Rozwiń swój biznes w programie „Grow Up Tech”

Uczestnicy I edycji programu Grow Up Tech - zdjęcie

„optiPlano”, narzędzie do optymalizacji i harmonogramowania odbioru odpadów to pomysł, który zwyciężył w pierwszej edycji programu preinkubacyjnego „Grow Up Tech”. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości PWr już zaprasza na kolejną odsłonę projektu.

„Grow Up Tech” to program, który daje szansę studentom i doktorantom na rozwinięcie lub dopracowanie swojego projektu biznesowego. Mogą to być startupy, ale też osoby mające ciekawy pomysł i szukające sposobu na jego realizację.

W pierwszej edycji wydarzenia uczestnicy mogli skorzystać z szerokiego pakietu usług podstawowych m.in. wsparcia organizacyjnego, przestrzeni do pracy, mentoringu, konsultacji finansowych, prawnych, księgowych i podatkowych oraz doradztwa w obszarze marketingu, sprzedaży i własności intelektualnej oraz pięciu warsztatów merytorycznych.

Sześć projektów, jeden zwycięzca

Prezentacja projektu w trakcie Demo Day - zdjęciePodczas Demo Day uczestnicy zaprezentowali przed ekspertami w sumie sześć projektów. Dotyczyły one m.in. tworzenia protez dentystycznych dopasowanych do potrzeb pacjentów, obrazowania żył pacjentów w czasie rzeczywistym czy stworzenia narzędzia dla programistów do pisania tekstów technicznych.

– Uczestnicy byli na  różnych etapach rozwoju swojego pomysłu biznesowego. Do każdego projektu  podchodziliśmy indywidualnie i odpowiednio dobieraliśmy konsultacje i zakres wsparcia – mówi dr inż. Anna Górecka, szefowa Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości PWr. – Opieka nad pomysłami nie skończyła się wraz z Demo Day i prezentacją inwestorską.  Nadal zapewniamy  uczestnikom wsparcie w postaci indywidualnych konsultacji i warsztatów organizowanych w AIP oraz przekazujemy informacje na temat wydarzeń, konkursów, programów i możliwości uzyskania finansowania ich pomysłów biznesowych – dodaje.

W finale wszystkie pomysły oceniało jury, w skład którego weszli Aldona Kucner (Q-Aldo Communication), dr inż. Wojciech Wodo (360 Degrees, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr) i Pawlos Mandzios (Faros VC).

Najwyżej oceniono projekt „optiPlano”, czyli narzędzie do optymalizacji i harmonogramowania odbioru odpadów dzięki wykorzystaniu i analizie odpowiednich danych, które opracowali Agnieszka Przybyłowska, Paweł Piróg i Mateusz Janusz.

Zwycięzscy pierwszej edycji programu Grow Up Tech - zdjęcieW nagrodę otrzymali sześciomiesięczny mentoring biznesowy, obsługę księgową i prawną przez rok po założeniu firmy, miejsce do pracy na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, a także bon w wysokości 5 tys. na usługi realizowane przez  AIP.

W trakcie Grow Up Tech wspierano również rozwój startupów wywodzących się z uczelni. Podczas Demo Day Justyna Bącela, doktorantka na Wydziale Mechanicznym PWr, prezeska startupu Weregolf zaprezentowała innowacyjny product, czyli kombinezon rejestrujący i analizujący ruch użytkownika w czasie rzeczywistym. Wysyła on natychmiastowy feedback w postaci wibracji do tego miejsca, które niepoprawnie wykonało ruch. Startup zajął I miejsce w III edycji Szkoły Pionierów Polskiego Funduszu Rozwoju i otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

– Największą wartością dla uczestników były zajęcia i spotkania z praktykami biznesu – przedsiębiorcami, inwestorami, trenerami biznesu I mentorami, którzy dzielili się z nie tylko wiedzą, ale też doświadczeniem i kontaktami – podkreśla dr inż. Anna Górecka. – Program to nie tylko praca nad swoim pomysłem biznesowym, ale też dobra zabawa w gronie aktywnych, przedsiębiorczych osób. Pierwszą edycję rozpoczęliśmy spotkaniem integracyjnym, a zakończyliśmy Demo Day i Technology, Innovation and Impact - December Collide, inspirującym spotkaniem networkingowym  wokół innowacji, na który zaprosiliśmy przedstawicieli władz regionalnych, przedsiębiorców, inwestorów, specjalistów rozwoju biznesu, firmy współpracujące z AIP oraz naukowców z Wydziałów Mechanicznego i Zarządzania PWr. Dzięki temu nasi uczestnicy mieli okazję w krótkim czasie zbudować swoją bazę wartościowych kontaktów.

750x96_v2.png

Trwa rekrutacja do II edycji programu

Prezentacja projektu w trakcie Demo Day - zdjęcieObecnie trwa już rekrutacja do drugiej edycji programu. Moga w nim wziąć udział osoby, którzy mają pomysł na produkt lub usługę,  chcą  zweryfikować  pomysł na biznes, dowiedzieć się, czym jest Lean Canvas i Customer Development i poznać tajniki wystąpień publicznych.

W czasie trzymiesięcznego programu  uczestnicy zdobędą wiedzę nie tylko dotyczącą zakładania oraz prowadzenia własnej firmy, ale też budowania modelu biznesowego czy strategii marketingowej.

Aplikować może osoba fizyczna, zespół posiadający pomysł biznesowy rozwiązujący istniejące problemy gospodarki, techniki lub technologii lub zarejestrowany start-up. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego – wystarczy wypełnić formularz aplikacyjny.

– Tym razem większy nacisk chcemy położyć na pracę indywidualną pod okiem trenera biznesu i opracowanie indywidualnego planu inkubacji, czyli swego rodzaju mapy drogowej rozwoju pomysłu biznesowego – wyjaśnia dr inż. Anna Górecka.

Program „Grow Up Tech” jest realizowany w ramach międzynarodowego projektu IDEATION finansowanego przez European Institute of Innovation & Technology – jedną z wiodących instytucji Unii Europejskiej w zakresie wspierania innowacji i przedsiębiorczości. Program jest bezpłatny dla uczestników.

mic