Wystawa „Kwiaty i chemia” w Rynku

Miejsce wydarzenia: Wrocławski Rynek
Organizator: Wydział Chemiczny
Kontakt: elzbieta.wojaczynska@pwr.edu.pl

W Rynku można oglądać wystawę przygotowaną z okazji 75-lecia Wydziału Chemicznego. Prezentuje ona spojrzenie chemików na kolorowe rośliny – zawiera zdjęcia kwiatów wraz z naukowym wyjaśnieniem np. jakie związki chemiczne odpowiadają za barwę czy zapach.

Autorką eskpozycji „Kwiaty i chemia” jest dr hab. Elżbieta Wojaczyńska, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego. – Wstawa jest podsumowaniem obchodów jubileuszu wydziału. Pokazujemy, że chemia na Politechnice Wrocławskiej rozkwita niezależnie od pory roku. Zależało nam, żeby z jednej strony poprawić zwiedzającym nastrój, ale też przekazać trochę rzetelnej wiedzy – mówi prof. Wojaczyńska.

Kwiaty i chemia - wystawa

Na kilkunastu planszach ze zdjęciami roślin znajdują się informacje o związkach chemicznych, które opowiadają za zapach i barwę, a także o zastosowaniach leczniczych i kulinarnych kwiatów.

– Jako chemicy nie tylko doceniamy piękno roślin, ale także staramy się zrozumieć, co za nim stoi, choćby po to, żeby otrzymywać podobne związki w naszych laboratoriach – wyjaśnia autorka wystawy.

Ekspozycja „Kwiaty i chemia” będzie dostępna na północnej pierzei Rynku do 28 tycznia.