TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Pracownicze Plany Kapitałowe na Politechnice Wrocławskiej

ppk

Na Politechnice Wrocławskiej od 1 stycznia 2021 roku rozpoczęła się realizacja programu Pracowniczych Planów Kapitałowych – PPK (zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych).

Wyjaśniamy, na czym polega ten program, kogo dotyczy i jak można do niego przystąpić.
Zamieszczamy też pakiet formularzy związanych z PPK do pobrania.

Co to jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Dzięki niemu pracownik może gromadzić dodatkowe środki na przyszłą emeryturę.

Kto może być zapisany do PPK?

Automatycznie do programu zapisana jest każda osoba zatrudniona, która skończyła 18 lat, a nie przekroczyła 55. roku życia.

Na swój wniosek do programu mogą przystąpić osoby zatrudnione, które ukończyły 55 lat, a nie przekroczyły 70. roku życia.

Jak działa PPK?

Każdy pracownik będzie miał utworzony indywidualny rachunek PPK. Co miesiąc na ten rachunek będą trafiać wpłaty pracownika i pracodawcy. Państwo natomiast przekaże jednorazową wpłatę powitalną i dopłaty roczne.

Wysokość wpłat

Wpłaty do PPK będą pochodzić z trzech źródeł.

Wpłata finansowana przez pracownika (co miesiąc):

  • Podstawowa: 2,0% wynagrodzenia (z opcją zmniejszenia do 0,5%)
  • Dodatkowa (dobrowolna): do 2% wynagrodzenia
  • Wpłaty podstawowe i wpłaty dodatkowe finansowane przez pracownika mogą zasilać rachunek PPK do maksymalnej wysokości 4% wynagrodzenia miesięcznie.

Wpłata finansowana przez Politechnikę:

  • Podstawowa: 1,5% wynagrodzenia pracownika.
  • Pracodawca nie może sam zrezygnować z dokonywania tej wpłaty – jest to jego obowiązkiem ustawowym. Nie wolno mu też potrącać tej kwoty z wynagrodzenia pracownika.

Państwo:

  • Wpłata powitalna 250 zł (jednorazowo), dopłata roczna 240 zł (raz w roku)

Zarządzanie środkami PPK

Instytucją zarządzająca finansami zgromadzonymi przez uczestników PPK na Politechnice Wrocławskiej jest PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., należąca do polskiej grupy finansowej PKO Banku Polskiego. Wybrał ją specjalny zespół powołany przez rektora PWr, w skład którego weszli reprezentanci uczelni oraz przedstawiciele działających na Politechnice związków zawodowych. Umowa o zarządzanie PPK została podpisana 22 grudnia 2020 r.

Dostęp do zgromadzonych środków

Po osiągnięciu 60. roku życia (bez względu na aktywność zawodową) pracownik może wypłacić bez podatku jednorazowo 25% zgromadzonych środków, a pozostałą część otrzyma w postaci comiesięcznej wypłaty rozłożonej na co najmniej 10 lat.

Korzystanie ze środków PPK przed ukończeniem 60. roku życia

Pieniądze gromadzone w PPK należą w całości do pracownika i w każdej chwili można je odebrać, jednak wiąże się to z potrąceniem:

  • 30% zgromadzonych środków z części finansowanej przez pracodawcę zostanie zapisane na koncie pracownika ubezpieczonego w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne należne za miesiąc, w którym kwota ta została przekazana do ZUS.
  • zostaną również odliczone i zwrócone wpłaty sfinansowane ze strony państwa
  • potrącony zostanie podatek od zysków kapitałowych.

Można także wypłacić do 100% zgromadzonych środków w przypadku zakupu mieszkania lub budowy domu, a ich zwrotu można dokonać w ciągu 15 lat (dotyczy osób, które nie ukończyły 45 lat).

W razie poważnej choroby pracownika, małżonka lub dziecka można wypłacić do 25% zgromadzonych środków bez konieczności zwrotu.

Rezygnacja z PPK

Pracownik może złożyć deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jednakże jest ona ważna do momentu, w którym nastąpi ponowny automatyczny zapis do PPK (co 4 lata, pierwszy automatyczny zapis nastąpi w 2023 r.). W przypadku, w którym pracownik nadal nie będzie zainteresowany dokonywaniem wpłat do PPK, będzie musiał złożyć kolejną deklarację rezygnacji przed automatycznym zapisem.

Dziedziczenie środków z PPK

Środki gromadzone na rachunku PPK są prywatnymi środkami pracownika. W przypadku jego śmierci, zgromadzone oszczędności będą podlegać dziedziczeniu (bez podatku od spadków i darowizn).

Więcej informacji dotyczących PPK

Portal Pracowniczych Planów Kapitałowych

Na Politechnice Wrocławskiej:

Sekcja Płac:

PKO TFI:

Infolinia do obsługi uczestników PPK:

  • tel.: 801 32 32 80, +48 22 358 56 56,
  • pon.-pt. w godz. 8:00-19:00 (opłata zgodna z taryfą operatora)

Dostęp on-line:

  • stały dostęp do swojego rejestru PPK poprzez system transakcyjny i-Fundusze.pl
  • dostęp do rachunku PPK za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego iPKO.pl

Prezentacja dotycząca PPK (opracowana przez PKO TFI) »

Your PPK. What should you know about it? (PKO TFI presentation) »

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję