PWR Racing Team w pierwszej dziesiątce na najważniejszych zawodach w sezonie

Data: 23.08.2021 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny

fs_germany_plaskie.jpg

Zespół PWR Racing Team na zawodach w Niemczech (fot. Formula Student Germany, Alastair Rankin)

Z 10. miejscem w klasyfikacji generalnej Formula Student Germany i miejscem na podium w jednej z konkurencji wracają do Polski studenci Politechniki Wrocławskiej. To był najtrudniejszy w tym sezonie konkurs, w którym rywalizują najlepsze zespoły z całego świata.

Członkowie PWR Racing Team do Niemiec pojechali niemal prosto z zawodów na Węgrzech, w których zajęli bardzo dobre, piąte miejsce. Na torze Hockenheimring mogło stawić się zaledwie ośmiu członków zespołu ze względu na ograniczenia związane z pandemią (zwykle w zawodach uczestniczy około 20 osób z jednej drużyny). Mimo tych utrudnień reprezentanci Politechniki Wrocławskiej świetnie się spisali, zdobywając 10. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W zawodach zwyciężył zespół z Esslingen University, a kolejne miejsca zajęli przedstawiciele Universitat Politècnica de València i Karlsruhe University of Applied Sciences.

Podium w „ósemce”

Studenci z PWr najwyższe – trzecie – miejsce wywalczyli w Skid Padzie, czyli jeździe po „ósemce” na czas.

– Po raz kolejny potwierdziliśmy, że w tym sezonie jesteśmy specjalistami w tej konkurencji – śmieje się Aleksandra Pośpiech z PWR Racing Team. – Na cztery edycje zawodów trzy razy staliśmy na podium, a raz zajęliśmy czwarte miejsce, a więc tuż za podium. Nasz bolid, RT11, jest świetnie przygotowany w tym sezonie, dzięki czemu rewelacyjnie spisuje się na torze. Jest niezwykle szybki, a czasy przejazdów mogą plasować nas w TOP5 każdego konkursowego zadania, stąd oczywiście mamy lekki niedosyt związany z innymi konkurencjami, bo wiemy na co nas stać. Jednak nasza rywalizacja to sport jak każdy inny. W Niemczech przytrafiło nam się kilka problemów, głównie technicznych, które wpłynęły na końcowy wynik.

Zespół zajął szóste miejsce w Acceleration (test przyspieszenia) i 10. miejsce w konkurencjach Endurance (jak najszybszy przejazd trasy 22 km ze zmianą kierowcy w trakcie) i Efficiency (ocena wydajności pojazdu) oraz za prezentację techniczną bolidu. W pozostałych konkurencjach tzw. statycznych uplasował się w drugiej dziesiątce zawodów.

Zdjęcie zespołu w Niemczech

Bolid PWR Racing Team na zawodach w Niemczech (fot. Formula Student Germany, Max Partenfelder)

Końcówka sezonu

Aleksandra Pośpiech zaznacza, że 10. miejsce na tak prestiżowych i wymagających zawodach to dla PWR Racing Team bardzo dobra lokata, potwierdzająca wysoki poziom zespołu. – Tam nie ma przypadkowych drużyn. W FS Germany uczestniczy sama czołówka, co sprawia, że rywalizacja jest bardzo zacięta, a o poszczególnych miejscach decydują niuanse – przekonuje studentka.

Reprezentanci naszej uczelni są już w końcowej fazie sezonu. Przed nimi jeszcze październikowe zawody we Włoszech (przeniesione z lipca), które jednak stoją pod znakiem zapytania ze względu na przewidywaną czwartą falę zakażeń koronawirusem.

– Na dokładniejsze analizy przyjdzie jeszcze czas, ale jesteśmy bardzo zadowoleni, z tego co osiągnęliśmy – mówi Kacper Markiewicz, lider zespołu. – Jesteśmy w niemałym szoku, że od premiery RT11 minęły raptem dwa miesiące, bo tak wiele wydarzyło się w tym czasie. Osiem razy stawaliśmy na podium zawodów, w tym na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej Formula Student Czech Republic. Te wyniki są nagrodą za ciężką pracę, którą cały zespół wykonał przez prawie dwa lata. Bardzo się cieszymy z tego, jak spisywał się nasz bolid. Na każdych zawodach prezentował się rewelacyjnie, a wszyscy sędziowie i komentatorzy zgodnie przyznawali, że brzmi najlepiej ze wszystkich jeżdżących bolidów. Nasz RT11 był szybki, dobrze się prowadził i poza kilkoma problemami, był niezawodny. Cieszymy się także z tego, że w tym sezonie wielu młodych członków zespołu mogło nabrać cennego doświadczenia.

Studenci podkreślają, że nie zamierzają zwalniać tempa. Po ponad rocznej przerwie wracają do prezentowania się na eventach i wydarzeniach stacjonarnych. W ten weekend będą pokazywać swój bolid na jednym z największych wydarzeń motoryzacyjnych – Ultrace – na wrocławskim stadionie.

Strategiczne koło

PWR Racing Team to strategiczne koło Politechniki Wrocławskiej, które działa na Wydziale Mechanicznym. Zespół tworzy obecnie 80 studentów z kilku wydziałów PWr i innych uczelni Wrocławia. Budowa bolidu i udział w zawodach są możliwe dzięki wsparciu nie tylko ze strony uczelni i Fundacji Manus, ale także ponad 120 partnerów i sponsorów – firm i instytucji z całej Polski.

Wśród największych sukcesów zespołu są m.in. zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Formula SAE Italy w 2017 r. i dwukrotnie zdobyta druga pozycja w Formula Student Czech Republic w 2018 i 2019 r. Nasi studenci czterokrotnie okazywali się też najlepsi w klasyfikacji konkurencji Acceleration na torach we Włoszech i w Czechach.

Więcej o zespole na stronie racing-pwr.pl.

Lucyna Róg