TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Laboratorium Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych

Wydział Chemiczny

Zakład Inżynierii i Technologii Polimerów

Nazwa aparatury: Wtryskarka Engel Victory, dwuwalcarka, prasa hydrauliczna, mieszalnik fluidalny, wytłaczarki dwuślimakowe, urządzenia peryferyjne do wytłaczarek (dozowniki grawimetryczne, odbiór wytłaczanej folii w postaci folii wylewanej (cast), folii z rozdmuchem, granulator), młot wahadłowy do wyznaczenia udarności tworzyw polimerowych i kompozytów, młyn tnący i młyn kulowy do rozdrabniania materiałów, urządzenie do elektroprzędzenia i inne.

Opis aparatury: Zakres prac prowadzonych w hali technologicznej obejmuje wytwarzanie nowych materiałów i kompozytów na bazie znanych, dostępnych w handlu polimerów. Urządzenia umożliwiają opracowanie warunków przetwórstwa, optymalizację składu kompozycji polimerów (compounding). Wszystkie urządzenia sterowane są komputerowo, posiadają dotykowe ekrany do obsługi maszyny, wiele z nich można dowolnie zestawiać i tworzyć linie jak np. w przypadku otrzymywania wylewanych folii wielowarstwowych.

Nazwa aparatury: Reometr kapilarny z modułem do testów pvt i pomiarów przewodnictwa cieplnego, reometr rotacyjny, skaningowy kalorymetr różnicowy z szybkim skanowaniem, spektrofotometr UV-Vis, analizator składu pierwiastkowego materiałów, skaner do obrazowania 3D, zestaw do dynamiczno-mechanicznej analizy (DMA), Mikrokalorymetr skaningowy Flash DSC2+.

Opis aparatury: Reometr kapilarny przeznaczony jest do badań lepkości stopów polimerowych w warunkach wysokich temperatur (do 400°C) oraz dużych szybkości ścinania. Umożliwia odtwarzanie krzywej płynięcia przy stałej geometrii dyszy, jak również umożliwia testy z korekcją Bagley’a. Aparat posiada zestaw kapilar o różnym stosunku L/D.
Reometr rotacyjny umożliwia pomiar właściwości lepkosprężystych materiałów płynnych i półstałych (m.in. kompozycje polimerów w postaci stopu lub roztworu, zawiesiny). Aparatura umożliwia wykonywanie testów rotacyjnych np. wyznaczanie krzywych lepkości, krzywych płynięcia, granic płynięcia, lepkość w funkcji czasu, lepkość w funkcji temperatury, występowania zjawiska tiksotropii oraz wykonanie testów oscylacyjnych np. pełzanie i odzysk, przemiatanie częstotliwością i amplitudą.
Inne unikatowe w pracowni to skaningowy kalorymetr różnicowy z szybkim skanowaniem.
Flash DSC umożliwia zmiany szybkości chłodzenia i ogrzewania w zakresie od 6 do aż 50.000 K/s co pozwala na bezpośredni pomiar szybkich procesów krystalizacji polimerów i metali, badanie mechanizmów działania dodatków do polimerów w warunkach zbliżonych do panujących w realnych procesach przetwórczych np. podczas wtrysku.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję