TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Świetny występ Polaków na matematycznych mistrzostwach świata!

Uczestnicy mistrzostw - zdjęcie

Dwanaście medali – cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe – zdobyli reprezentanci Polski na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. Przez dwa dni na Politechnice Wrocławskiej w ośmiu kategoriach rywalizowało blisko 400 osób z jedenastu krajów.

Zmagania we Wrocławiu rozpoczęły się w piątek, a zwycięzców poznaliśmy w sobotę podczas uroczystej gali, na której wręczono medale, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Laureaci kategorii L1 - zdjęcieJuż w pierwszej kategorii CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi) srebrny medal zdobył Piotr Łukomski, a brąz Maksymilian Siódmok. Na drugim stopniu podium w kategorii CM (uczniowie klas IV oraz V SP) stanął z kolei Łukasz Sulowski, a pierwszy złoty medal dla Polski otrzymał Jan Micyk za zwycięstwo w kategorii C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich).

Najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się w kategorii L1 (pozostali uczniowie szkół średnich), w której Polacy zajęli wszystkie miejsca na podium. Złoty medal zdobył Maciej Ignaciuk, srebrny Michał Węgrzyn z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr, a brązowy Norbert Dąbrowski. Wszyscy znakomicie poradzili sobie z zadaniami, dlatego o końcowej klasyfikacji zdecydował czas ich rozwiązania. Najszybszy okazał się właśnie Maciej Ignaciuk, który obronił tym samym tytuł mistrzowski wywalczony przed rokiem w Lozannie.

– Wyniki pokazują, że zadania były łatwiejsze niż rok temu, bo na międzynarodowym finale nie zdarza się, żeby o zwycięstwie decydował czas. Tym bardziej jestem zadowolony, że nie popełniłem żadnego głupiego błędu i zrobiłem wszystkie zadania – mówi Maciej Ignaciuk, który wkrótce rozpocznie naukę na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim.

Laureaci kategorii GP -  zdjęcie– Moim podstawowym kierunkiem będzie tam oczywiście matematyka, ale chcę się też skoncentrować na fizyce i chemii jądrowej. Oczywiście matematyczne łamigłówki pozostaną moim hobby i planuję start w przyszłorocznych mistrzostwach Polski. Będę najmłodszy w swojej nowej kategorii wiekowej, a stawka jest bardzo mocna i zobaczymy, czy uda mi się awansować do międzynarodowego finału – dodaje.

Na podium w konkursie równoległym stanął także jego ociec Grzegorz, który w kategorii GP (dorośli niewystępujący w kategorii L2 oraz HC) był drugi i jak sam przyznaje nigdy nie musiał specjalnie zachęcać swoich dzieci do matematyki.

– Gdy dodatkowo widać efekty ciężkiej pracy, to później nauka staje się pasją i zaczyna sprawiać ogromną przyjemność. Sam zacząłem startować w mistrzostwach będąc w szkole średniej. Później ze względu na studia, rodzinę i pracę miałem przerwę, ale gdy Maciej był w podstawówce, to zaczęliśmy wracać i teraz startujemy w mistrzostwach praktycznie każdego roku – podkreśla Grzegorz Ignaciuk.

Srebro dla PWr

Gala finałowa - zdjęcieW kategorii L2 (studenci studiów I stopnia kierunków ścisłych i technicznych, którzy nie są licencjatami lub inżynierami) złoto wywalczył Konrad Czarnecki, a srebrny medal zdobył Łukasz Simbiga, student kierunku matematyka stosowana na Wydziale Matematyki PWr.

– Przez ostatnie dwa tygodnie robiłem zadania z turniejów finałowych z ostatnich 15 lat więc był to dość intensywny okres, a i tak zostało mi kilkanaście zadań, które nadal czekają na rozwiązanie. W piątek tylko ostatnie zadanie sprawiło mi problem, ale dziś niestety strzeliłem dwie głupie gafy i to przełożyło się na końcowy wynik  – mówi Łukasz Simbiga, który w międzynarodowym finale brał udział po raz pierwszy. – Kilka lat temu udało mi się co prawda zostać laureatem mistrzostw Polski, ale z powodu pandemii koronawirusa turniej we Francji odwołano. Potem miałem dwa lata przerwy, ale po dobrym wyniku w tym roku mam nadzieję wystartować w przyszłorocznych zawodach – dodał.

Laureaci kategorii C1 - zdjęcieKolejne medale dla Polski w kategorii GP (dorośli nie występujący w kategorii L2 oraz HC) wywalczyli Jacek Kwiendacz (srebro) i Dominik Bezkosty (złoto), a na najniższym stopniu podium w kategorii HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką oraz studenci II stopnia) stanął Łukasz Bożyk.

Wydarzeniu na Politechnice Wrocławskiej towarzyszyły pokazy i wykłady popularnonaukowe, gry oraz atrakcje zorganizowane przez koła naukowe, a także otwarcie wystawy „Matheliebe. Pokochaj matematykę”, która pokazuje ekscytujący świat matematyki w nowy, atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Ekspozycję w Bibliotechu (bud. D-21) można oglądać do 30 listopada.

Impreza, nazywana często nieoficjalnymi mistrzostwami świata, tradycyjnie odbywała się w Paryżu, ale od dwóch lat lokalizacja finałowych zmagań jest ruchoma. W 2022 r. gospodarzem była szwajcarska Lozanna, a w tym roku po raz pierwszy w historii – odbyła się się w Polsce. Już wiadomo, że w przyszłym roku finały zostaną rozegrane w Paryżu.

Wyniki 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych:

Kategoria CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi)

  1. Silvan Riedo (Szwajcaria)
  2. Piotr Łukomski (Polska)
  3. Maksymilian Siódmok (Polska)

Kategoria CM (uczniowie klas IV oraz V SP)

  1. Luca Botan (Szwajcaria)
  2. Łukasz Sulowski (Polska)
  3. Phil Sennhauser (Szwajcaria)

Kategoria C1 (uczniowie klas VI oraz VII SP)

  1. Philipp Dneprov (Szwajcaria)
  2. Chen Chen (Kanada)
  3. Sophie Antonetti (Francja)

Kategoria C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich)

  1. Jan Micyk (Polska)
  2. Francis Audet (Kanada)
  3. Leandro Alvarado Bravo (Peru)

Kategoria L1 (pozostali uczniowie szkół średnich)

  1. Maciej Ignaciuk (Polska)
  2. Michał Węgrzyn (Polska)
  3. Norbert Dąbrowski (Polska)

Kategoria L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych, którzy nie są licencjatami lub inżynierami)

  1. Konrad Czarnecki (Polska)
  2. Łukasz Simbiga (Polska)
  3. Niccolo Benassi (Włochy)

Kategoria HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką, studenci studiów II stopnia)

  1. Petr Mitrichev (Szwajcaria)
  2. Eric Laermans (Belgia)
  3. Łukasz Bożyk (Polska)

Kategoria GP (dorośli nie występujący w kategorii L2 oraz HC)

  1. Dominik Bezkostny (Polska)
  2. Jacek Kwiendacz (Polska)
  3. Quentin Louveaux (Belgia)

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję