TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Laboratorium Badań Nano- i Mikrostruktur Materiałów Kompozytowych i Konstrukcji Inżynierskich

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

Katedra Mostów i Kolei
Katedra Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego
Zakład Dróg i Lotnisk

Zestaw jest kompletnym, modułowym i elastycznym systemem umożliwiającym zdalny oraz kontaktowy pomiar, analizę i wizualizację wszelkiego rodzaju drgań konstrukcji inżynierskich, wykorzystującym najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne (m.in. optyczne i laserowe). Podstawowe komponenty zestawu to: czujniki do pomiaru różnego rodzaju wielkości fizycznych (odkształceń, prędkości, przemieszczeń, przyspieszeń drgań, temperatury), wielokanałowe moduły pomiarowe drgań konstrukcji, emitery i odbiorniki laserowe, przewody do transmisji danych w trudnych warunkach terenowych, podsystem bezprzewodowej transmisji danych, rejestratory video, stacja robocza wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, podsystem zasilania sonarowego oraz inne akcesoria. Unikalny zestaw pomiarowy będzie mógł być wykorzystywany zarówno w badaniach terenowych w każdych warunkach atmosferycznych, jak i w badaniach laboratoryjnych.

Kontakt:

System przeznaczony jest do wykonywania skanowania 3D powierzchni elementów nawierzchni torowej zarówno kolejowej jak i tramwajowej. W skład systemu pomiarowego wchodzą:

  • Rama pomiarowa
  • Głowica pomiarowa
  • Pulpit sterujący
  • Zasilacz do ładowania pulpitu przyrządu
  • Zestaw akumulatorów do głowicy pomiarowej i ładowarka.

Głównym obszarem zastosowań są badania postępującego w czasie eksploatacji zużycia elementów rozjazdów i szyn. Specjalizowane oprogramowanie dostarczane wraz z systemem pozwala na automatyczne dopasowywanie aktualnych wyników pomiarów danego elementu do wyników uzyskanych we wcześniejszych pomiarach. Oprogramowanie umożliwia również wizualizację zużycia oraz definiowanie parametrów charakteryzujących zużycie i automatyzację obliczeń wartości tych parametrów.

Kontakt:

Urządzenie służy do analizy strukturalnej różnorodnych materiałów, oceny jego budowy, defektów i uszkodzeń wewnętrznych. Unikalny sprzęt umożliwia przeprowadzenie badań w laboratorium w sposób nie naruszający struktury materiału. W przypadku układów wielofazowych identyfikacja struktury wewnętrznej pozwala na ich ocenę zużycia pod kątem zarodkowania i inicjacji mikrospękań, a następnie na przyszłą ocenę trwałości zmęczeniowej. Identyfikacja w oparciu o fale rentgenowskie pozwala na pełną analizę wewnętrzną materiału. Wysokiej rozdzielczości detektory, precyzyjne wieloosiowe w pełni programowalne manipulatory oraz szybki program do rekonstrukcji pozwala uzyskać obraz trójwymiarowy w postaci chmury punktów uzyskując rozróżnienie na stałe elementy materiału, pory i mikrospękania. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na analizę obrazową, statystyczną oraz identyfikację ilościową struktury. Nowoczesna technologia z wykorzystaniem dwóch lamp pozwala na badanie małych i dużych próbek pozyskanych z terenu.

Kontakt

Urządzenie służy do analizy materiałów wielofazowych w tym modyfikowanych polimerami i pochodzących z recyklingu. Ocenie podlegają ich cechy reologicznych zależne od temperatury. Analizy strukturalne oraz badania reologiczne pozwalają na identyfikację właściwości lepkosprężystych materiału, skuteczności modyfikacji różnymi polimerami, a w konsekwencji ocenę odporności materiału na pękanie zmęczeniowe i skurcz termiczny.

Kontakt

Urządzenie przeznaczone jest do kondycjonowania próbek w izolowanych warunkach termicznych z uwzględnieniem odpowiedniej wilgotności i precyzyjnego ogrzania/ochłodzenia całej próbki.

Kontakt

Urządzenie umożliwia pomiar tarcia na nawierzchniach suchych, mokrych jak i na lodzie. Dzięki zastosowaniu dwóch kół urządzenie może analizować strukturę na odcinkach prostych jak i na łukach. Urządzenie w trybie ciągłym mierzy siłę pionową działającą na koło jak i siłę poziomą oporu tarcia. Zasada działania polega na analizie warunków pracy dwóch kół połączonych ze sobą łańcuchem, gdzie koło pomiarowe ma określony procent poślizgu 17,8%. Stopień poślizgu można zmieniać w zależności od wymagań.

Kontakt

Zaawansowane urządzenie służy do specjalistycznych analiz wytrzymałościowych w trybie badań niszczących i nieniszczących w izolowanych warunkach termicznych i wilgotnościowych. Możliwa jest do przeprowadzenia ocena zachowania się materiałów w obciążeniach stacjonarnych i niestacjonarnych przy wymuszeniu kinematycznym i dynamicznym. Dla różnych warunków można dokonać identyfikacji przemieszczeń i odkształceń, a następnie wyznaczenia stałych materiałowych. Zastosowanie wieloosiowych schematów obciążenia pozwala uwzględnić warunki występujące w rzeczywistości. Urządzenie ze względu na swoją modułowość pozwala na analizę wytrzymałościową, termiczną, ocenę spękań i analizę trwałości zmęczeniowej materiału.

Kontakt

Urządzenie służy do pomiaru przewodności i dyfuzyjności cieplnej dla bardzo różnorodnej grupy materiałów. Źródłem światła w tym urządzeniu jest błyskowa lampa ksenonowa o długiej żywotności, umożliwiająca wykonywanie pomiarów do 1250°C - bez konieczności używania kosztownych materiałów eksploatacyjnych. Sprzęt bardzo dobrze optymalizuje pole widzenia detektora, dzięki czemu eliminowane są wszelkie negatywne wpływy spowodowane niedopasowanym ustawieniem przesłony - w konsekwencji powoduje to znaczny wzrost dokładności wyników pomiarowych. Dzięki ultraszybkiemu próbkowaniu sygnału (do 2 MHz) oraz możliwości wykorzystania bardzo krótkich impulsów światła (do 20 µs) urządzenie umożliwia pomiary materiałów o dużych wartościach współczynnika przewodności cieplnej a jednocześnie charakteryzujących się bardzo małą grubością.

Kontakt

Zaawansowane stanowisko do badań właściwości mechanicznych materiałów w zakresie od ultr-nano do mikro skali. Platforma mechaniczna z możliwością instalacji dwóch głowic pomiarowych, mikroskopu optycznego oraz głowicy AFM. Konstrukcja umożliwia wykonywanie na jednej platformie, testów typu: twardość, scratch oraz zużycia w pełnym zakresie obciążeń, od ultra-nano do mikro. Urządzenie pozwala na identyfikację parametrów materiałowych w zakresie liniowym i nieliniowym oraz uzyskiwanie charakterystyk np. w zakresie sprężystym i lepko-sprężystym.

Kontakt

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję