TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Pierwsze kroki na uczelni

Jak wyglądają dni wstępne, co cię czeka na początku studiów, co trzeba wiedzieć, o czym trzeba pamiętać? Odpowiedzi m.in. na takie pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Dni wstępne

Sala wykładowa ze studentami uważnie słuchającymi prelegenta.

Zanim zaczniesz naukę, czekają cię obowiązkowe dni wstępne, które samodzielnie organizują wydziały naszej uczelni. To od nich zależy, w jakiej formie będą się odbywały te pierwsze spotkania. W tym roku część wydziałów organizuje je zdalnie, a część stacjonarnie - informacji w tej sprawie wypatruj na swojej skrzynce pocztowej.

Tutaj znajdziesz terminy i formę dni wstępnych na poszczególnych wydziałach

Dotyczą one konkretnych zagadnień, m.in. korzystania z biblioteki, wsparcia ze strony Działu Studenckiego czy też kwestii bezpieczeństwa. 

Zajrzyj też do Brulionu Politechniki Wrocławskiej, w którym zebraliśmy podstawowe informacje dla studentów i studentek. Wersję papierową otrzymasz podczas pierwszych spotkań na swoim wydziale.

Inauguracja roku akademickiego - 1 października

Wnętrze auli z rzędami czerwonych krzeseł rozmieszczonymi po obu stronach sali. Na ścianie frontowej nad sceną auli wiszą logotypy wydziałów, Godło Rzeczypospolitej Polskiej oraz logotyp Politechniki Wrocławskiej.

We wtorek, 1 października, o godz. 12 w auli Politechniki Wrocławskiej wspólnie zainaugurujemy rok akademicki 2024/2025. 

Obecność tam nie jest obowiązkowa, a my przeprowadzimy bezpośrednią transmisję online z auli PWr na naszym kanale na YouTube.

Dla ciebie najważniejsza będzie immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie do grona studentów Politechniki Wrocławskiej, a następnie wspólne odśpiewanie studenckiego hymnu „Gaudeamus igitur” („Radujmy się więc”). Od tego dnia będziesz już pełnoprawnym członkiem społeczności PWr.

Oczywiście czeka cię także inauguracja roku na twoim wydziale – informację o jej formie i dacie dostaniesz drogą mailową.

Akademiki

Kampus domów studenckich z kilkoma wysokimi budynkami mieszkalnymi. Na chodniku przechodzą dwie osoby, a w tle stoją zaparkowane samochody.

Jeśli zdecydowałeś się na to, by swoje życie studenckie rozpocząć mieszkaniem w akademiku, to pamiętaj, że wprowadzić się będziesz mógł między 23 września a 4 października (w tym także w sobotę, 28 września). Obcokrajowcy, którzy przyjadą do nas na studia, mają na to czas do 15 października.

Dokładny i obowiązkowy termin zakwaterowania wybierzesz za pośrednictwem specjalnego systemu rezerwacyjnego - szczegóły na stronie pionu prorektora ds. studenckich.

Pamiętaj, że musisz mieć ze sobą własną kołdrę, poszwę, poszewkę i prześcieradło oraz długopis. 

Każdy mieszkaniec akademika musi też uiścić kaucję. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, podczas kwaterunku będziesz miał taką możliwość, ale tylko bezgotówkowo – za pośrednictwem terminala zbliżeniowego.

A w tym cały procesie wspierać Cię będzie Dział Domów Studenckich. Bez obaw, to sami mili ludzie, którym zależy na tym, byś czuł się u nas jak w domu.

Legitymacja studencka

Legitymacja studencka po jednej stronie z danymi osobowymi, takimi jak imię, nazwisko, PESEL, nr albumu, data wydania, adres i zdjęcie studenta. Po drugiej stronie legitymacji naklejki potwierdzające ważność legitymacji.

Ten dokument zapewnia ci wiele zniżek i udogodnień, zarówno w transporcie, jak i podczas korzystania z różnych miejskich atrakcji. Na Politechnice ma jeszcze jedną „moc” – dzięki niemu za darmo pojedziesz kolejką linową Polinka.

Nasza legitymacja studencka jest połączona z miejskim systemem Urbancard – możesz jej więc używać jako nośnik elektronicznych biletów okresowych wrocławskiej komunikacji miejskiej. Jak to zrobić? Wystarczy, że wybierzesz się do jednego z punktów obsługi klienta – ich lokalizacje znajdziesz tutaj.

Informacje o tym, kiedy i gdzie będziesz mógł odebrać swoją legitymację, dostaniesz ze swojego dziekanatu. W tym samym dniu otrzymasz też swój Brulion Studencki.

Pamiętaj! Nie musisz też już nosić ze sobą legitymacji w formie plastikowej. Wystarczy, że użyjesz zakładki mLegitymacja w aplikacji mObywatel. Aktywować tę opcję będziesz mógł na swoim koncie w USOS.

Kampus PWr

Cały kampus naszej uczelni liczy 119 nowocześnie wyposażonych budynków badawczych i dydaktycznych i jest rozlokowany w kilku miejscach Wrocławia. Łatwo się więc pogubić. Do tego te oznaczenia jak w grze w statki... D-20, C-6, B-4.

Nie martw się jednak! Już wkrótce łatwo będziesz się tu przemieszczać bez problemu. A póki co skorzystaj z:

  • interaktywnej mapy kampusu,
  • mapy zawierającej kompleksowe informacje o naszym kampusie, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności i bezpieczeństwa. Dodatkowo, ta mapa zawiera interaktywne plany 25 wybranych budynków kampusu, co zapewnia łatwy dostęp do potrzebnych informacji,
  • cyfrowego przewodnika zawierającego szczegółowe informacje o najważniejszych budynkach oraz obiektach, w tym dziekanatach, bibliotekach, parkingach, usługach znajdujących się w pobliżu kampusu. Aplikacja zawiera również szczegółowe informacje na temat budynków dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W znalezieniu pomieszczeń w środku takich jak biblioteka w budynku A-1 (a trudno ją odnaleźć) czy dziekanatu twojego wydziału (warto wiedzieć gdzie jest!) pomoże ci wirtualny spacer. Tam też możesz podejrzeć, jak wygląda gabinet rektora, hala sportowa czy akademiki.

Warto wiedzieć więcej

Ekran smartfona z otwartym folderem "Social media", w którym znajdują się ikony popularnych aplikacji, takich jak WhatsApp, Slack, Messenger, TikTok, Instagram, Facebook, Viber i LinkedIn.

Gdzie szukać informacji związanych z życiem na uczelni? Oczywiście na stronach swoich wydziałów. To właśnie tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące nauki, ważnych dat, terminów czy też wydarzeń.

W przypadku komunikatów dotyczących całej uczelni najlepiej czekać na oficjalne informacje, te najszybciej pojawiają się na stronie głównej PWr – pwr.edu.pl.

Ponad z myślą o Tobie i Twoich potrzebach w każdy wtorek wysyłam NewS, czyli newsletter studencki Politechniki Wrocławskiej. Znajdziejsz tam mnóstwo ciekawych i aktualnych informacji o tym, co się aktualnie dzieje, oferty kół naukowych, szkoleń, wyjazdów, a także wydarzeń studenckich.

Oczywiście nie zapomnieliśmy o portalach społecznościowych:

Facebook, Instagram, Portalu X, LinkedIn, TikTok czy Youtube.

Wszędzie tam też nas znajdziesz. A obserwując, na pewno nie przegapisz żadnej ważnej informacji czy też konkursu albo ciekawego wydarzenia.

Polecamy też:

Oficjalną grupę PWr na FB

Stronę Samorządu Studenckiego PWr i ich profil na FB

A także uczelniane media: Radio Luz oraz TV Styk

W bardziej indywidualnych kwestiach i tych związanych z konkretnymi kierunkami i zajęciami mogą ci też pomóc inni studenci z twojego roku. Dlatego warto dołączyć na Facebooku do grup kierunkowych. Odszukaj swoją tutaj:

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
Studia I stopnia
Studia II stopnia

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

Wydział Chemiczny

Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Wydział Elektryczny

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Wydział Inżynierii Środowiska

Wydział Zarządzania

Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Wydział Mechaniczny

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

    Wydział Matematyki 

    Wydział Medyczny

    masz prawo!

    Korytarz budynku z trzema osobami siedzącymi na zakrzywionych ławkach. Każda z osób jest skupiona na nauce. Jedna z osób czyta notatki, a kolejne dwie pracują na laptopie.

    Czy można usprawiedliwić nieobecność na zajęciach? Jak zdobyć stypendium socjalne albo naukowe? Co to jest egzamin komisyjny? Warto, żebyś znał dokumenty, które określają twoje prawa i obowiązki jako studenta. Znajdziesz je w Regulaminie Studiów Wyższych na PWr, a także w Regulaminie świadczeń dla studentów i doktorantów PWr.

    Twoje prawa i obowiązki przybliży ci także Samorząd Studencki w trakcie dni wstępnych na wydziale.

    A co zrobić w sytuacji, gdy już na pierwszych zajęciach prowadzący nie przestrzega regulaminu? Najlepiej go o to grzecznie zapytać – może po prostu o czymś zapomniał? Jeśli to nie pomoże, poinformuj swoją Wydziałową Radę Samorządu Studenckiego. 

    Rowerem, tramwajem czy pieszo?

    Stacja rowerów miejskich z zaparkowanymi rowerami w metalowych stojakach.

    Na uczelni został opracowany informator mobilnościowy.
    Zajrzyj do niego i przekonaj się sam, jak najlepiej i najbardziej ekologicznie podróżować po naszym mieście
    .

    Na kampusy PWr możesz dotrzeć na wiele sposobów – autobusem, tramwajem, rowerem, pieszo.

    My szczególnie zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej i/lub roweruNasza uczelnia należy do  sieci U-Mob – grupy europejskich uniwersytetów, które propagują zrównoważoną mobilność. Dlatego nie polecamy przyjazdu na kampusy PWr samochodem. Jeżeli jednak zdecydujesz się skorzystać z auta, to licz się z tym, że będziesz musiał zapolować na wolne miejsce na którymś z politechnicznych parkingów

    Rowerem z centrum miasta dojedziesz w maksymalnie 20 minut i raczej nie będziesz miał problemu z parkowaniem (koniecznie zaopatrz się jednak w solidne zapięcie). Z pewnością będzie to rozwiązanie tańsze, szybsze i zdrowsze. Kampus PWr jest wyposażony w liczne miejsca parkingowe dla rowerów. Obecnie jest ich ok. 800, wszystkie stojaki są typu U i wykonane z rur stalowych. Mamy też dużą rowerownię przy budynku C-13, w której pojawia się niedługo szafki na rzeczy, a także miejsca do ładowania hulajnóg elektrycznych. 

    Trwa już projektowanie i budowa Centrum Rowerowego PWr, które ma stanąć na placu pomiędzy budynkami C-7 i C-18. Będzie to piętrowy budynek kontenerowy, w którym znajdą się prysznice z szatniami, toalety, strefa odpoczynku oraz obsługiwany przez mechanika rowerowego serwis z pełnym wyposażeniem narzędziowym.

    Od początku 2024 r.  w dziesięciu budynkach uczelni (A-1, A-2, A-3, A-11, B-8, C-19, D-2, D-20, E-5, F-13 i P-23) dostępne są prysznice i łazienki dla rowerzystów. Wszystkie pomieszczenia zostały odpowiednio oznaczone i są sprzątane codziennie.

    Pamiętaj, że studentom przysługuje zniżka na bilety (jednorazowe i okresowe) za przejazd środkami komunikacji miejskiej. Sprawdź, czy korzystniejszy nie będzie dla ciebie zakup biletu okresowego – od 1 miesiąca do 1 roku. Szczegółowa informacja o cenach biletów na stronie: wroclaw.pl/mpk-wroclaw-bilety.

    Dużym ułatwieniem jest Wrocławska Karta Miejska (Urbancard) z funkcją elektronicznej portmonetki. Ułatwia ona m.in. zakup biletów bezpośrednio w pojazdach komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Bilet okresowe mażesz też zarejestrować na swojej legitymacji studenckiej.

    Gdzie szukać pomocy?

    Pomoc socjalna i materialna

    Na PWr możesz ubiegać się o stypendia, zapomogi - wsparcie w tym zakresie uzyskasz w Dziale Pomocy Socjalnej dla Studentów i DoktorantówW przyszłości będziesz zgłaszał tam też swoją prośbę o miejsce w akademiku. 

    Opieka medyczna

    Jako student możesz korzystać ze świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Musisz jednak być ubezpieczony. Dokumentem potwierdzającym twoje uprawnienia jest: 

    • legitymacja studencka – dla studentów do 26. roku życia (składkę ubezpieczeniową odprowadzają za ciebie rodzice),
    • legitymacja studencka oraz dowód opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego przez zainteresowanego lub jego uczelnię – w przypadku studentów, którzy ukończyli 26. rok życia.

    Na stronie wrocławskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia znajdziesz wykaz placówek medycznych, które podpisały umowę na świadczenia zdrowotne.

    Dodatkowe ubezpieczenia OC i NNW (niezbędne podczas praktyk!) możesz wykupić na stronie polibudka.pl.

    Pomoc psychologiczna

    Na naszej uczelni działa poradnia psychologiczna dla studentów. Przyjmują w niej wykwalifikowani psycholodzy, którzy zapewniają profesjonalną pomoc i pełną dyskrecję. Nie ma ograniczeń w tematyce, którą się zajmują. Jeżeli coś cię nurtuje, martwi, utrudnia codzienne działania, warto skontaktować się ze specjalistą.

    Na spotkanie zapiszesz się poprzez aplikację - wymagane jest logowanie. Sprawdzisz w niej wolne terminy u każdego z psychologów, który u nas dyżuruje. Szczegóły znajdziesz tutaj

    Studenci z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami

    Jesteśmy uczelnią otwartą i przyjazną dla osób z niepełnosprawnością, podejmujących trudy zdobycia wykształcenia na wyższym poziomie. Oferujemy szerokie wsparcie dla tej grupy studentów, m.in. pomoc asystentów edukacyjnych, odpowiednią adaptację materiałów edukacyjnych, preferencje w załatwianiu spraw administracyjnych i pierwszeństwo podczas zapisów na przedmioty wybieralne.

    Studenci z niepełnosprawnością mogą liczyć na odpowiednio przystosowane miejsca w domach studenckich, sprzęt technologiczny wspomagający nauczanie, specjalne świadczenia socjalne, a w trudnych sytuacjach na profesjonalną pomoc psychologiczną.

    Na parterze budynku D-21 znajduje się komputerowa pracownia integracyjna i Laboratorium Tyfloinformatyczne, organizujemy także specjalistyczne kursy języków obcych.

    Wszelkie niezbędne informacje uzyskasz w Dziale Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością (wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, 50-370 Wrocław, bud. C-13, pok. 1.09, tel. 71 320 43 20, email: pomoc.n@pwr.edu.pl).

    Zajrzyj także do poradnika dla studentów i doktorantów z niepełnosprawnością

    #RównaPWr

    Na Politechnice Wrocławskiej wszyscy jesteśmy równi, mamy takie same prawa i obowiązki.

    Jeśli jednak, w trakcie nauki na PWr, poczujesz, że nie jesteś traktowany jak inni lub wręcz wrogo czy niesprawiedliwie ze względu na płeć, kolor skóry czy orientację seksualną, to skorzystaj z formularza na stronie zespołu ds. polityki równościowej.

    Tam zgłosisz swoje uwagi, porozmawiasz z specjalistami i otrzymasz niezbędne wsparcie. Zawsze też możesz odezwać się i poprosić o wsparcie do pełnomocniczki rektora ds. dyskryminacji dr Anny Borkowskiej.

    Grupa studentów siedzących na schodach.

    Politechnika Wrocławska © 2024

    Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

    Akceptuję