Wydział Elektryczny w kategorii A

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Wydziałowi Elektrycznemu Politechniki Wrocławskiej kategorię naukową A. Droga do uzyskania tej oceny zabrała jednak ponad dwa lata.

img_5083.jpgProf. Waldemar Rebizant, dziekan Wydziału Elektrycznego: satysfakcja jest ogromna, bo od początku uważałem, że w pełni na kategorię A zasługujemy. Na wydziale prowadzone są ważne badania naukowe, międzynarodowe projekty badawcze, blisko współpracujemy z przemysłem, także tym zagranicznym. Publikacje naszych naukowców są wysoko oceniane i publikowane w prestiżowych czasopismach. To wszystko powinno wpływać na poprawną i wysoką ocenę wydziału. Tymczasem punktacja, którą ministerstwo nam przyznało, tego nie odzwierciedlała. Teraz, kiedy po decyzji sądu i ponownym rozpatrzeniu sprawy przez ministerstwo przywrócono nam kategorię A, mam więc olbrzymią satysfakcję.

W listopadzie 2017 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Wydziałowi Elektrycznemu PWr kategorię naukową B. Do oceny A zabrakło jednostce 15 punktów. Wydział odwołał się od tej decyzji w grudniu 2017 r. Pół roku później ministerstwo utrzymało w mocy pierwszy werdykt, uznając jedynie część argumentów wydziału. W ocenie władz wydziału resort nie dopełnił jednak przy ocenie należytej staranności tak proceduralnej, jak i merytorycznej, w związku z czym postanowiono wystąpić ze skargą do WSA w Warszawie.

newsletter-promo.png

W lutym 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministerstwa, a w grudniu resort ostatecznie przyznał wydziałowi kategorię naukową A. Ma to wpływ na wysokość dotacji dla uczelni i samej jednostki, ale przede wszystkim na prestiż, na możliwość ubiegania się o konkretne granty czy prowadzenie doktoratów wdrożeniowych.

ula