„Nocne Listowanie” daje efekty. 40 tys. na specjalny fundusz stypendialny

Data: 19.04.2023 Kategoria: działania społeczne

nocne_plaskie.jpg

Prawie tysiąc listów napisali w listopadzie uczestnicy akcji „Nocne Listowanie”. Dzięki ich zaangażowaniu pozyskaliśmy 40 tys. zł na uczelniany fundusz stypendialny dla studentów i studentek z niepełnosprawnościami.

Edycja 2022 uroczyście rozpoczęła się 21 listopada w budynku H-14. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli: znana modelka i inspiratorka Agata Roczniak oraz uznany wrocławski rysownik Andrzej Tylkowski, autor tegorocznej grafiki dla naszego wydarzenia. Całości towarzyszył koncert politechnicznego zespołu Quantum Of Jazz.

Podczas inauguracji uczestnicy - wśród których był m.in. rektor prof. Arkadiusz Wójs - napisali 500 listów. W kolejnych dniach chętni do dalszego pisania spotykali się online przygotowując kolejne listy i łącząc się z organizatorami poprzez platformę Zoom.

W sumie przygotowano i wysłano prawie tysiąc listów, a ich efektem jest zebranie 39 950 zł, co pozwoli ufundować dodatkowe 20 stypendiów dla naszych studentów i studentek z niepełnosprawnościami.

„Nocne Listowanie” to wydarzenie, które polega na pisaniu listów z prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego dla osób z niepełnosprawnościami, które uczą się na Politechnice Wrocławskiej. Maraton pisania listów organizowany jest na PWr od 2017 roku. W tym czasie uczestnicy napisali w sumie ponad 1 500 listów, dzięki którym udało się uzyskać od firm-darczyńców kwotę ponad 110 000 zł.

Nocne Listowanie bez granic

Na początku 2023 r. organizatorzy „Nocnego Listowania” wpadli na pomysł, by akcję rozszerzyć na wszystkie uczelnie sojuszu Unite!, do którego należy PWr. Tak powstał film „Nighttime Letter Writing”, który stworzyli: Karina Skowrońska, Eliza Spętana, Natalia Sienkiewicz, Tobiasz Pędzik i Wiktor Kępiński z PWr oraz Santeri Kokkonen z Uniwersytetu Aalto

– Wspólnie wypracowaliśmy nową wizję naszego projektu, która umożliwi realizację marzeń i pasji studentów z niepełnosprawnościami ze wszystkich uczelni – mówi Karina Skowrońska, studentka Wydziału Zarządzania. – Akcja „Nighttime Letter Writing”, tak jak sama sieć Unite!, pokazuje, że młodzi ludzie potrafią się zjednoczyć i stworzyć coś wspaniałego – dodaje.

Pomysł spodobał się jury i zdobył pierwsze miejsce w ramach konkursu Unite!4Future. W nagrodę za zwycięstwo w konkursie cała grupa wyjedzie na Unite! Student Festival, który odbędzie się latem w Lizbonie.

newsletter_2023_14.jpg