2 mln zł na umiędzynarodowienie dla Szkoły Doktorskiej PWr

Data: 18.11.2020 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia

Szkoła Doktorska PWr znalazła się wśród laureatów konkursu „Ster – Umiędzynarodowienie szkół doktorskich” organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Grant zostanie przeznaczony m.in. na stypendia i zagraniczne staże.

Nowe władze Szkoły Doktorskiej PWr

– Przygotowany przez nas projekt InterDocSchool (“Internationalisation of Wroclaw University of Science and Technology Doctoral School”) umożliwi nam działania zwiększające umiędzynarodowienie Szkoły Doktorskiej PWr – mówi prof. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej PWr. – Chodzi m.in. o realizację zagranicznych staży dla doktorantów, organizacje szkół letnich i zimowych, wizyty studyjne w innych szkołach, organizacje przyjazdu profesorów wizytujących czy stworzenie nowych kursów w języku angielskim – dodaje.

Konkurs pozwalał na sfinansowanie jedynie dziesięciu projektów, dlatego warto podkreślić, że uzyskanie grantu przez Politechnikę Wrocławską to duży sukces, bowiem zasady preferowały szkoły wyższe o statusie uczelni badawczej.

Wszystkie uczelnie znajdujące się w pierwszej dziesiątce beneficjentów programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” otrzymały 20 pkt automatycznie, podczas gdy uczelnie plasujące się w drugiej dziesiątce beneficjentów, w tym Politechnika Wrocławska, otrzymało automatycznie 10 pkt. – W pozostałych kryteriach oceny można było otrzymać maksymalnie 80 pkt. W gronie dziesięciu laureatów, tylko dwie uczelnie nie mają statusu uczelni badawczej – podkreśla prof. Krzysztof Walkowiak.

Obecnie w Szkole Doktorskiej PWr kształci się ok. 300 osób. W obecnym roku akademickim zajęcia prowadzone są równolegle z wygaszanymi stopniowo studiami doktorskimi.

newsletter-promo.png

*******

Program „STER – Umiędzynarodowienie szkół doktorskich” był skierowany do polskich uczelni i jednostek naukowych, które prowadzą szkoły doktorskie.

Celem programu jest wsparcie umiędzynarodowienia szkół w zakresie m.in. doskonalenia jakości kształcenia oraz jakości badań naukowych doktorantów poprzez międzynarodową wymianę dobrych praktyk i doświadczeń, zwiększenia mobilności międzynarodowej doktorantów, rozwijania działań związanych z umiędzynarodowieniem uczelni, pozyskania doktorantów cudzoziemców oraz promotorów z zagranicy czy realizacja przez doktorantów projektów badawczych o charakterze międzynarodowym.

Finansowanie na łączną kwotę prawie 20 mln zł otrzyma oprócz Politechniki Wrocławskiej dziewięć uczelni: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

mic