TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.05.2020 Kategoria: aktualności ogólne, studia
We wtorek, 19 maja, rozpocznie się rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Dla kandydatów chcących kształcić się w tej elitarnej jednostce naszej uczelni przygotowane zostały 143 miejsca.
Szkoła Doktorska PWr działa od 1 października 2019 r. Powstała na mocy przepisów nowej ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. To całkowicie nowy system kształcenia doktorantów, który zastępuje funkcjonujące jeszcze do 2023 r. studia doktoranckie. Dla wielu osób były one wstępem do wielkiej przygody z nauką, którą kontynuują do tej pory, realizując projekty badawcze na światowym poziomie nie tylko w kluczowych obszarach gospodarczych, lecz także społecznych.
Wśród naukowców, którzy stopień doktora otrzymali na PWr, jest m.in. prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego (2003). W 2019 r. otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe w Polsce. Obecnie wraz ze swoim zespołem i kilkoma grupami badaczy z USA rozpracowuje enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem i COVID-19.
Do utworzenia szkoły doktorskiej na PWr wybrany został zespół składający się z trzech osób: prof. Ryszarda Gonczarka, dr hab. inż. Agnieszki Wyłomańskiej, prof. uczelni i prof. Krzysztofa Walkowiaka.
– Nasi doktoranci dotychczas zrealizowali pierwszy semestr kształcenia i są w trakcie drugiego. Działamy bardzo sprawnie, na bieżąco rozwiązując pojawiające się problemy i reagując na wyzwania. Jest jeszcze wiele rzeczy do dopracowania, ponieważ Szkoła Doktorska różni się od istniejącego dotąd systemu kształcenia doktorantów, ale uważamy, że jesteśmy na dobrej drodze. Tematów w poprzednim roku było bardzo dużo, a każdy z nich był analizowany z nastawieniem, że tworzymy coś na lata, a nie na chwilę – mówi prof. Ryszard Gonczarek, Dziekan Szkoły Doktorskiej.
W obecnym roku akademickim zajęcia są prowadzone równolegle z wygaszanymi stopniowo studiami doktorskimi, które podlegają bezpośrednio prorektorowi ds. nauczania. Wszyscy doktoranci otrzymują stypendium w wysokości 37 proc. wynagrodzenia profesora, czyli blisko 2,4 tys. zł brutto. Po ocenie śródokresowej, która nastąpi po dwóch latach kształcenia, stypendium może wzrosnąć do wysokości 57 proc. wynagrodzenia profesora, czyli ponad 3,6 tys. zł brutto. Wypłacane jest ono przez 12 miesięcy przez wszystkie cztery lata kształcenia.
– Powołana Rada Szkoły, w skład której wchodzą kierownicy dyscyplin kształcenia i doktoranci, stanowi silne wsparcie przy podejmowaniu nowych wyzwań. Dzięki takiemu zespołowi udało nam się wprowadzić wiele nowoczesnych, dostosowanych do doktorantów rozwiązań np. zmianę programu kształcenia, stworzenie warsztatu badacza, doktoraty wdrożeniowe, zrekrutowanie cudzoziemców i objęcie ich wsparciem w postaci stypendium – podkreśla dr hab. inż. Agnieszka Wyłomańska, prof. uczelni, prodziekan ds. doktorantów.
Obecnie w Szkole Doktorskiej PWr kształci się 152 doktorantów, w tym czternastu cudzoziemców i 24 doktorantów programu „Doktorant wdrożeniowy”.
– Programy przygotowane są w ten sposób, aby doktoranci mieli możliwość kształcenia się w swoich dyscyplinach, ale przede wszystkim zdobyli umiejętności do prowadzenia badań interdyscyplinarnych na styku dwóch lub więcej dyscyplin. Istnieje możliwość wybierania kursów spoza dyscypliny kształcenia, w miarę zapotrzebowania na daną tematykę – wyjaśnia prof. Krzysztof Walkowiak, prodziekan ds. ogólnych.
Nauka w szkole doktorskiej odbywa się więc w dwunastu dyscyplinach naukowych. Są to:
Najwięcej doktorantów kształci się w dyscyplinach: nauki chemiczne, automatyka, elektronika i elektrotechnika oraz informatyka techniczna i telekomunikacja. Każdy słuchacz ma indywidualny program kształcenia, a kursy prowadzone są nie tylko przez najlepszych specjalistów z Politechniki Wrocławskiej, lecz także spoza uczelni. Warto podkreślić, że w ofercie znajdują się także kursy prowadzone przez profesorów z zagranicy.
Projekty naukowe są realizowane w laboratoriach uczelni przystosowanych do zaawansowanych badań w różnych obszarach. Doktoranci mają także możliwość otrzymywania dodatkowych stypendiów, np. prowadząc badania w ramach grantów naukowych. Chociaż szkoła doktorska działa od niespełna roku, to na tym polu możemy się już pochwalić sukcesami naszych młodych badaczy.
Czworo naszych doktorantów – Michał Kłak (dyscyplina nauki fizyczne), Dorota Tomaszewska (dyscyplina automatyka, elektronika i elektrotechnika), Bartosz Uniejewski (dyscyplina nauki o zarządzaniu i jakości), Grzegorz Marcjasz (dyscyplina nauki o zarządzaniu i jakości) – zostało w 2019 r. laureatami prestiżowego programu „Diamentowy Grant”. Wspiera on najzdolniejszych studentów i absolwentów, pomagając im w rozwoju naukowym, dając możliwość realizacji własnego projektu badawczego.
Natomiast Piotr Bielak otrzymał pierwszą nagrodę w XXXVI Ogólnopolskim Konkursie PTI na najlepsze prace magisterskie z informatyki. Z kolei Daniel Wiczew zyskał stypendium Eiffel Excellence przyznawane najlepszym zagranicznym studentom i jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to wyjedzie do Francji już w semestrze zimowym.
Rekrutacja do szkoły doktorskiej ruszy we wtorek, 19 maja, a dokumenty będzie można składać do 15 czerwca. Dla kandydatów przygotowane zostały 143 miejsca. Liczba ta może się jednak zwiększyć, jeśli pojawią się dodatkowe źródła finansowania np. w postaci grantów NCN lub NAWA. Osobną pulę stanowią też doktoranci programu „Doktorat wdrożeniowy”.
Sama rekrutacja składa się z kilku etapów. Najpierw konieczna jest zdalna rejestracja poprzez system rekrutacyjny, następnie kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna (realizowana w ramach poszczególnych dyscyplin z możliwością uczestnictwa w sposób zdalny) i egzamin językowy – również zdalny – dla osób nieposiadających odpowiednich certyfikatów językowych.
Oprócz specjalistycznych i kierunkowych kursów oraz przysługującemu każdemu słuchaczowi stypendium, dla doktorantów przewidziany jest także m.in. kurs „Warsztat badacza”. Dzięki niemu doktorant ma możliwość nabywania tzw. umiejętności miękkich związanych z pracą naukową i przygotowaniem wniosków na przyszłe badania.
Z kolei doktoranci programu „Doktorant wdrożeniowy” mają możliwość realizacji dodatkowych kursów w systemie weekendowym, co umożliwia im łączenie pracy zawodowej z obowiązkami na uczelni. Warto pamiętać, że kształcenie w Szkole Doktorskiej jest całkowicie bezpłatne (także dla cudzoziemców). Nie są również pobierane opłaty rekrutacyjne oraz opłaty za legitymację doktorancką.
– Planujemy także ubieganie się o dodatkowe środki w zewnętrznych instytucjach dla uatrakcyjnienia oferty dydaktycznej, wsparcia realizacji doktoratu i wymiany stypendialnej np. program PROM organizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej – zapowiada prof. Agnieszka Wyłomańska.
Rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów rozpoczną się 24 czerwca, a listy rankingowe mają być gotowe do 7 lipca. Od 13 lipca dziekanat Szkoły Doktorskiej będzie udzielał kandydatom informacji – wyłącznie telefonicznie – o osiągniętym wyniku rekrutacji. Wyniki zostaną zatwierdzone najpóźniej do 30 września.
Sam system rekrutacji jest intuicyjny w obsłudze. Umożliwia umieszczanie skanów dokumentów, możliwe jest również wypełnianie wniosku etapami. System pozwala na zapisanie wniosku bez wypełnienia wszystkich pól oraz powrót do jego edycji w każdym momencie aż do jego złożenia. Został także dostosowany do obecnej sytuacji związanej z występowaniem stanu zagrożenia epidemiologicznego. Dodatkowo pracownicy dziekanatu służą wsparciem i pomocą przy wypełnianiu dokumentów aplikacyjnych.
– Posiadamy także wykaz proponowanych tematów rozpraw doktorskich, który może pomóc osobom niezdecydowanym na konkretny temat doktoratu. Nie wymagamy również od kandydatów wyboru promotora na dzień składania dokumentów aplikacyjnych – dodaje prof. Agnieszka Wyłomańska.
Więcej informacji o rekrutacji i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania można znaleźć na stronie.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »