
Kontakt: joanna.majczyk@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • historia i teoria architektury i urbanistyki XX wieku,
  • realizm socjalistyczny,
  • modernizm europejski,
  • kobiety w architekturze,
  • związki architektury i polityki

W 2020 roku Joanna Majczyk obroniła pracę doktorską na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, gdzie do dziś pracuje jako adiunktka. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na historii architektury, sztuki i urbanistyki. W 2021 roku otrzymała grant Narodowego Centrum Nauki na badania poświęcone tzw. paragrafowi aryjskiemu wśród architektów. Jest autorką lub współautorką kilkunastu publikacji. Współkuratorka i współprojektantka wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza” w Muzeum Architektury we Wrocławiu (2022).

mateusz_madry_pwr.jpgDyscyplina: Informatyka Techniczna i Telekomunikacja
Jednostka: Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Kontakt: mateusz.madry@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Czujniki światłowodowe,
  • Internet Rzeczy,
  • Sieci światłowodowe.

Dr inż. Mateusz Mądry pracuje na stanowisku Adiunkta w Katedrze Telekomunikacji i Teleinformatyki na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Jego rozprawa doktorska obejmowała opracowanie nowych czujników światłowodowych do pomiarów temperatury, odkształceń oraz wilgotności względnej. Odbywał praktyki na Vrije Universiteit Brussel (Bruksela) oraz National Chung Hsing University (Taichung).

Uzyskał nagrodę za najlepszą publikację (kategoria: urządzenia) podczas 19. edycji konferencji naukowej International Conference on Transparent Optical Networks (ICTON). Obecnie zajmuje się badaniami nad światłowodowymi czujnikami rozproszonymi (ang. Distributed Optical Fiber Sensors).

anna_misniakiewicz_pwr.jpgDyscyplina: Architektura i Urbanistyka 
Jednostka: Wydział Architektury
Kontakt: anna.misniakiewicz@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Projektowanie Uniwersalne Architektura pro-społeczna,
  • Projektowanie zorientowane na użytkowników, współtworzenie,
  • Zrównoważony rozwój miast Architekura przyjazna starzeniu się i seniorom,
  • Zastosowanie modelowania agentowego w badaniach architektonicznych.

Adiunktka w Katedrze Projektowania Architektoniczno-Konstrukcyjnego na Wydziale Architektury, współtwórczyni Laboratorium Projektowania Uniwersalnego na WA PWr oraz członkini zespołu audytującego i wydającego certyfikaty dostępności, działającego w Centrum Innowacji i Biznesu PWr. Brała udział w badaniach finansowanych w ramach MNiSW oraz Horizon2020, naukowe zainteresowania skupia wokół społecznej roli architektury, architektury bez barier oraz projektowania dla osób starszych.

Autorka kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Architektka, Członkini Izby Architektów RP, autorka kilkudziesięciu projektów architektonicznych. Odbywała staże (projektowe, badawcze, dydaktyczne) m.in. w Institute of Advance Architecture of Catalonia (Hiszpania) oraz SLPU Menis (Hiszpania).

Za rozprawę doktorską „Rola przestrzeni miejskiej w społecznej aktywizacji osób starszych” otrzymała Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii 2021 oraz Nagrodę w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu PEFRON „Otwarte Drzwi”. Stypendystka i finalistka Nagród Naukowych POLITYKI 2022. Uczestniczka Szkoły Pionierów Polskiego Funduszu Rozwoju, ambasadorka programu Dziewczyny do Nauki Polskiej Akademii Nauk.

magdalena_nems.jpgDyscyplina: Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Jednostka: Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Kontakt: magdalena.nems@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • energetyka ze źródeł odnawialnych
  • energetyka słoneczna i akumulacja energii
  • badania teoretyczne i eksperymentalne kolektorów słonecznych płaskich i skupiających oraz ich współpracy z akumulatorami ciepła
  • samowystarczalność energetyczna budynków oparta na wykorzystaniu OZE
  • możliwości integracji systemów energetycznych z bryłą budynku
  • symulacje systemów HVAC w programie TRNSYS

Pochodzi z Radomska, gdzie ukończyła Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych. Od początku swojej kariery naukowej jest związana z Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej: studia magisterskie na kierunku Energetyka oraz doktoranckie w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn. Od 2015 r. pracuje jako adiunkt, obecnie w Katedrze Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii.

Autorka publikacji i patentów z zakresu energetyki słonecznej i akumulacji energii. Stypendystka MNiSW. Kierownik Laboratorium Energetyki Odnawialnej.

pawel_niewiadomski_pwr.jpgDyscyplina: Inżynieria lądowa i transport
Jednostka: Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Kontakt: pawel.niewiadomski@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • metody badawcze kompozytów cementowych
  • projektowanie i modyfikacja zapraw i betonów,
  • wykorzystanie materiałów odpadowych jako substytut cementu i kruszywa,
  • zastosowanie materiałów pochodzenia celulozowego w konstrukcji obiektów budowlanych.

Adiunkt w Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego (WBLiW) Politechniki Wrocławskiej (PWr). W 2013 r. ukończył studia magisterskie na WBLiW PWr i rozpoczął studia doktoranckie. W 2017 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Wpływ dodatku wybranych nanocząsteczek na właściwości betonu samozagęszczającego się”. Odbywał staże naukowe w Aalto University w Finlandii i Luleå University of Technology w Szwecji. W pracy naukowej zajmuje się projektowaniem i modyfikacją kompozytów cementowych dodatkami nano i mikro metrycznymi takimi jak nanocząstki, mikrokrzemionka i popiół lotny oraz oceną ich wpływu na właściowści reologiczne, fizyczne i mechaniczne zapraw i betonów, w tym samozagęszczalnych i wysokiej wytrzymałości.

W swojej działalności naukowej podejmuje tematykę wykorzystania materiałów odpadowych, w tym z przemysłu petrochemicznego i miedziowego, jako częściowego substytutu cementu i kruszywa w składzie mieszanek betonowych. Kieruje grantem MINIATURA 5 finansowanym przez NCN, podejmującym temat zastąpienia części cementu w kompozytach cementowych materiałem odpadowym z procesów rafineryjnych. Członek interdyscyplinarnego zespołu badawczego w projekcie LIDER finansowanym przez NCBiR, dotyczącym zastosowaniem materiałów pochodzenia celulozowego w architekturze. Wykonawca grantu pt. „Metody i sposoby ochrony i obrony przed impulsami HPM”. Autor kilkunastu wystąpień konferencyjnych i publikacji naukowych. Zawodowo czynny uczestnik procesu projektowania obiektów budowlanych.

Dyscyplina: Inżynieria chemiczna
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: daria.podstawczyk@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Druk 3D
  • druk 4D
  • biodruk
  • materiały funkcjonalne
  • hydrożele
  • gospodarka o obiegu zamkniętym
  • odzysk wody i surowców ze ścieków

Dr inż. Daria Podstawczyk ukończyła studia magisterskie i inżynierskie na kierunku Biotechnologia i Inżynieria Chemiczna na Politechnice Wrocławskiej. Tytuł doktora uzyskała w 2016 roku w dyscyplinie Inżynieria Chemiczna. W 2018 odbyła staż naukowy na Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych. Jest laureatką stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Była kierownikiem grantów NCN Preludium i Sonata, a także projektu POIR realizowanego przy współpracy z MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Dyscyplina: Inżynieria mechaniczna
Jednostka: Wydział Mechaniczny, Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
Kontakt: dariusz.pyka@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • zjawiska szybkozmienne
  • osłony balistyczne
  • ładunki kumulacyjne i EFP
  • analiza numeryczna statyczna i dynamiczna
  • mechanika pękania
  • homogenizacja
  • materiały kompozytowe metaliczne, polimerowe i metaliczne

Kierownik Zespołu Dynamiki i Modelowania na Wydziale Mechanicznym. Od 2021 roku Adiunkt w Katedrze Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej. Uhonorowany medalem im. Prof. Jana Szmeltera za prowadzenie badań naukowych w zakresie zjawisk szybkozmiennych na bazie energii układu.

zbigniew_rogala_pwr.jpgDyscyplina: Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Jednostka: Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Kontakt: zbigniew.rogala@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Regazyfikacja LNG z wykorzystaniem cieczy grzewczej
  • Rekondensacja oraz skraplanie cieczy kriogenicznych
  • Chłodziarki Joule’a –Thomsona działające w oparciu o mieszaniny gazów
  • Modelowanie i optymalizacja procesów cieplnych
  • Transformacja energetyczna
  • Chłodnictwo adsorpcyjne
  • Krioterapia ogólnoustrojowa
  • Oczyszczanie, skraplanie i magazynowanie biogazu

Zbigniew Rogala obronił doktorat dot. chłodnictwa adsorpcyjnego  w 2019 roku na Politechnice Wrocławskiej. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej. Od 2019 roku jest Kierownikiem Laboratorium Kriogeniki i Technologii Gazowych.

W ramach projektów badawczo-rozwojowych i przemysłowych współpracował z polskim i międzynarodowym przemysłem i instytucjami naukowymi: Remontowa LNG Systems, CryoScience Poland, CryoCargo, Hyundai Heavy Industries,  Europejskiem Ośrodkiem Badań Antyprotonami i Jonami, Centrum Technologii Wodorowych w Instytucie Energetyki oraz Whirlpool Polska. Obecnie Dr inż. Zbigniew Rogala zajmuje się badaniami zjawisk cieplno-przepływowych dotyczącymi  chłodziarek i skraplarek do LNG małej mocy oraz zagadnieniami związanymi z transformacją energetyczną.

Od 2019 roku jest stypendystą MNiSW.  Dr inż. Zbigniew Rogala jest współautorem 22 artykułów naukowych, o całkowitym współczynniku oddziaływania Impact Factor 48 (4.7.22).

wioletta_rut.jpgDyscyplina: Nauki chemiczne
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: wioletta.rut@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • enzymy proteolityczne
  • chemia biologiczna
  • obrazowanie proteaz

Wioletta Rut jest adiunktem w Katedrze Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Politechnice Wrocławskiej. Posiada bogate doświadczenie w profilowaniu specyficzności substratowej enzymów proteolitycznych, syntezie narzędzi chemicznych do badania proteaz i ich analizie biochemicznej, o czym świadczą liczne artykuły opublikowane w renomowanych czasopismach naukowych. Zainteresowania naukowe dr Rut skupiają się na opracowaniu nowych, selektywnych narzędzi chemicznych do badania ważnych medycznie enzymów proteolitycznych należących do grupy proteaz serynowych, cysteinowych i treoninowych. Dr Wioletta Rut otrzymała dwa granty na realizację swoich projektów naukowych (Preludium i Opus z Narodowego Centrum Nauki) oraz jest współtwórcą międzynarodowego zgłoszenia patentowego. Jej praca naukowa była wielokrotnie nagradzana stypendiami, do najważniejszych należą: Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, Stypendium START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Stypendium L'Oréal Polska oraz MNiSW, Nagroda Rektora Politechniki Wrocławskiej, Nagroda Binieckiego za osiągnięcia w opracowaniu narzędzi chemicznych do projektowania leków.

anna_siekierka.jpgDyscyplina: Inżynieria chemiczna
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: anna.siekierka@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • procesy elektromembranowe
  • separacja jonów metali oraz odzysk energii
  • membrany polimerowe, sorbenty

Anna Siekierka obroniła doktorat z wyróżnieniem w 2019 na Politechnice Wrocławskiej. Odbyła dwa staże w zagranicznych ośrodkach Deakin University oraz Technical University of Liberec. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Inżynierii Procesowej i Materiałów Polimerowych i Węglowych. Jej głównymi zainteresowaniami naukowymi są procesy elektromembranowe służące do selektywnej separacji jonów metali oraz odzysku energii. Specjalizuje się w otrzymywaniu selektywnych membran oraz sorbentów. Za swoje osiągnięcia została nagrodzona przez m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki (Wybitny Młody Naukowiec) oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej (START).

maciej_skowron_pwr.jpgDyscyplina: Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne
Jednostka: Wydział Elektryczny
Kontakt: maciej.skowron@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • diagnostyka układów napędowych z silnikami indukcyjnymi i PMSM,
  • zastosowanie metod głębokiego uczenia w diagnostyce maszyn,
  • modelowanie matematyczne układów napędowych,
  • implementacja metod sztucznej inteligencji w układach programowalnych,
  • metody detekcji, lokalizacji i kompensacji uszkodzeń w układach napędowych. 

Dr inż. Maciej Skowron pracuje jako adiunkt w Katedrze Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych. W pracach naukowych łączy dziedziny informatyki, neuronauki, a także klasycznej elektrotechniki z elektroniką, co umożliwia opracowanie narzędzi zapewniających bezpieczeństwo, jak również przyczyniających się do zwiększenia niezawodności układów elektromechanicznych.

W 2021 r. z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską „Diagnostyka uszkodzeń silników indukcyjnych i synchronicznych z magnesami trwałymi przy wykorzystaniu sieci neuronowych z głębokim uczeniem”. Laureat stypendium im. Jana Mozrzymas w uznaniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań interdyscyplinarnych. Wyraźny wkład prowadzonych badań w rozwój dziedziny naukowej został doceniony przez komitet IEEE Poland Section nagrodą Best Young Author Award.

dawid_skrzypczak.jpgDyscyplina: Inżynieria chemiczna
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: dawid.skrzypczak@pwr.edu.pl

Dr Dawid Skrzypczak jest pracownikiem Katedry Zaawansowanych Technologii Materiałowych na Wydziale Chemicznym. Tytuł doktora w dyscyplinie Inżynieria Chemiczna uzyskał w 2021 roku. Realizuje prace badawcze nad opracowywaniem innowacyjnych produktów dla precyzyjnego rolnictwa z wykorzystaniem bazy surowców odnawialnych. Zajmuje się waloryzacją odpadów na nawozy, biostymulatory wzrostu roślin i dodatki paszowe. Obecnie pracuje nad innowacyjną metodą dostarczania składników odżywczych dla roślin, polegającą na wytwarzaniu powłok na bazie naturalnych polimerów zawierających makro- i mikroskładniki odżywcze oraz substancje stymulujące wzrost roślin (m.in. hydrolizaty białkowe, biowęgle, hydrowęgle) na nasionach. Istotna część zagadnień badawczych dotyczy oceny biodostępności składników przy użyciu metod in vitro i in vivo.  Zajmuje się również zastosowaniem naturalnych biopolimerów do produkcji hydrożelowych struktur kompozytowych o właściwościach kontrolowanego/spowolnionego uwalnianiu wybranych składników. Prace badawcze w tym obszarze dotyczą wytwarzania kompozytów łączących materiały biodegradowalne. Autor 34 publikacji (∑IF 197,879), wykonawca w projektach naukowych i badawczo-rozwojowych, współtwórca 13 patentów i zgłoszeń patentowych.

mateusz_skwarski_pwr.jpgDyscyplina: Inżynieria Mechaniczna
Jednostka: Wydział Mechaniczny
Kontakt: mateusz.skwarski@pwr.edu.pl  

Zainteresowania naukowe:

  • wysokowytrzymałe stopy aluminium na konstrukcje lekkie,
  • projektowanie procesów tłoczenia na gorąco,
  • procesy kucia na gorąco,
  • badania energochłonności,
  • procesy klinczowania blach,
  • stale wysokomanganowe.

Dr inż. Mateusz Skwarski jest adiunktem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. W marcu 2021r. obronił tytuł doktora w dyscyplinie inżynierii mechanicznej, po czym odbył staż post-doc na Politechnice Śląskiej.

Od kilku lat zajmuje się badaniami nad wysokowytrzymałymi stopami aluminium i ich zastosowaniem m.in. na konstrukcje nośne w nadwoziach samochodowych, zastosowaniem tworzyw biodegradowalnych na konstrukcje cienkościenne pochłaniające energię oraz badaniem własności mechanicznych i zmian strukturalnych stali wysokomanganowych. Ponadto, pracuje nad zwiększeniem wytrzymałości złącz przetłaczanych oraz nad usprawnieniem procesów kucia na gorąco.

pawel_sokolowski.jpgDyscyplina: Inzynieria mechaniczna
Jednostka: Wydział Mechaniczny
Kontakt: pawel.sokolowski@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Inżynieria powierzchni
  • Procesy natryskiwania cieplnego i napawania
  • Powłokowe bariery cieplne

Zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii, gdzie prowadzi badania głównie z zakresu inżynierii powierzchni. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, który kontynuował naukę w ramach polsko-francuskich studiów doktoranckich pod patronatem Ambasady Francji. W czasie doktoratu odbywał staże naukowe we Francji, Niemczech, Szwecji i Czechach. W 2016 roku uzyskał podwójny stopień doktora w zakresie budowy i eksploatacji maszyn (Politechnika Wrocławska) oraz inżynierii materiałów ceramicznych (University of Limoges). Laureat licznych stypendiów, m.in. stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców (MNiSW). Kierował projektem PRELUDIUM (NCN), a aktualnie LIDER (NCBiR), OPUS (NCN) oraz licznych zleceń z przemysłu. Autor kilkudziesięciu publikacji o zasięgu międzynarodowym, kilkudziesięciu wystąpień na konferencjach naukowych (w tym wykładów plenarnych i zaproszonych) oraz kilku wniosków patentowych. W 2020 roku odbył cykl wykładów dotyczących metalurgii materiałów proszkowych jako profesor wizytujący w Mindanao State University (Filipiny).

Dyscyplina: Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne
Jednostka: Wydział Elektryczny
Kontakt: vishnu.suresh@pwr.edu.pl

Mateusz SzatkowskiDyscyplina: Nauki fizyczne
Jednostka: Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Kontakt: mateusz.szatkowski@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Strukturyzowanie światła
  • Interferometria i holografia
  • Optyka nieciągłości fazowych

Adiunkt w Katedrze Optyki i Fotoniki. Z Politechniką Wrocławską związany od początku studiów inżynierskich. Doktorat obronił z wyróżnieniem w 2020 roku, otrzymując również wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego za rozprawę doktorską. Laureat Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców w 2020 roku. Odbył staże naukowe w Niemczech, Meksyku i USA. Zajmuje się kształtowaniem wiązki laserowej i badaniem jej właściwości. W szczególności interesują go nieciągłości fazowe w polu optycznym.

Adam SzukalskiDyscyplina: Nauki chemiczne
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: adam.szukalski@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • optyka nieliniowa
  • fotonika nieporządku
  • spektroskopia laserowa
  • systemy drukowane 3D do zastosowań w opto-elektronice
  • zjawiska wzmocnienia i modulowania światła w systemach (bio)organicznych

Adam Szukalski, doktor nauk technicznych (Inżynieria Materiałowa i Optyka Nieliniowa), odbył dwuletni staż podoktorski w National Enterprise for nanoScience and nanoTechnology, CNR-Instituto Nanoscienze, Scuola Normale Superiore w Pizie (Włochy). Był TOP10 – jednym z 10-ciu najlepszych absolwentów na Wydziale Chemicznym PWr (2011/2012). Podczas doktoratu odbył staże na Uniwersytecie w Angers (Francja) - CNRS MOLTECH Laboratory Anjou, Uniwersytecie w Salento, Wydział Matematyki i Fizyki “Ennio De Giorgi” (Włochy), National Nanotechnology Laboratory w Lecce (Włochy), jest także autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych międzynarodowych czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej. Jego zainteresowania naukowe obejmują badania właściwości optycznych i nieliniowo optycznych emitujących oraz modulujących promieniowanie elektromagnetyczne materiałów i/lub kryształów organicznych, (bio)polimerów, systemów kompozytowych, czy nanowłókien. A także projektowanie, badania morfologii, struktury i właściwości spektroskopowych (również materiałów drukowanych 3D), oraz rozwój systemów organicznych będących laserami, laserami randomicznymi, czy opóźniaczami fazowymi i przełącznikami optycznymi, w tym nanomateriałami do zastosowań w nanofotonice. Wielokrotnie recenzował artykuły zdeponowane w prestiżowych czasopismach naukowych z dziedziny spektroskopii laserowej, inżynierii materiałowej oraz fotoniki, takich jak: Advanced Optical Materials (IF=10,05), ACS Applied Materials & Interfaces (IF=10,38), i wielu innych. Otrzymał nagrodę im. Maxa Borna przyznawaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia, a także był/jest stypendystą Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Edukacji i Nauki, oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (jako jeden ze 100 najlepszych naukowców poniżej 30 lat spośród wszystkich dziedzin nauki w Polsce, w 2017 roku).
 

piotr_szyszka.jpgDyscyplina: Automatyka, elektronika i elektryka
Jednostka: Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Kontakt: piotr.szyszka@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Mikrosystemy wysokopróżniowe, w tym ich projektowanie, symulacje, wytwarzanie i charakteryzacja
  • Techniki MEMS
  • Spektrometria mas
  • Filtrowanie i pułapkowanie jonów

Adiunkt w katedrze Mikrosystemów, Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów na Politechniki Wrocławskiej. W czasie doktoratu zajmował się opracowaniem serii źródeł jonów MEMS, głównie z myślą o spektrometrii mas. Obecnie prowadzone przez niego prace badawcze rozwijają rozpoczęty temat miniaturyzacji tych instrumentów analitycznych i skupiają się na sprawdzeniu możliwości wykorzystania technik MEMS do ich wytworzenia. Prace te prowadzone były w ramach projektu finansowanego ze środków polskiego NCBiR i Singapurskiego A*STAR (Chip-scale MEMS micro-spectrometer for monitoring industrial gases), a obecnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (MEMS-based mass spectrometry). W ramach tego projektu ma zostać opracowany instrument o rozmiarach maksymalnych 1U (10x10x10 cm3), dedykowanego do misji kosmicznych.

jakub_slezak_pwr.jpgDyscyplina: Matematyka
Jednostka: Wydział Matematyki
Kontakt: jakub.slezak@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • układy złożone dyfuzja w układach fizycznych I biologicznych,
  • procesy stochastyczne,
  • analiza szeregów czasowych.

Uzyskał dyplomy z fizyki i matematyki na Politechnice Wrocławskiej po czym w 2018 roku we współpracy z Uniwersytetem Poczdamskim obronił pracę doktorską omawiającą stochastyczne modele dyfuzji. Podczas dwóch staży podoktorskich na Uniwersytecie Bar Ilan (Izrael) i Uniwersytecie Humboldta (Niemcy) badał ruchy w środowiskach heterogenicznych.

Specjalizuje się w technikach matematycznych stosowanych do opisu i analizy zjawisk losowych związanych z układami złożonymi. Należą do nich m.in. dyfuzje białek w cytoplazmie i na powierzchni komórek, przemieszczenia DNA, dynamika w ośrodkach miękkich i porowatych oraz ruchy zwierząt i mikroorganizmów. W swoich badaniach łączy modelowanie teoretyczne z rozwijaniem narzędzi analizy danych.

jacek_wodecki.jpgDyscyplina: Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Jednostka: Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Kontakt: jacek.wodecki@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Przetwarzanie sygnałów
  • Analityka wielowymiarowa
  • Metody numeryczne

Adiunkt w Katedrze Górnictwa. Z Politechniką I przetwarzaniem danych związany jest od początku studiów. Absolwent Wydziału Elektroniki. Doktorat pt. ,, Methods of multidimensional data processing for damage detection in mining machines’’ obronił w 2019 roku. W swojej działalności naukowej zajmuje się projektowaniem metod analizy danych na potrzeby bezinwazyjnej diagnostyki elementów maszyn przemysłowych. Szczególnie interesuje go analiza danych posiadających skomplikowaną i niejednorodną budowę, takich jak np. drgania lub hałas. Autor kilkudziesięciu prac w punktowanych międzynarodowych czasopismach. Zaangażowany w projekty związane również z innymi dziedzinami, np. robotyka inspekcyjna,  modelowanie, predykcja czasu życia. Aktywnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych związanych z diagnostyką techniczną i analityką danych, w ramach inicjatyw takich jak m.in. SHENG (NCN, NSFC), EiT RawMaterials (EU), Horizon2020 (EU), Szybka Ścieżka (NCBiR), z czego dwa projekty obecnie prowadzi.

jan_k_zareba.jpgDyscyplina: Nauki chemiczne
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: jan.zareba@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • Efekty nieliniowo-optyczne w polimerach koordynacyjnych, perowskitach i sieciach supramolekularnych
  • Pigmenty nieliniowo-optyczne
  • Termometria i manometria nieliniowo-optyczna
  • Chemia strukturalna i supramolekularna

Jan K. Zaręba obronił doktorat z wyróżnieniem w 2020 roku na Politechnice Wrocławskiej. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych. Jego zainteresowania naukowe dotyczą pigmentów nieliniowo-optycznych, tj. mikrokrystalicznych ciał stałych, które wykazują wielorakie efekty nieliniowe. W szczególności jego badania skupiają się na użyciu polimerów koordynacyjnych, perowskitów i sieci supramolekularnych do nieliniowo-optycznych pomiarów temperatury i ciśnienia oraz do przełączania odpowiedzi nieliniowej.

Dyscyplina: Nauki Fizyczne 
Jednostka: Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Kontakt: szymon.zelewski@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe: 

  • badania fototermiczne nowoczesnych materiałów,
  • spektroskopia optyczna półprzewodników,
  • właściwości cieplne materiałów,
  • rozwój i automatyzacja aparatury naukowej.

Szymon J. Zelewski uzyskał stopień doktora nauk fizycznych na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki w 2019 roku, specjalizując się w badaniach fotoakustycznych materiałów i niskowymiarowych struktur półprzewodnikowych. W latach 2021-2023 odbył staż podoktorski w Laboratorium Cavendisha w University of Cambridge, gdzie zajmował się mechanizmami rekombinacji niepromienistej w półprzewodnikach perowskitowych i organicznych, a także rozwijał metody eksperymentalne umożliwiające wyznaczenie ich właściwości cieplnych technikami bezkontaktowymi.

Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Fizyki Doświadczalnej Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, gdzie kontynuuje prace nad oddziaływaniem światła z materią poprzez zastosowanie metod fototermicznych w badaniach materiałów o strategicznym znaczeniu dla rozwoju nowoczesnych technologii. Za swoje osiągnięcia został nagrodzony m.in. stypendium dla wybitnych młodych naukowców Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

andrzej_zak.jpgDyscyplina: Inżynieria materiałowa
Jednostka: Wydział Chemiczny
Kontakt: andrzej.zak@pwr.edu.pl

Zainteresowania naukowe:

  • mikroskopia elektronowa i oddziaływanie wiązki elektronowej z materią,
  • obserwacja procesów indukowanych światłem,
  • konstrukcja aparatury badawczej.

Stopień doktora obronił w 2019 roku, a jego praca dotyczyła monokryształów z magnetycznym efektem pamięci kształtu. Jego ulubioną działalnością badawczą jest jednak wykorzystanie technik mikroskopii elektronowej w badaniu materiałów i struktur biologicznych. Specjalizuje się w badaniach dynamicznych, w których eksperyment fizykochemiczny jest przeprowadzany bezpośrednio podczas obserwacji elektronowych, w mikrometrycznej objętości preparatu.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję