Zjazd SEP i Dolnośląska Gala Energetyki na PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wręczenie odznaczeń i medali pracownikom uczelni oraz odsłonięcie tablicy poświęconej pierwszemu wykładowi w języku polskim, który po II wojnie światowej odbył się we Wrocławiu, to główne punkty Dolnośląskiej Gali Energetyki i zjazdu SEP, które w sobotę odbyły się na PWr

gala_i_zjazd_sep_9.jpgOrganizacja XLIV Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Dolnośląskiej Gali Energetyki związana była z obchodami stulecia działalności SEP. W spotkaniu udział wzięło kilkudziesięciu członków i sympatyków stowarzyszenia.  Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia na budynku A-5 nowej tablicy pamiątkowej poświęconej pierwszemu wykładowi w języku polskim, który po II wojnie światowej odbył się w gmachu przy ul. Smoluchowskiego.

Tablica upamiętnia nie tylko prof. Kazimierza Idaszewskiego, jako prelegenta wykładu, lecz także jako inicjatora i pierwszego prezesa Oddziału Wrocławskiego SEP. Odsłonięcia dokonali prof. Jerzy Jasieńko, prorektor ds. organizacji i rozwoju PWr, Piotr Szymczak, prezes Zarządu Głównego SEP oraz Andrzej Hachoł, prezes Oddziału Wrocławskiego SEP. Następnie w bud. H-14 rozpoczęły się obrady zgromadzenia SEP, w trakcie których wręczono odznaczenia i medale.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. dr inż. Wojciech Grotowski (Wydział Elektryczny), który otrzymał diamentową honorową odznakę NOT, Krzysztof Haber oraz dr inż. Remigiusz Mydlikowski (Wydział Elektroniki), którzy otrzymali złotą honorową odznakę SEP.

gala_i_zjazd_sep_1.jpgZa szczególne zasługi dla stowarzyszenia nagrody z rąk prezesa SEP otrzymali prof. Bogdan Synal oraz prof. Andrzej Wiszniewski, były rektor PWr.

Medal im prof. Mieczysława Pożaryskiego otrzymali Władysław Błoński, Stanisław Jednoróg, Andrzej Krzyżański, Bogusław Staroojciec oraz Elżbieta Zachęba. Z kolei prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu Zbigniew Łodziński wręczył Andrzejowi Hachołowi medal im. Jana Kilińskiego.

Gośćmi specjalnymi zgromadzenia byli prof. Orest Ivakhiv, który wygłosił referat na temat działalności prof. Kazimierza Idaszewskiego, oraz prof. Andrij Kryżaniwskij, który przybliżył temat strat w energetyce lwowskiej w okresie II wojny światowej.

Bezpośrednio po zakończeniu obrad rozpoczęła się Dolnośląska Gala Energetyki. Organizatorem tego wydarzenia byli młodzi działacze Wrocławskiego Oddziału SEP Jan Pytlarz, Michał Wesołowski, Jarosław Krysiak oraz Maciej Gwoździewicz. W trakcie gali wręczono nagrody dla firm z branży elektrotechnicznej w siedmiu kategoriach: Wydarzenie Roku, Ochrona Środowiska, Produkcja, Sukces Międzynarodowy, Innowacje Dla Energetyki, Kuźnia Talentów oraz Logistyka. Oprócz wyróżnień dla firm uhonorowano także osoby, które osiągnęły sukcesy zawodowe i aktywnie współpracowały z SEP. Wśród laureatów znalazł się biskup legnicki ks. prof. Zbigniew Kiernikowski.