Trzy kierunki na W3 z europejską akredytacją

Data: 27.09.2022 Kategoria: Wydział Chemiczny

kaut_plaskie.jpg

W Krakowie wręczono prestiżowe europejskie akredytacje EUR-ACE Label. Trzy z nich trafiły na Wydział Chemiczny PWr. – To potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia na naszym wydziale – mówi dziekan, prof. Piotr Młynarz.

Biotechnologia, inżynieria chemiczna i procesowa oraz technologia chemiczna – programy studiów tych kierunków na Wydziale Chemicznym spełniają, według komisji akredytacyjnej, wszystkie międzynarodowe standardy, a jednocześnie zapewniają absolwentom rozpoznawalność uzyskiwanych dyplomów przez pracodawców w Europie.

kaut_2.jpgW uznaniu tak wysokiego poziomu nauczania na tych kierunkach, podczas uroczystości na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalne certyfikaty potwierdzające otrzymanie akredytacji wręczył władzom Wydziału Chemicznego prof. Bohdan Macukow, przewodniczący Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT).

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że aż trzy nasze programy kształcenia otrzymały to prestiżowe wyróżnienie – mówi dziekan Wydziału Chemicznego prof. Piotr Młynarz. – To potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia na naszym wydziale, ale też zachęta do jeszcze cięższej pracy. Z kolei dla naszych studentów to gwarancja, że wybierając Wydział Chemiczny, otrzymają najlepsze możliwe wykształcenia, a potem pewność zatrudnienia u prestiżowego pracodawcy – dodaje.

Dzięki zaangażowaniu prof. Piotra Rutkowskiego, prodziekana ds. dydaktyki, który koordynował proces akredytacyjny na wydziale, certyfikaty przyznano wszystkim kierunkom na maksymalny okres pięciu lat, do 2027 roku.

Naszą uczelnię podczas wydarzenia reprezentowała również prorektor ds. kształcenia prof. Agnieszka Bieńkowska oraz prodziekan ds. studenckich prof. Joanna Cabaj.

Obecnie oprócz kierunków na Wydziale Chemicznym również dwa inne kierunki z naszej uczelni mogą pochwalić się posiadaniem akredytacji EUR-ACE Label. Na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego jest to budownictwo, a na Wydziale Elektrycznym elektrotechnika. W obu przypadkach akredytację przyznano na okres 2018-2022.

Czym jest EUR-ACE Label?

To rodzaj akredytacji stworzonej przez europejskie organizacje inżynierskie. Opracowała go European Network for Engineering Accreditation (ENAEE), która zrzesza wiele europejskich organizacji zajmujących się kształceniem inżynierów, takich jak: brytyjskie Engineering Council (EngC), francuskie Commission des Titres d’Ingénieur (CTI), Féderation Européenne d’Associations Nationales d’Ingenieurs (FEANI), Sociéte Européenne pour la Formation des Ingénieurs (SEFI) czy The International Society for Engineering Education (IGIP).

Jednym z działań sieci ENAEE jest program akredytacji EUR-ACE czyli European Accredited Engineer czyli nadawanie programom kształcenia certyfikatu potwierdzającego ich wysoki poziom kształcenia, ale również zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami. Ten system akredytacji jest ściśle powiązany z procesem bolońskim oraz opiera się o Standards and Guidelines for Quality Assurance, które są w tym zakresie biblią dotyczącą jakości i akredytacji.

kaut_3-1.jpg

***

Przeprowadzenie procedury ewaluacyjnej na Wydziale Chemicznym PWr było możliwie dzięki dofinansowaniu ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu pozakonkursowego  „Akredytacje zagraniczne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.