Zmarł prof. Zbigniew Kowal

6 maja zmarł prof. Zbigniew Kowal, absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego PWr, odznaczony tytułem Zasłużony dla Politechniki Wrocławskiej, były rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

prof. Zbigniew KowalProf. Zbigniew Kowal urodził się 10 września 1928 r. w Równym na Wołyniu. Od 1946 r. mieszkał we Wrocławiu i tu ukończył Wydział Budownictwa Lądowego PWr. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Górniczych, a w latach 1954-1981 na PWr na stanowiskach asystenta, adiunkta, docenta i profesora. Prowadził wykłady z konstrukcji metalowych, budownictwa przemysłowego, bezpieczeństwa i niezawodności systemów konstrukcyjnych, a także konstrukcji nośnych kotłów.

Na PWr pełnił m.in. funkcję kierownika Zakładu Konstrukcji Aluminiowych, Zakładu Konstrukcji Metalowych i prodziekana Wydziału Budownictwa Lądowego.

W 1981 r. przeszedł na Politechnikę Świętokrzyską, w której był dwukrotnie dziekanem, a w latach 1984-1990 rektorem tej uczelni. W latach 1994-1999 pracował również na Politechnice Częstochowskiej, w której był dziekanem Wydziału Budownictwa.

Był promotorem 22 doktorantów, w tym dwunastu wyróżnionych. Opracował recenzje kilkudziesięciu prac doktorskich, kilkunastu prac habilitacyjnych oraz kilkunastu do tytułu profesora. Był członkiem honorowym Międzynarodowej Konferencji Konstrukcji Metalowych i członkiem Komitetu Redakcyjnego Archives of Civil and Mechanical Engineering.

Uzyskał wiele odznaczeń, wyróżnień i nagród m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji narodowej, nagrodę Sokrates – REMO 2006, medal im. Stefana Kaufmana, odznakę Medal Politechniki Wrocławskiej i tytuł Zasłużony dla Politechniki Wrocławskiej. W 2015 r. nadanu mu godność doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego.