Wspólnie dla wielokulturowego dziedzictwa Wrocławia

list_intencyjny_plaskie.jpg

Dbałość o wielokulturowe dziedzictwo Wrocławia oraz rozwój badań nad historią i kulturą Żydów na Dolnym Śląsku zakłada list intencyjny podpisany przez Fundację Bente Kahan, prezydenta Wrocławia, rektorów Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego.

podpisanie_umowy_bente_kahan_1.jpegSygnatariusze porozumienia zobowiązali się m.in. do wspólnego działania na rzecz pozyskania środków finansowych, które umożliwią prowadzenie prac w obszarze materialnym (prace zachowawcze, odtworzeniowe i renowacyjne) i niematerialnym (badania naukowe i edukacja, turystyka kulturowa i kultura).

Wśród wspólnych projektów znajdą się m.in. dbałość o wielokulturowe dziedzictwo Wrocławia i przywrócenie w nim należnego miejsca społeczności żydowskiej, renowację i odtworzenie wrocławskich żydowskich artefaktów oraz ich godne upamiętnienie, edukacja społeczna oraz upowszechnienie miejsc pamięci, refleksji i zarządzania nimi na poziomie europejskim.

Umowa zakłada również wspólne starania się o środki finansowe z programu Horyzont Europa 2021-2027 oraz innych dostępnych funduszy wsparcia europejskiego i krajowego.

List intencyjny podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i Bente Kahan, prezeska Fundacji Bente Kahan.