Zmarł prof. Ryszard Rogala

Data: 17.09.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

14 września zmarł ceniony naukowiec i wykładowca, były prorektor Politechniki Wrocławskiej prof. Ryszard Rogala z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.

prof_ryszard_rogala.jpgProf. Ryszard Rogala urodził się w dniu 23 marca 1929 r. w Będzinie. Z Politechniką Wrocławską był związany od czasu studiów inżynierskich, które ukończył na Wydziale Budownictwa w 1952 r., równocześnie pracując jako asystent wolontariusz i jako technik przy budowie stopnia wodnego w Brzegu Dolnym na Odrze.

Po studiach magisterskich w Politechnice Gdańskiej w marcu 1954 r. wrócił na Politechnikę Wrocławską na stanowisko st. asystenta w Katedrze Budownictwa Wodnego na Wydziale Budownictwa. Pracę doktorską pt."Wpływ obciążeń hydrodynamicznych na stateczność zamknięć dachowych" obronił w 1964 r. w Gdańsku. W roku 1972 został mianowany docentem. Kolejny stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych nadała mu w 1982 roku Rada Wydziału Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Rozprawa habilitacyjna nosiła tytuł "Napowietrzanie strumienia przelewowego". Stopień naukowy profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1986 r., a profesora zwyczajnego w 1993 r.

Działalność naukowo-badawczą rozpoczął już w okresie studiów magisterskich w Politechnice Gdańskiej, podejmując równocześnie pracę w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku, a następnie kontynuował ją w Zakładzie Budownictwa Wodnego w Instytucie Geotechniki i Hydrotechniki Politechniki Wrocławskiej. Działalność ta początkowo skupiała się na rozwijaniu metodyki badań modelowych różnych zagadnień przepływu przez budowle wodne, które nie dawały się wówczas rozwiązać na drodze teoretycznej, aby następnie skupić się na zagadnieniach hydrodynamiki konstrukcji hydrotechnicznych i problemach aeracji strumienia przepływowego. Wśród ważnych dla niego miejsc należy wymienić także Tuluzę, gdzie przebywał na prawie rocznym stażu i prowadził badania, oraz Stuttgart i Liège dokąd wyjeżdżał na spotkanie z przyjaciółmi z tamtych ośrodków naukowych. Jest autorem lub współautorem wielu prac naukowych, opracowań monograficznych, autorem licznych recenzji prac doktorskich, habilitacyjnych i wydawniczych oraz opinii do tytułów naukowych.

Pracowitość i wybitne zdolności organizacyjne zjednały Profesorowi powszechne uznanie w środowisku akademickim Politechniki Wrocławskiej, czego dowodem jest wielokrotny wybór na liczne funkcje w uczelni i poza uczelnią. Kierownictwo Politechniki powołało prof. Ryszarda Rogalę w latach 1975-1978 na stanowisko dyrektora Pionu Toku Studiów, w latach 1992 do 1995 pełnił funkcję prorektora Politechniki Wrocławskiej. Ponadto pełnił funkcję z-cy dyrektora (1978-1981) i dyrektora Instytutu Geotechniki i Hydrotechniki (1981–1984, 1989–1992, 1995–1999) oraz przez wiele lat, bo od roku1972 do roku 2001, kierował Zakładem Budownictwa Wodnego.

Prof. Ryszard Rogala prowadził aktywną działalność w organizacjach naukowych i zawodowych, m.in. był członkiem kilku Komitetów PAN, Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, International Association for Hydro-Environment Engineering and Research (IAHR). Wszechstronne kwalifikacje prof. Rogali przyczyniły się także do wciągnięcia go na listę ekspertów ONZ w zakresie inżynierii wodnej. Działał też jako specjalista z zakresu budownictwa wodnego i gospodarki wodnej w ramach Komisji Odry przy Instytucie Śląskim, a także w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych NOT, pełniąc kolejno funkcje: przewodniczącego koła przy Politechnice Wrocławskiej, przewodniczącego Sekcji Gospodarki Wodnej i Budownictwa Wodnego Województwa Wrocławskiego oraz sekretarza Oddziału Wrocławskiego. Był także członkiem Głównej Komisji d/s Szkolenia i Podnoszenia Kwalifikacji ZG-SITWM.

W roku wielkiej powodzi na Odrze 1997 prof. Ryszard Rogala czynnie uczestniczył jako ekspert w walce z żywiołem, odważnie podejmując odpowiedzialne decyzje i od tamtej pory był zaangażowany w zagadnienia szeroko rozumianej prewencji powodziowej, poświęcając im wiele prac naukowych i inżynierskich.

W okresie 59-letniej pracy prof. Ryszard Rogala w sposób harmonijny potrafił połączyć swą działalność naukowo-badawczą, organizacyjną i dydaktyczno-wychowawczą. W swoim dorobku dydaktycznym ma opracowanie wykładów z takich przedmiotów jak hydraulika, hydrologia, budowle piętrzące – jazy oraz zapory, elektrownie wodne, stalowe konstrukcje hydrotechniczne, regulacja rzek prowadzonych na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz na Wydziale Inżynierii Sanitarnej. Materiał zgromadzony do wykładów posłużył prof. Rogali do opracowania pięciu skryptów opublikowanych przez wydawnictwa Politechniki Wrocławskiej. Wykształcił kilkadziesiąt roczników inżynierów hydrotechników, był promotorem dwunastu prac doktorskich w tym trzech obcokrajowców. Dla swoich współpracowników był źródłem inspiracji do podejmowania nowych wyzwań naukowych, ale także opiekunem pełnym życzliwości i serdeczności. Był ciepłym, pełnym uroku osobistego człowiekiem, co zjednywało mu wielu przyjaciół, zarówno w kraju jak i zagranicą.

Uczelnia zawsze wysoko ceniła talent i wiedzę profesora, czego dowodem jest Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Edukacji Narodowej, Złota Odznaka Politechniki Wrocławskiej, Złota Odznaka NOT, a ponadto wiele wyróżnień, odznak honorowych, nagród i dyplomów.

Prof. Ryszard Rogala zmarł 14 września 2021 we Wrocławiu. Mimo iż nie ma go już pośród nas to pozostanie na zawsze w pamięci swoich przyjaciół, współpracowników i uczniów.