TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Wydział Chemiczny
Katedra Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej
Zakres działalności Laboratorium Procesów Hydrometalurgicznych obejmuje prace badawcze nad hydrometalurgicznym odzyskiem metali i ich związków, przeróbką rud jak i przetwórstwo materiałów zgodnie z koncepcją „urban mining”
W laboratorium realizowane są prace badawczo-rozwojowe z zakresu:
Laboratorium Procesów Hydrometalurgicznych dysponuje stanowiskami badawczymi przystosowanymi do prowadzenia prac z zakresu procesów ługowania, rozdziału faz, obróbki roztworów i analizy chemicznej. Laboratorium oferuje kompleksową charakterystykę surowca oraz produktu poprzez pomiar rozkładu wielkości ziaren metodą dyfrakcji laserowej, nieniszczące określenie składu oraz zawartości pierwiastków za pomocą spektroskopii fluorescencji rentgenowskiej ED-XRF. Zastosowanie mineralizacji próbek pozwala również na prowadzenie analiz pierwiastkowych metodami spektrometrii atomowej i mas (ASA, ICP-OES i ICP-MS).
Przeznaczenie – analiza uziarnienia surowca, określenie masy nadaw i produktów ługowania, kontrolowane mieszanie zawiesin podczas ługowania, suszenie próbek nadaw i produktów kierowanych do analiz, termiczna obróbka próbek mineralnych, określenie masy nadaw oraz produktów procesu hydrometalurgicznego.
Wyposażenie:
Przeznaczenie – badanie i kontrolowanie procesów ługowania surowców w warunkach atmosferycznych, badanie i kontrolowanie procesów ługowania na hałdzie (heap leaching) z bieżącym monitorowaniem procesów ługowania.
Wyposażenie:
Przeznaczenie – badania i kontrolowanie operacji ługowania ciśnieniowego oraz wydzielania związków w warunkach hydrotermalnych.
Wyposażenie - reaktory Parr o pojemności:
Przeznaczenie – zestaw umożliwiający badanie i kontrolowanie procesów wymiany jonowej i ekstrakcji rozpuszczalnikowej prowadzonych w trybie ciągłym.
Wymiana jonowa
Zestaw kolumn o pojemnościach: 25 dm3, 4,7 dm3 oraz 1 dm3 wraz z pompami cyrkulacyjnymi, miernikami przepływu cieczy oraz miernikiem wieloparametrowym
Ekstrakcja rozpuszczalnikowa
W pełni zautomatyzowany zastaw sześciu ekstraktorów typu mixer-settlers o pojemności 2 dm3 wraz z mieszadłami mechanicznymi i pompami perystaltycznymi. Zestaw wyposażony jest w elektroniczną kontrolę temperatury i pH oraz możliwość rejestracji warunków prowadzanego procesu na zewnętrznym nośniku danych.
Przeznaczenie – badanie i kontrolowanie procesów elektrolitycznego wydzielania metali i anodowego utleniania związków chemicznych, badanie zachowania metali i minerałów w warunkach ługowania.
Wyposażenie:
Przeznaczenie – mineralizacja mikrofalowa próbek stałych (substratów, półproduktów i produktów) otrzymywanych na różnych etapach przeróbki hydrometalurgicznej oraz oznaczanie metodami spektroskopowymi zawartości wybranych pierwiastków w celu określenia wydajności opracowywanych technologii.
Wyposażenie:
Kierownik Laboratorium Procesów Hydrometalurgicznych
Dr hab. inż. Anna Szymczycha-Madeja, prof. uczelni – anna.szymczycha-madeja@pwr.edu.pl, tel. +48 71 320 32 32
Opracowanie i walidacja nowych procedur przygotowania próbek do pomiarów spektrometrycznych; analiza śladowa, specjacyjna i frakcjonowana pierwiastków w próbkach żywnościowych i środowiskowych; biodostępność pierwiastków z żywności; mobilność pierwiastków z próbek środowiskowych
Zastępca Kierownika Laboratorium Procesów Hydrometalurgicznych
Dr hab. inż. Maja Wełna, prof. uczelni – maja.welna@pwr.edu.pl, tel. +48 71 320 32 32
Zastosowanie techniki HG w optycznej spektrometrii emisyjnej (ICP OES) do oznaczenia pierwiastków aktywnych w procesie generowania wodorków; nie-chromatograficzna analiza specjacyjna i frakcjonowana As metodą HG-ICP OES; analiza śladowa i specjacyjna pierwiastków w próbkach środowiskowych i żywności z detekcją ICP OES z wykorzystaniem wielofunkcyjnego układu wprowadzenia próbek.
Dr inż. Katarzyna Ochromowicz – katarzyna.ochromowicz@pwr.edu.pl, tel. +48 71 320 24 05
Badania nad wydzielaniem metali z obciążonych roztworów wodnych na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej, badania nad zastosowaniem ciekłych układów membranowych do transportu jonów metali, badania nad odzyskiem metali z rud i koncentratów metalonośnych na drodze ługowania atmosferycznego.
Dr inż. Magdalena Pilśniak-Rabiega – magdalena.pilsniak@pwr.edu.pl, tel. +48 71 320 38 24
Synteza i charakterystyka sorbentów polimerowych (wymieniacze jonowe, żywice chelatujące), selektywne wydzielanie jonów metali szlachetnych z zastosowaniem ekstrakcji rozpuszczalnikowej i sorpcji na polimerach funkcjonalnych.
Telefon kontaktowy do Laboratorium Procesów Hydrometalurgicznych: +48 71 340 79 29
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »