Wykład o historii telekomunikacji

Data: 23.11.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

wyklad_jana_francyka.png

BWA Wrocław zaprasza na wykład emerytowanego pracownika Wydziału Elektroniki PWr dr. Jana Francyka „Od telegrafu przez telefonię do Internetu”. W czwartek, 30 listopada, w Studiu BWA Wrocław przy ul. Ruskiej 46a/301 opowie o historii telekomunikacji. Początek o godz. 18.

Wykład zorganizowano z okazji trwającej wystawy „Już po nas”. Wstęp jest bezpłatny.

Dr Jan Francyk to wieloletni nauczyciel akademicki w Zakładzie Teletechniki Łączeniowej PWr. Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nauk technicznych objął stanowisko adiunkta w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki PWr. W latach 1979-1988 pracował jako wykładowca w Institut des Telekommunications d’Oran w Algierii. Od 1988 r. do 2004 pracował ponownie na Politechnice Wrocławskiej prowadząc zajęcia z systemów telekomunikacyjnych oraz badania związane z rozwojem nowoczesnych systemów telekomunikacyjnych. W ramach tych prac powstało blisko 100 opracowań naukowych, w tym 60 publikacji i cztery świadectwa na wynalazki w dziedzinie terminali telekomunikacyjnych. Najbardziej aktywną współpracę naukową nawiązał z Centre National d’Etudes des Télécommunications (CNET) w Lannion (Francja), gdzie odbył dwukrotnie staże naukowo-badawcze (1976 i 1993). Wyniki swoich prac publikował w ok. 40 konferencjach w Polsce i za granicą, m.in. w Paryżu, Tokio, Chicago, Budapeszcie, Berlinie, Dreźnie.

Po przejściu na emeryturę w 2004 roku prowadził w dalszym ciągu zajęcia z systemów telekomunikacyjnych na Wydziale Elektroniki. W tym czasie rozpoczął również pracę na Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, gdzie prowadził zajęcia z wybranych zagadnień telekomunikacji na Wydziale Informatyki i Mechatroniki. Pracę tę zakończył w 2018 roku.