Na PWr dobiega końca kolejna wielka digitalizacja

Data: 02.08.2019 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

W Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr dobiega końca projekt digitalizacji i opracowania liczącego blisko 280 tys. zbioru materiałów bibliotecznych – czasopism technicznych, raportów architektonicznych, zdjęć oraz negatywów.

dobiega_konca_wielka_digitalizacja_4.jpgSkanowane i opracowywane są m.in. czasopisma polskie wydawane od roku 1948 (w tym tytuły wydawane przez Politechnikę Wrocławską), które stanowią cenne źródło do prowadzenia badań i na potrzeby dydaktyki. Są one również znaczącym elementem dziedzictwa narodowego, które obrazuje rozwój nauki polskiej na przestrzeni lat oraz jej wpływ na naukę światową. Pozostałe materiały, związane z szeroko pojętymi zagadnieniami architektoniczno – archeologicznymi tworzą unikatową dokumentację zabytków Polski ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska.

Dzięki digitalizacji i opracowaniu zbiorów zapewnione zostanie bezpieczne, długoterminowe przechowywanie i archiwizacja zasobu w postaci cyfrowej, a w kolejnym etapie – umożliwienie szerokiego dostępu do materiałów w Internecie.

Wyselekcjonowana część zasobu zostanie ponadto opracowana zgodnie ze standardami WCAG 2.0 – co pozwoli na udostępnienie efektów projektu także osobom z niepełnosprawnościami.

dobiega_konca_wielka_digitalizacja_2.jpgW ramach projektu, który potrwa do października 2019 r.,  realizowane są równolegle dwa zadania pod nazwą:

• Digitalizacja wybranych archiwalnych numerów czasopism oraz zbioru pomiarów inwentaryzacyjnych zabytków architektury, dokumentacji fotograficznej, raportów naukowych i powiązanych z nimi dokumentów ze zbiorów Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej.
  • Opracowanie wybranych archiwalnych numerów czasopism oraz zbioru pomiarów inwentaryzacyjnych zabytków architektury, dokumentacji fotograficznej, raportów naukowych i powiązanych z nimi dokumentów ze zbiorów Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej.

Zadania finansowane są w ramach umowy 585/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

newsletter-promo.png

Pod koniec lutego 2018 r. Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów Politechniki Wrocławskiej zakończyło projekt digitalizacji liczącego blisko 40 tys. klatek zbioru zdjęć i negatywów, pochodzącego z zasobów Wydziału Architektury PWr. Więcej informacji o tym projekcie na stronie.

ministerstwo-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-logo.png