Oświadczenie rektora

Data: 04.03.2022 Kategoria: komunikaty

Szanowni Państwo,

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę, działając zgodnie z duchem uchwały Senatu PWr, podjąłem decyzję o zawieszeniu współpracy Politechniki Wrocławskiej z uczelniami, ośrodkami badawczymi, organizacjami i instytucjami naukowymi w Federacji Rosyjskiej i w Białorusi.

Politechnika Wrocławska wspiera ukraińskie uczelnie, oferując im pomoc, oraz ukraińskich naukowców i studentów – dając możliwość zatrudnienia i studiowania.

prof. Arkadiusz Wójs, rektor

Ladies and Gentlemen,

In light of the Russian aggression against Ukraine, acting in the spirit of the resolution of the Senate of Wrocław University of Science and Technology, I have decided to suspend any cooperation between Wrocław Tech and the universities, research centers, organizations and scientific institutions in the Russian Federation and Belarus.

Wrocław University of Science and Technology supports Ukrainian universities by offering assistance, as well as Ukrainian scientists and students providing opportunities to work and study.

Prof. Arkadiusz Wójs, Rector