Staże szyte na miarę. Na PWr trwa program stażowy

Data: 05.08.2020 Kategoria: praca/praktyki/staże

W drugiej edycji programu stażowego realizowanego w ramach projektu „ZPR PWr – Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Wrocławskiej” staże rozpoczęło ponad 600 studentów z sześciu wydziałów naszej uczelni.

zpr_pwr.jpgZintegrowany Program Rozwoju PWr rozpoczął się 1 października 2018 r. i potrwa do 30 września 2022 r. Uczelnia dostała na jego realizację blisko 40 mln zł. z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Program przewiduje wsparcie dla kadry zarządzającej i administracji oraz dla studentów, których łącznie nasza uczelnia chce przeszkolić ponad dwa tysiące.

Jedną z oferowanych form wsparcia w programie rozwoju uczelni są płatne staże zawodowe. Mogą  w nich uczestniczyć studenci sześciu wydziałów Politechniki Wrocławskiej. W zależności od wydziału praktyki trwają 1, 2 lub 3 miesiące.

Pierwsza edycja programu stażowego miała miejsce w 2019 roku. Uczestniczyło w niej 408 studentów. - Tegoroczna edycja cieszyła się jeszcze większą popularnością, a liczba chętnych znacznie przekroczyła limit dostępnych miejsc – mówi dr inż. Aleksandra Grzech - Kierownik Projektu. Zainteresowani najpierw rejestrowali się elektronicznie, następnie weryfikowaliśmy ich aplikacje, a na końcu część pracodawców zaprosiła kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne.

Ostatecznie do udziału w drugiej edycji programu zakwalifikowano 635 studentów. Większość z nich swoje staże rozpoczęła już 1 lipca. Ze względu na pandemię po raz pierwszy umożliwiono realizację stażu również w formie zdalnej.

staze_dzp_1.jpgStudenci swoje praktyki realizują w firmach, których profil działalności odpowiada zakresowi kształcenia na danym kierunku studiów. Osoby z Wydziału Architektury współpracują z biurami projektowymi, pracowniami architektonicznymi czy też firmami budowlanymi. Kilkunastu studentów Wydziału Informatyki i Zarządzania będzie przez trzy miesiące częścią zespołu dużej wrocławskiej firmy GlobalLogic Sp. z o.o. Inna grupa z W8  odbywa staż w Santander Bank Polska. Szeroki wachlarz możliwości mieli studenci Wydziału Chemicznego. Wśród pracodawców, którzy przyjęli chętnych z W3 są m.in. Cargill Polska Sp. z o.o., LG Electronics Wrocław Sp. z.o.o, Nestlé Polska S.A. i PCC Rokita S.A. Po raz kolejny w programie uczestniczą też takie firmy jak Rafin Wrocław Sp. z o.o., Silkbau Sp. z o.o., Polski Ośrodek Rozwoju Technologii PORT, Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza we Wrocławiu oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Sami uczestnicy podkreślają, że staże dają możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w wiodących firmach danej branży oraz wykorzystania  w praktyce wiedzy nabytej podczas studiów.

- Zdobyte doświadczenie, satysfakcja z wykonanej pracy, nawiązane kontakty zawodowe to niemierzalne, a istotne rezultaty programu stażowego – potwierdza profesor Andrzej Trochimczuk  -  prorektor ds. nauki. Pracodawcy chwalą studentów Politechniki Wrocławskiej, komplementując ich przygotowanie merytoryczne i zaangażowanie. Liczymy, że podobnie jak w ubiegłym roku, niektórzy uczestnicy po zakończeniu stażu będą kontynuować współpracę z pracodawcami, już jako pełnoprawni pracownicy.