Zalecenia dla pracowników i studentów w związku z ryzykiem koronawirusa

Data: 02.03.2020

W związku z potencjalnym ryzykiem pojawienia się na terenie Polski koronawirusa (SARS-CoV-2) władze Politechniki Wrocławskiej rekomendują odwołanie wszystkich planowanych służbowych wyjazdów zagranicznych. Zalecenia dla osób powracających z Włoch wydał także Główny Inspektorat Sanitarny.

Władze PWr na bieżąco monitorują sytuację studentów i pracowników znajdujących się w rejonach, w których odnotowano przypadki zachorowań oraz doniesienia o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Uczelnia podjęła także decyzję o wyposażeniu wszystkich sanitariatów w dozowniki z płynem do dezynfekcji.

Należy przestrzegać zasad higieny, w tym przede wszystkim:

• często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem (lub płynem dezynfekującym);
  • podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos, a następnie umyć ręce wodą i mydłem lub płynem dezynfekcyjnym;
  • unikać bliskiego kontaktu z osobami z objawami przeziębienia i grypy;
  • unikać bliskiego kontaktu z innymi, jeżeli samemu się kaszle i ma gorączkę.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca natomiast, by osoby, które w ostatnich dniach wróciły z terenów, gdzie odnotowano przypadki zachorowań na koronawirusa, ograniczyły aktywność przez 14 dni oraz stale monitorowały stan zdrowia.

W razie pojawienia się objawów takich jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem należy natychmiast telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Obecnie nie ma wytycznych, które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów, w których odnotowano obecność koronawirusa.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia.