Światowa nauka dzięki badaczom z PWr. Nasi naukowcy wysoko w rankingu TOP 2%

Aż 27 osób z Politechniki Wrocławskiej znalazło się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Lista TOP 2% zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Ranking TOP 2% jest opracowywana przez analityków z Uniwersytet Stanforda, wydawnictwa Elsevier i firmy SciTech Strategies. Ocenia cały dorobek naukowy badaczy według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (także autocytowań) czy miejsce na liście autorów.

W zestawieniu uwzględniono w sumie prawie 160 tysięcy nazwisk z całego świata, w tym 726 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych. Największą grupą wpływowych badaczy – bo aż 141 – może poszczycić się Polska Akademia Nauk. Politechnika Wrocławska znajduje się na 6. pozycji.

Wśród naukowców PWr na najwyższej pozycji jest prof. Rafał Weron z Wydziału Informatyki i Zarządzania, kolejne miejsca to: prof. Paweł Pohl z Wydziału Chemicznego oraz prof. Katarzyna Chojnacka, również z W3.

Ranking najbardziej wpływowych naukowców

Lista TOP 2% dostępna jest na stronie data.mendeley.com. Tam też znajduje się osobna tabela nazwisk, dotycząca najnowszych publikacji tylko z 2019 r., w niej uwzględniono 30 osób z naszej uczelni.

newsletter-promo.png