Prof. Marcin Drąg wyróżniony Dolnośląskim Kluczem Sukcesu

Prof. Marcin Drąg - zdjęcie

Prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego otrzymał Dolnośląski Klucz Sukcesu 2022 r. za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. Uroczystą galę, na której wręczono wyróżnienia, zorganizowano w we Wrocławiu.

Prof. Marcin Drąg kieruje Katedrą Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.

Dyplom dla prof. Marcina Drąga - zdjęcieOd początku pandemii zajmował się badaniami nad strukturą koronawirusa SARS-CoV-2. Badał enzymy proteolityczne (proteazy), które odpowiadają za rozwój większości chorób cywilizacyjnych. Stworzył unikalne laboratorium obrazowania, w którym wraz ze swoim zespołem rozpracował kluczowy enzym koronawirusa SARS-CoV-2 i otworzył tym samym drogę do powstania leku na COVID-19. W 2020 roku nasza uczelnia podpisała porozumienie z japońską firmą Peptide Institute Inc. na dystrybucję związków chemicznych opracowanych w laboratorium laureata.

O przełomowych wynikach badań jego zespołu można było przeczytać w dwóch prestiżowych publikacjach w „Science Advances” oraz „Nature Chemical Biology”.

Na swoim koncie prof. Drąg ma już dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach. Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla za rok 2019. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Nagrodę Naukową Wrocławia.

Pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii.

newsletter

Dolnośląski Klucz Sukcesu został ustanowiony w 1996 r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Podczas tegorocznego 26. finału kapituła wręczyła nagrody w siedmiu kategoriach. W dwudziestu trzech dotychczasowych edycjach wręczono ponad 250 nagród.

W 2012 r. Politechnika Wrocławska została wyróżniona w kategorii „Najlepsza inicjatywa edukacyjna”. W 2018 r. wyróżnienie „za wybitne osiągniecia w pracy naukowej i dydaktycznej” odebrał prof. Andrzej Wiszniewski, b. rektor Politechniki Wrocławskiej i b. minister nauki w latach 1990-1996, w 2019 r. nagrodę przyznano prof. Aleksandrowi Weronowi z Wydziału Matematyki, a w 2021 r. prof. Tadeuszowi Więckowskiemu z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.