Oszczędzamy i dbamy o środowisko. Dobre praktyki #ZielonaPWr

Data: 03.06.2022

infografika o oszczędzaniu energii

W tak dużej skali, jaką jest uczelnia, nawet małe zmiany mają ogromne znaczenie. Dlatego zachęcamy do wprowadzenia w życie prostych zasad, które pozwolą nam zmniejszyć rachunki uczelni, a przede wszystkim kształtować i pielęgnować postawę szacunku i dbałości o środowisko.

23 tysiące studentów, 4 tysiące pracowników, do tego goście, partnerzy, mieszkańcy miasta i turyści. Dziennie przez nas kampus przewija się mnóstwo ludzi. Zachowanie każdej z tych osób ma wpływ na to, jak zmienia się nasz klimat i środowisko.

Dlatego Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej w ścisłej współpracy z Dyrektorką Administracyjną uczelni przygotowało sześć praktycznych porad na temat tego, jak w prosty sposób możemy zmodyfikować nasze codzienne zachowania w miejscu, w którym pracujemy i uczymy się. I mieć realny wpływ na ograniczenie zużycia energii i zasobów, a co za tym idzie ochronę naszej planety i zmniejszenie kosztów funkcjonowania uczelni.

Co możesz zrobić?

1. Pamiętaj o wyłączaniu nieużywanych urządzeń. Także tych mniej oczywistych – jak wspólna drukarka czy ekspres do kawy.
  2. Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania (np. komputerów, monitorów, drukarek, skanerów).
  3. Wyłączaj niepotrzebne oświetlenie i nie zasłaniaj okien bez potrzeby. Korzystaj z naturalnego światła, kiedy tylko możesz.
  4. Robisz kawę lub herbatę? Gotuj w czajniku elektrycznym tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
  5. Zamykaj okna przy włączonej klimatyzacji. W czasie upałów nie nastawiaj zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu.
  6. Nie drukuj niepotrzebnych dokumentów i e-maili.

Te proste czynności dla wielu wydają się banalne i oczywiste, ale na co dzień zdarza nam się o nich zapominać.

Działajmy wspólnie i razem dbajmy o stan naszego środowiska!

Masz pomysł, jak jeszcze możemy zadbać o środowisko na Politechnice? Daj nam znać na: klimat@pwr.edu.pl.