Dwie dyscypliny z oceną A+. Wyniki ewaluacji na PWr

Data: 29.07.2022 Kategoria: aktualności ogólne

ewaluacja_plaskie.jpg

Znamy już oficjalne wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej na Politechnice Wrocławskiej. Dwóm naszym dyscyplinom przyznano najwyższą kategorię A+, a kolejnym sześciu kategorię A.

Najwyższą możliwą ocenę otrzymały nauki fizyczne oraz matematyka. Ponadto bardzo wysoko - przyznana kategoria A - oceniono inżynierię biomedyczną, inżynierię chemiczną, inżynierię mechaniczną, inżynierię materiałową, nauki chemiczne, a także nauki o zarządzaniu i jakości.

Warto podkreślić, że wszystkie dyscypliny na Politechnice Wrocławskiej utrzymały uprawnienia do nadawania stopni naukowych (przysługują one tym dyscyplinom, które otrzymały kategorię A+, A i B+).

Wyniki ewaluacji za lata 2017-2021 na Politechnice Wrocławskiej:

Dziedzina

Dyscyplina Ocena
nauk inżynieryjno-technicznych architektura i urbanistyka B+
nauk inżynieryjno-technicznych automatyka, elektronika i elektrotechnika  B+
nauk inżynieryjno-technicznych informatyka techniczna i telekomunikacja   B+
nauk inżynieryjno-technicznych inżynieria biomedyczna     A
nauk inżynieryjno-technicznych inżynieria chemiczna A
nauk inżynieryjno-technicznych inżynieria lądowa i transport B+
nauk inżynieryjno-technicznych inżynieria mechaniczna A
nauk inżynieryjno-technicznych inżynieria materiałowa A
nauk inżynieryjno-technicznych inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka B+
nauk ścisłych i przyrodniczych matematyka A+
nauk ścisłych i przyrodniczych nauki chemiczne A
nauk ścisłych i przyrodniczych nauki fizyczne A+
nauk społecznych nauki o zarządzaniu i jakości A

Pierwsza taka ocena

Ewaluacja za lata 2017-2021 została przeprowadzona na nowych zasadach, w obrębie dyscyplin, a nie jak do tej pory wydziałów.

Komisja Ewaluacji Nauki (KEN) oceniała wyniki wszystkich pracowników, prowadzących działalność w danej dyscyplinie. Naukowcy mogli zgłosić do oceny cztery najlepsze dokonania. Dyscypliny oceniano w trzech kategoriach: pod kątem poziomu naukowego, efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

Każda dyscyplina mogła otrzymać jedną z pięciu kategorii naukowych: A+, A, B+, B lub C. Najwyższą ocenę A+ KEN przyznawała tylko jednostkom, których działalność jest porównywalna z wiodącymi europejskimi ośrodkami naukowymi i doceniana za granicą.

Uczelnie mają 30 dni - od momentu otrzymania decyzji - na złożenie odwołania. Po tym czasie przyznana kategoria będzie obowiązywała do wyników kolejnej ewaluacji w 2026 roku.