Justyna Pelc nagrodzona Studenckim Noblem!

W konkursie Niezależnego Zrzeszenia Studentów wyróżniani są studenci z całej Polski o wybitnych osiągnięciach. W gronie tegorocznych laureatów jest przedstawicielka Politechniki Wrocławskiej – Justyna Pelc, zaangażowana w projekty kosmiczne i popularyzację wiedzy o eksploracji kosmosu.

innspace2020_2.jpgStudentka Wydziału Informatyki i Zarządzania została nagrodzona w kategorii nauki techniczne. Nominowani są w niej młodzi ludzie m.in. budujący roboty, projektujący modernistyczne budynki czy zdobywający nagrody w prestiżowych konkursach z zakresu elektrotechniki albo mechaniki. Kategoria ta obejmuje studentów architektury, automatyki i robotyki, budownictwa, elektroniki, informatyki, mechaniki, mechatroniki, budowy maszyn, elektrotechniki i inżynierii materiałowej.

Nagroda na koniec studiów

Justyna znalazła się w niej jako absolwentka automatyki i robotyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji (na studiach inżynierskich), a aktualnie studiuje zarządzanie. Ale przede wszystkim doceniono jej zaangażowanie i osiągnięcia w projektach związanych z eksploracją kosmosu i popularyzacji wiedzy m.in. na temat przestrzeni kosmicznej czy planów kolonizacji pozaziemskiej.

Nasza studentka jest bowiem liderką wielokrotnie nagradzanej grupy Innspace, członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Zasiada także w Advisory Board w Mars Society South Asia i Zarządzie Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz jest polską ambasadorką Space Generation Advisory Council. Więcej na temat jej osiągnięć w rozmowie z laureatką Studenckiego Nobla TUTAJ.

justyna_pelc6.jpg- To niesamowita nagroda na koniec moich studiów, bo za dwa miesiące będę już absolwentem – mówiła Justyna Pelc w czasie finału konkursu. - Nie spodziewałam się na początku moich studiów, kiedy zaczynałam automatykę i robotykę, że po kilku latach będę zaangażowana w przemysł kosmiczny i że ta moja przygoda podczas studiów będzie tak naprawdę nie z tej Ziemi. Że to wszystko, co zaczęło się jako grupa przyjaciół – cztery osoby, które złożyły pracę na konkurs – zamieni się w 20-osobową grupę, która działa w całej Polsce i realizuje z sukcesami projekty kosmiczne. Z tego miejsca chciałam bardzo podziękować całemu mojemu zespołowi. Mam nadzieję, że jeszcze więcej osób zaangażuje się w przemysł kosmiczny i będzie go rozwijać także w Polsce.

Justyna jest także laureatką ubiegłorocznego konkursu „Wrocławianka Roku” organizowanego przez Wrocławską Radę Kobiet, a aktualnie jest finalistką plebiscytu „Nieprzeciętni” radiowej „Czwórki”.

belka_pelc.jpg

Weź udział w spotkaniu Ask Me Anything z Justyną Pelc

Sześcioro nominowanych z PWr

Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Wyróżniani są w nim studenci o wybitnych osiągnięciach na różnych polach – zarówno naukowych, artystycznych, jak i społecznych. Jest jedynym ogólnopolskim konkursem stypendialnym w pełni tworzonym przez organizację studencką. Wpisując się w trendy innowacyjności i związanego z nimi inwestowania w kapitał ludzki, ma umożliwić wyróżniającym się młodym ludziom wykorzystanie ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu.

W tegorocznej edycji konkursu nominowanych było sześcioro studentów Politechniki Wrocławskiej. Oprócz Justyny Pelc byli to także: w kategorii fizyka i astronomia – Aleksander Kaczmarek, Rafał Świętek i Jakub Pawłowski (wszyscy z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki), w kategorii nauki przyrodnicze i energetyka – Adam Kabański (Wydział Chemiczny) oraz w kategorii nauki techniczne – Bartłomiej Dziewoński z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

Lucyna Róg