Umowa podpisana – rusza Erasmus+ InnHUB Wrocław

Sygnatariusze porozumienia - zdjęcie

We Wrocławiu powstaje Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB. Głównym zadaniem centrum będzie popularyzacja i promocja oferty wrocławskich uczelni, inicjatywy Uniwersytetów Europejskich i mobilności edukacyjnej. Pierwsze warsztaty zaplanowano na czerwiec.

Podpisanie umowy - zdjęcieErasmus+ InnHUB to międzysektorowe centrum innowacji, które działa na rzecz europejskich programów edukacyjnych oraz popularyzacji oferty Erasmusa+. W Polsce centra funkcjonują już w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i w Lublinie. Ich głównym zadaniem jest współpraca z instytucjami – w szczególności uczelniami, jednostkami samorządu terytorialnego, ośrodkami kształcenia zawodowego, szkołami oraz podmiotami gospodarczymi.

– Obecnie wszystkie kraje w Europie szukają jakiejś metody, żeby jeszcze lepiej promować i wykorzystywać możliwości programu Erasmus+. Naszą odpowiedzią na te działania są właśnie huby i ta inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem w innych państwach – mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

W skład konsorcjum, które utworzy centrum we Wrocławiu, wejdzie siedem wrocławskich szkół wyższych, a jego gospodarzem została Politechnika Wrocławska. W środę umowę w tej sprawie podpisali:

Wkrótce do konsorcjum dołączy również Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, której rektor prof. Andrzej Rokita, był obecny na środowym spotkaniu.

– Punktem wyjścia do stworzenia centrum jest potrzeba rozwoju synergii edukacji, nauki i biznesu. Nasze miasto to silny ośrodek akademicki i dlatego jako Politechnika Wrocławska doszliśmy do wniosku, że również zasługujemy na taki hub – mówił prof. Arkadiusz Wójs. – Nasze środowisko akademickie bardzo potrzebuje takiego węzła, jako kolejnego łączącego nas elementu, który dodatkowo zwiększa nasze możliwości współpracy z otoczeniem edukacyjno-gospodarczym – dodał.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Zapraszamy na pl. Grunwaldzki

Sala szkoleniowa w centrum Erasmus+ InnHub Wrocław - zdjęcieGłównym zadaniem nowego centrum będzie promocja i popularyzacja oferty wrocławskich uczelni związanej z kształceniem, inicjatywą Uniwersytetów Europejskich i mobilnością edukacyjną.

Siedziba Erasmus+ InnHUB Wrocław znajdzie się w budynku przy Placu Grunwaldzkim 19, a pierwsze szkolenia i warsztaty zaplanowano na czerwiec.

– Z wrocławskimi uczelniami współpracujemy przy wielu różnych projektach, korzystają też one na co dzień z oferty programu Erasmus+. Powstające centrum ma być platformą integrującą i intensyfikującą te działania, a wiemy, że potrzeb jest wiele. Trzy wrocławskie uczelnie należą do sojuszy uniwersytetów europejskich, a program Erasmus+ jest właśnie odpowiedzią na wiele stojących przed szkołami wyższymi wyzwań – podkreślił dr hab. Paweł Poszytek.

Z oferty programu Erasmus+ mogą skorzystać nie tylko organizacje pozarządowe, uczelnie i szkoły, ale także przedsiębiorstwa oraz samorządy.

Polska jest jednym z liderów w kwestii wydatkowania funduszy na cele edukacyjne. W pierwszym roku nowego programu (perspektywa 2021-2027) środki na realizację projektów zdobyło ponad 1,4 tys. instytucji, które łącznie zrealizują 1 716 inicjatyw.

mic