Nasz samorząd i dwa koła naukowe z nagrodami

fut_plaskie.jpg

Dwa koła naukowe z naszej uczelni – PWR Racing Team oraz Habitat Now – otrzymały za swoją aktywność nagrody KoKoN 2023. Kolejne dwa wyróżnienia przypadły w udziale projektom samorządu PWr. Zwycięzców poznaliśmy podczas gali Forum Uczelni Technicznych, którą zorganizowaną na Politechnice Warszawskiej.

Coroczna Gala Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych w tym roku odbyła się w Warszawie. Podczas specjalnej uroczystości w sobotni wieczór rozstrzygnięto m.in. kolejną edycję konkursu Kół Naukowych KoKoN.

Wydarzenie skierowane jest do studentów i studentek uczelni technicznych działających w kołach naukowych. Jego ideą jest rozwój aktywności naukowej i społecznej wraz z integracją środowiska studenckiego, propagowaniem działalności naukowej oraz budowanie dialogu pomiędzy uczelniami technicznymi w Polsce i firmami zewnętrznymi.

W tym roku w KoKoNie o zwycięstwo oraz tysiąc złotych na rozwój i funkcjonowanie swojej działalności, rywalizowano w sześciu kategoriach głównych i jednej specjalnej. W dwóch z nich najlepsze okazały się projekty studentów i studentek PWr.

Niesamowita metamorfoza

Koło Naukowe Habitat Now nagrodzono w kategorii działalność społeczna. Studenci i studenci z Wydziału Architektury zostali docenieni za projekt i nadzór realizacji wnętrza wrocławskiej kawiarni Cafe Równik.

Ta mieszcząca się przy ul. Jedności Narodowej klubokawiarnia, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością, została właśnie otwarta po remontowej przerwie. To wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia przeszło całkowitą metamorfozę dzięki współpracy z Kołem Naukowym Habitat Now, którzy zaprojektowali nowy wygląd tego wyjątkowego miejsca.

rownik_hemahusfoto_8_plaskie.jpg

Nasi studenci i studentki podzielili kawiarnię na dwie strefy – pracy i odpoczynku. W większej sali zadbali o dobre oświetlenie, sporo miejsc siedzących i dostęp do prądu dla wszystkich stolików. Postawili też na cieplejsze kolory, naturalne drewno, tkaniny, plecione żyrandole, makramy i bardzo dużo zieleni oraz zaprojektowali też m.in. „bramę” z lamelami otaczającą kontuar kawiarni.

Elektryczny i autonomiczny

Z kolei w kategorii projekt inżynierski pierwszą nagrodę przyznano ekipie PWR Racing Team. Jury konkursu doceniło stworzony przez naszych studentów i studentki bolid elektryczny z systemami jazdy autonomicznej RT13e.

RT13e to najnowszy projekt PWR Racing Team. Rozpędza się do 100 km/h w cztery sekundy, ma maksymalną moc silników 2x52kW, czyli 141 koni mechanicznych i waży około 245 kg.

bolid2023_plaskie.jpg

Jego silniki elektryczne – zamontowane bezpośrednio w kołach – to autorski projekt naszych studentów i studentek. Pojazd jest wyposażony w system awaryjnego hamowania o czasie reakcji poniżej 200 milisekund oraz w nowy czujnik LIDAR, który ma osiem razy więcej wiązek i działa w technologii solid-state. Bolid ma też ulepszony projekt akumulatora, składającego się z 384 ogniw i jest o 15 kg lżejszy od zeszłorocznego projektu. Napięcie maksymalne baterii jego baterii to 537,6 V.

Wyróżnia go też w pełni konfigurowalna kierownica z dostępem do odczytu wszystkich czujników i komunikatów telemetrii.

Samorząd doceniony za dwie akcje

W trakcie gali ogłoszono też najlepsze projekty i inicjatywy uczelnianych samorządów studenckich. Laureatów poznaliśmy w dziewięciu kategoriach, a w dwóch zwyciężyły akcje z Politechniki Wrocławskiej.

Najlepszym projektem bezkosztowym została zorganizowana na naszym kampusie gra Among PWr, z kolei za najlepszą akcję promocyjną wybrano organizowane na politechnicznym bulwarze wydarzenie I love PWr - Viva la PWr.

Zdjęcie iulustracyjne

– Wszystkie otrzymane nagrody podczas tegorocznej gali to wielkie wyróżnienie zarówno dla Samorządu Studenckie Politechniki Wrocławskiej, jak i całej społeczności uczelni, której serdecznie dziękuję za wspieranie naszych inicjatyw oraz nierzadko szalonych pomysłów  mówi Szymon Łakomy, przewodniczący naszego samorządu studenckiego.

W warszawskiej uroczystości wziął udział rektor prof. Arkadiusz Wójs, który ogłosił również zwycięzców w jednej z konkursowych kategorii.

***

Forum Uczelni Technicznych (FUT) to komisja branżowa dedykowana uczelniom technicznym, która współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Parlamentem Studentów Rzeczpospolitej Polski. Jego misją jest rozwój samorządów w zrzeszonych uczelniach.