Wyniki PWr w World University Rankings 2024 i QS Europe Ranking

Data: 29.09.2023 Kategoria: aktualności ogólne, rankingi

times_2024.jpg

W najnowszym zestawieniu międzynarodowego rankingu szkół wyższych Times Higher Education World University Ranking 2024 nasza uczelnia zanotowała awans na pozycje 1200+. Z kolei w nowym rankingu QS Europe Ranking zajęliśmy 322 miejsce wśród uczelni europejskich.

World University Rankings 2024

W tym roku Politechnika Wrocławska została sklasyfikowana w przedziale miejsc 1201-1500 co oznacza awans w stosunku do zeszłego rocznego zestawienia, gdy byliśmy na miejscach 1500+.

Sklasyfikowano w sumie 1904 uczelnie ze 108 krajów świata, w tym 37 uczelni z Polski. Uczelnie oceniane były w pięciu podstawowych kategoriach: teaching, research environment, research quality, international outlook oraz industry. Właśnie w tym ostatnim obszarze nasza uczelnia wypadła najlepiej uzyskując 734 miejsce. Zwycięzcą 20. edycji rankingu został Oxford University, kolejne miejsca przypadły w udziale Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Spośród polskich uczelni najwyżej w zestawieniu sklasyfikowano: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (przedział 601-800).

Ranking publikowany jest przez THE World Universities Insights, firmę wyspecjalizowaną w usługach marketingowych na rzecz instytucji szkolnictwa wyższego w różnych krajach. Dane gromadzone są na podstawie ankiet naukowców oraz danych dostarczonych przez uczelnie poprzez dedykowany do tego celu portal. W części dotyczącej wskaźników bibliometrycznych informacje pobierane są z bazy danych Scopus.

Cały raport wraz z wynikami można znaleźć na stronie rankingu.

global_europe.jpg

QS Europe Ranking

To nowe zestawienie zastąpiło dotychczasowy ranking QS EECA, w którym oceniano uczelnie z Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej.

Pierwszy ranking QS Europe Ranking objął 690 uczelni europejskich z 42 krajów. Oceniano je, na podstawie nadesłanych danych, w pięciu dziedzinach: research and discovery, employability and outcomes, learning experience, global engagement and sustainability. Politechnika Wrocławska została sklasyfikowana na 322 miejscu oraz siódmym wśród uczelni z Polski.

Całość można zobaczyć na stronie rankingu QS Europe Ranking