Udany start naszego bolidu w Michigan

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Bolid PWr został wysoko oceniony na zawodach w Stanach Zjednoczonych. Nasi studenci świetnie wypadli w konkurencjach, w których sprawdzana jest wiedza inżynierska. Zdobyli też specjalną nagrodę sponsorską

bolid_usa19_02a.jpgZespół PWR Racing Team startował na zawodach odbywających się w Michigan w ramach cyklu Formuła Student. Do USA poleciała 19-osobowa ekipa wraz z opiekunem dr. Marcinem Tkaczykiem. Skonstruowany przez nich bolid oceniany był w różnych kategoriach przez profesjonalne jury z branży motoryzacyjnej.

Studenci musieli zaprezentować swój projekt od strony koncepcyjnej i zastosowanych rozwiązań technologicznych, przedstawić kosztorys oraz biznesplan potencjalnej firmie produkującej samochody (konkurencje: Engineering Design, Cost & Sustainability Analysis oraz Business Presentation). Natomiast w części praktycznej bolid pokonał trasę 22 km (Endurance), a także ścigał się na czas (Autocross). W końcowej punktacji oceniano również zużycie paliwa w trakcie wyścigu (Efficiency), przyspieszanie na prostym odcinku o długości 75 m (Acceleration) oraz przejazd bolidu po ciasnym torze w kształcie ósemki (Skidpad).

Inaczej niż w Europie

bolid_usa19_07.jpgW rywalizacji brało udział 120 ekip z różnych uczelni. Zespół Politechniki Wrocławskiej w klasyfikacji końcowej zajął 17. miejsce. Otrzymał dodatkowo nagrodę specjalną w wysokości 2300 dolarów, czyli darmowy udział w zawodach w przyszłym roku.

– Najbardziej cieszymy się z Prezentacji i z Designu, ponieważ w obu tych konkurencjach otarliśmy się o finał. Są to też konkurencje, które sprawdzają nasze umiejętności i wiedzę jako inżynierów. W nich dużo mniej zależy od szczęścia i pogody, inaczej niż w konkurencjach zawiązanych z jazdą po torze – mówi Anna Mycek z PWR Racing Team. Dodaje, że zawody dużo ich nauczyły. – Było to ciekawe doświadczenie, mieliśmy okazję zobaczyć inną niż europejską odsłonę Formuły Student. Startowaliśmy też w zupełnie innych warunkach pogodowych niż się spodziewaliśmy – mówi studentka.
Za sterami bolidu PWr siedziało aż czterech kierowców. Dawid Skalny zadebiutował w konkurencji  Acceleration i Skidpadzie, Michał Cieślak – w Autocrossie i Endurance. Z kolei Kamil Kotów i Kuba Orasiński sprawdzili swoje umiejętności na torze NASCAR.

Egzamin dla zespołu

– Jesteśmy zadowoleni, że bolid dojechał do mety bez żadnych przygód – ocenia dr Marcin Tkaczyk. W poprzednich latach zdarzały się bowiem różne nieprzewidziane sytuacje na torze. – W zespole co roku są nowe osoby i tym samym inżynierska praca rozpoczyna niejako od nowa. Już samo ukończenie zawodów świadczy o tym, że to dobry zespół, który potrafi współpracować przy trudnych zadaniach nie tylko dotyczących samego konstruowania bolidu, ale też przeprowadzania procedur zakupowych materiałów niezbędnych do budowy pojazdu czy samej organizacji wyjazdu. To ogromne przedsięwzięcie, wymagające też wsparcia ze stronu uczelni – dodaje opiekun PWR Racing Team. Podkreśla, że udział w Formule Student to czynnik inspirujący cały zespół do pracy na wielu poziomach. – Potem ich wysiłek jest podczas zawodów szczegółowo weryfikowany przez zespoły sędziowskie ekspertów z branży automotive – mówi dr Tkaczyk.

bolid_usa19_03.jpgStudenci z PWR Racing Team przyznają, że mierzyli w miejsca na podium. Startowali z bolidem RT09, który ma za sobą już kilka udanych wyścigów w ubiegłym sezonie. – Motto Formuły Student brzmi „Sometimes you win, sometimes you learn”, więc zgodnie z tą myślą chcemy zdobytą w USA wiedzę i doświadczenie wykorzystać w przyszłości – zapowiada Anna Mycek.
Przed zespołem PWR Racing Team pracowity sezon, w najbliższych miesiącach studenci planują wziąć udział w zawodach motoryzacyjnym na Węgrzech (lipiec), we Włoszech (lipiec) i w Niemczech (sierpień).

Zawody Formuła Student organizowane są od 40 lat.Odbywają się na najbardziej znanych torach świata, takich jak Hockenheimring, Silverstone, Red Bull Ring czy Circuit de Barcelona-Catalunya. Są one oceniane przez sędziów z prestiżowych koncernów motoryzacyjnych, takich jak Porsche, Dallara, Mercedes, Audi, BMW czy Volkswagen.

W Michigan konkurs studenckich bolidów odbywał się od 8 do 11 maja.

Więcej informacji o przebiegu zawodów w USA na profilu facebookowym PWR Racing Team.

ISZ