Matematyczne eliminacje już trwają. Spróbuj swoich sił

d-20_plaskie.jpg

Rozpoczęły się eliminacje do jubileuszowej XX edycji Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Rozwiązania zadań konkursowych można przesyłać do końca stycznia. Czekają trudne łamigłówki, równania i matematyczne pytania.

Rywalizacja w ramach mistrzostw tradycyjnie podzielona jest w sumie na osiem kategorii wiekowych i obejmuje szkoły podstawowe, średnie, studentów oraz osoby zawodowo zajmujące się matematyką.

Najlepsi w swoich grupach będą następnie reprezentować Polskę podczas Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Logicznych i Matematycznych w Paryżu. Aby się tam dostać, trzeba jednak wcześniej przebrnąć przez trwający etap wstępny i półfinały (16 marca). Obie rundy eliminacji odbywają się zdalnie.

W tym roku chętni do startu w zawodach muszą najpierw rozwiązać zadania eliminacyjne i przesłać wyniki do organizatorów poprzez specjalny formularz do 31 stycznia. Liczba zadań zależna jest od kategorii, w której startują, np. na osoby zawodowo zajmujące się matematyką czeka ich 18. Z kolei dla uczniów i uczennic trzecich klas szkół podstawowych i młodszych przygotowano ich pięć. Tylko najlepsi awansują do finału krajowego.

Tutaj rozwiążesz zadania eliminacyjne

XX Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych zorganizuje w dniach 25-26 maja Wydział Matematyki PWr. Najlepsi zostaną powołani do reprezentacji naszego kraju na światowe finały zawodów, które w tym roku odbędą się w pod koniec sierpnia w Paryżu.

Polscy zawodnicy i zawodniczki z sukcesami startują w tych nieoficjalnych matematycznych mistrzostwach świata od 1992 roku.

W zeszłym roku finały po raz pierwszy zorganizowano w Polsce, na Politechnice Wrocławskiej. Reprezentanci i reprezentantki naszego kraju wywalczyli na nich dwanaście medali, w tym cztery złote.