Czym jest Europejska Karta Naukowca?
Europejska Karta Naukowca opisuje prawa i obowiązki, jakim podlegają naukowcy, instytucje ich zatrudniające oraz organizacje zapewniające finansowanie badań naukowych (grantodawcy).
- Dokument skierowany jest do wszystkich naukowców w Unii Europejskiej na wszystkich etapach kariery naukowej i obejmuje swoim zakresem wszystkie dziedziny badań naukowych w sektorze państwowym i prywatnym, niezależnie od charakteru stanowiska i zatrudnienia, statusu prawnego pracodawcy lub typu organizacji bądź instytucji, w której prowadzone są badania.
- Dokument zwraca uwagę na potrzebę tworzenia dobrych i stabilnych warunków pracy dla uczonych na każdym etapie ich ścieżki zawodowej. Zachęca do tworzenia takich stosunków zawodowych między naukowcami a pracodawcami lub grantodawcami, które sprzyjają osiągnięciu pozytywnych wyników w zakresie tworzenia, przekazywania, wymiany oraz rozpowszechniania wiedzy i rozwoju technologicznego.
- Reguluje m. in. takie kwestie m.in. jak: zasady dobrej praktyki w badaniach naukowych, prawa własności intelektualnej, upowszechnianie wyników badań, finansowanie i wynagrodzenie, równowaga płci czy zasada niedyskryminacji.
- Karta uznaje wartość wszelkiego typu form mobilności będącej środkiem do dalszego rozwoju zawodowego naukowców.
- Stanowi ramy dla naukowców, pracodawców i grantodawców do odpowiedzialnego i profesjonalnego postępowania w środowisku pracy, a także do postrzegania siebie nawzajem jako profesjonalistów.
- Uwzględnia różnorodne funkcje pełnione przez naukowców, którzy wyznaczani są nie tylko do prowadzenia badań naukowych i/lub działań rozwojowych, ale także wykonują zadania związane z opieką naukową, doradztwem, zarządzaniem lub administracją.
- Karta opiera się na założeniu, że nadrzędnym zobowiązaniem zarówno naukowców, jak też ich pracodawców i/lub grantodawców jest przestrzeganie odpowiednich przepisów krajowych lub regionalnych.
- Uczelnia stosująca zasady Europejskiej Karty Naukowca może posługiwać się prestiżowym wyróżnieniem i logo „HR Excellence in Research”.
Europejska Karta Naukowca 2005
Europejska Karta Naukowca 2024
Od stycznia 2024 r. Kartę i Kodeks zastępuje zaktualizowany dokument „Europejska karta naukowca”, którego treść została dostosowana do zapisów obecnych wyzwań, zmieniającego się środowiska naukowego i kariery naukowej. Nowa karta naukowca jest załącznikiem do zaleceń Rady UE z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie europejskich ram mających na celu przyciąganie i zatrzymywanie talentów w obszarze badań naukowych, innowacji i przedsiębiorczości w Europie - Załącznik II, od strony 18.
Więcej informacji na stronie Nowa europejska Karta naukowca | EURAXESS.