Zwiedzaj Wrocław na rowerze z apką studentów PWr

Data: 02.08.2022 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Banner startowy aplikacji - grafika

Blisko 20 zagadek, malownicza trasa, a do odkrycia tajemnice Wrocławia – studenci z KN Solvro stworzyli aplikację #Znajdźswojątrasę proponującą rowerową grę terenową dla całej rodziny. Swój projekt realizowali we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Jako pierwsi aplikację przetestowali uczestnicy pikniku rowerowego zorganizowanego przez UMWD na początku lipca. Był on częścią kampanii #ZnajdźSwojąTrasę, promującej dolnośląską turystykę rowerową wśród wszystkich grup – od dzieci, przez osoby z niepełnosprawnościami aż po seniorów.

Dwa miesiące ciężkiej pracy

Zespół pracujący nad grą - zdjęciePo raz pierwszy nasi studenci spotkali się z przedstawicielami urzędu w maju i po zapoznaniu się z projektem podjęli wyzwanie. UMWD już przed rokiem przygotował pieszą grę miejską z mapkami w wersji papierowej.

– Tym razem cała zabawa miała się jednak odbywać na rowerze. Trzeba więc było papierowe rozwiązanie przenieść do aplikacji, dbając przy tym, żeby całość działała płynnie i była przyjemna dla użytkownika – wyjaśnia Kacper Kiedos, wiceprezes KN Solvro.

Na przygotowanie aplikacji studenci mieli niespełna dwa miesiące, a od urzędników otrzymali niezbędne grafiki autorstwa blogerów z AHOJ Przygodo, rymowane zagadki autorstwa Katarzyny Krzemińskiej i informację o przebiegu trasy.

Pierwszym krokiem było zbudowanie zespołu, który podjąłby się tego zadania. Było to o tyle trudne, że KN Solvro działa dość nietypowo – studenci realizują zazwyczaj kilka projektów jednocześnie, które do momentu ich zakończenia na stałe angażują od 3 do 10 osób.

– Udało nam się zebrać pięcioosobową grupę, która musiała się wykazać dużą kreatywnością. Nie mieliśmy żadnych gotowych designów aplikacji, a mapa w formie papierowej były w rozmiarze kwadratu, gdy tymczasem aplikacje działają na grafikach prostokątnych. Udało nam się jednak wypracować takie rozwiązanie, które łączy zamysł autora grafik i standardy nowoczesnych aplikacji – dodaje Krzysztof Krawczyk, prezes KN Solvro.

Tajemniczy Biskupin

Ekran z pierszą zagadką - grafikaOstatecznie powstała aplikacja składająca się z blisko 20 zagadek. Gdy dojedziemy do danego zadania i je rozwiążemy, odblokowuje się kolejny etap trasy. Wiedzie ona od Urzędu Marszałkowskiego, przez Wybrzeże Wyspiańskiego, ogród zoologiczny, park Szczytnicki, Hydropolis i z powrotem pod urząd, a jej pokonanie zajmuje około dwóch godzin.

– To świetny sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Jeśli mamy wolne popołudnie, jest ładna pogoda i chcemy się wybrać na rowery z dziećmi, to można przy okazji zwiedzić Wrocław. Dzięki rozwiązywaniu zagadek można się natomiast sporo dowiedzieć o odwiedzanych miejscach – mówi Krzysztof Krawczyk.

Aplikację można pobrać na telefony z Androidem i IOS.

To nie jedyny projekt, nad którym pracują obecnie studenci z KN Solvro. W planach mają m.in. stworzenie aplikacji „Lokalniej”, która będzie skierowana do miłośników turystyki kulinarnej z rejonu Wrocławia. Będzie w niej można znaleźć miejsca wokół stolicy Dolnego Śląska, w których lokalni wytwórcy oferują swoje produkty np. sery lub miody.

Na początku nowego roku akademickiego studenci chcą także udostępnić aplikację „ToPWr” skierowaną do osób rozpoczynających naukę na naszej uczelni. Znajdą się tam m.in. informacje o wydziałach, mapa kampusu i najważniejszych miejscach.

Więcej informacji na stronie KN Solvro.

mic