Z Akademią Muzyczną gramy w jednym zespole

Podpisanie umowy z Akademią Muzyczną - zdjęcie

Wspólne projekty, programy studiów, prace naukowe, badawczo-artystyczne i rozwojowe oraz prowadzenie działalności edukacyjnej to główne założenia umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską i Akademią Muzyczną we Wrocławiu.

Dr Amelia Golema i prof. Kamil Staniec - zdjęciePorozumienie w tej sprawie podpisali 16 października prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia PWr i dr Amelia Golema, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Na naszej uczelni współpraca będzie prowadzona przede wszystkim z pracownikami Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

– Z Akademią Muzyczną współpracujemy od dawna, ale zawsze chcieliśmy tę współpracę zacieśnić i sformalizować, żeby działań mogło być jeszcze więcej. W przyszłości chcielibyśmy też utworzyć wspólny kierunek studiów. Choć do tego jeszcze daleka droga, to wedle wstępnej koncepcji będzie to kierunek artystyczny z elementami dokształcania technicznego, co z pewnością zaciekawi młodych ludzi zainteresowanych akustyką – mówił prof. Krzysztof Opieliński, kierownik Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów.

Umowa zakłada m.in. prowadzenie i realizację wspólnych projektów, prac naukowych, badawczo-artystycznych, rozwojowych, w tym działania w zakresie wspólnego pozyskiwania środków finansowych na realizację tych przedsięwzięć, inicjowanie i uczestniczenie w konsorcjach, inicjowanie prowadzenia studiów wspólnych, w tym tworzenie wspólnych programów studiów oraz prowadzenie działalności edukacyjnej.

– Postanowiliśmy wspólnie utworzyć mikroprogram, czyli taką małą formę kształcenia w postaci studiów podyplomowych składających się z kilku przedmiotów. Mają one dać osobie, która je ukończy, konkretny pakiet umiejętności potwierdzony wydaniem tzw. mikropoświadczenia. To nowy projekt w skali kraju, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że w tym przypadku będzie to program międzyuczelniany, który zrealizujemy wspólnie z Akademią Muzyczną – powiedział prof. Kamil Staniec.

Dr Amelia Golema zwróciła uwagę, że na Politechnice Wrocławskiej mówi się o dźwięku w kontekście częstotliwości i liczb, czyli bardzo obiektywnych wartości. – My z kolei mówimy o dźwięku, który ma moc, leczy, działa inaczej na każdego, a więc skupiamy się wartościach subiektywnych. Podpisując umowę o współpracy łączymy to, co teoretycznie jest niemożliwe do połączenia. Tym bardziej może z tego wyjść coś bardzo dobrego i wartościowego, z czego będą korzystać nasi studenci i pracownicy – dodała.

Dokument podpisano podczas trwających na Politechnice Wrocławskiej Dni Akustyki. Do soboty na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów na miłośników dźwięku i akustyki czekają warsztaty, wystawy oraz Sympozjum Nowości w Technice Audio i Wideo. Więcej informacji na stronie wydziału.

newsletter_2023_14.jpg

Obecnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu na studiach I i II stopnia oraz w Szkole Doktorskiej kształci się blisko 700 studentów i doktorantów. Uczelnia prowadzi nauczanie na siedmiu kierunkach i w ponad pięćdziesięciu zakresach, w języku polskim i angielskim.

W roku 2020 akademia uzyskała, jako jedyna uczelnia artystyczna w Polsce, Międzynarodowy Certyfikat Akredytacji Instytucjonalnej nadany przez Zarząd Europejskiej Komisji Akredytacyjnej MusiQuE – Music Quality Enhancement.

Każdego roku organizuje ponad czterysta imprez artystycznych i naukowych, wśród których ważne miejsce zajmują międzynarodowe i ogólnopolskie festiwale, koncerty symfoniczne, kameralne, koncerty klas instrumentalnych i wokalnych, koncerty oratoryjno-kantatowe, chóralne, jazzowe, koncerty prezentujące dorobek kompozytorów związanych z uczelnią, spektakle operowe, sympozja i konferencje naukowe, konkursy i kursy mistrzowskie.

mic