Studenckie projekty na zamówienie. Znamy zwycięzców!

Prezentacja projektów w ramach KPZ - zdjęcie

Urządzenie do monitorowania parametrów wewnątrz pszczelego ula oraz elektroniczny system celowniczy wspomagany komputerowo to wyróżnione rozwiązania opracowane przez studentów w ramach XI edycji Konferencji Projektów Zespołowych. W sumie zaprezentowano 21 projektów.

Prezentacja projektów - zdjęcieKonferencja Projektów Zespołowych to inicjatywa, w ramach której przedstawiciele firm z różnych branż zgłaszają tematy, a studenci realizują je, ściśle z nimi współpracując. Dzięki temu mogą zobaczyć, jak wygląda praca w takich przedsiębiorstwach. To także szansa dla pracowników uczelni na nawiązanie kontaktów z przemysłem, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi.

Tematy zbierane są w semestrze zimowym, a ich realizacja trwa przez 15 tygodni semestru letniego. Powinny być one zgodne z kierunkami kształcenia na wydziałach, ale szczególny nacisk kładziony jest przede wszystkim na pracę zespołową.

W tym roku wpłynęło blisko 100 projektów zgłoszonych przez niemal 30 firm. 21 najbardziej dopracowanych rozwiązań można było zobaczyć podczas finałowej gali, która tym razem odbyła się w budynku A-1. Studenci musieli m.in. przedstawić swój pomysł i zademonstrować jego działanie.

Zespół projektu Healthy bee, healthy mee - zdjęcie– W tym roku prezentowanych jest dużo rozwiązań sprzętowych i jestem tym bardzo pozytywnie zaskoczony. Trzeba pamiętać, że tego typu rozwiązania są dużo trudniejsze w realizacji i bardzo się cieszę, że studenci podejmują takie wyzwania, a potem poświęcają swój czas i tak udanie współpracują z firmami – mówi dr inż. Maciej Nikodem z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, organizator Konferencji Projektów Zespołowych. – Prezentowane projekty są też coraz bardziej dopracowane i często zgłaszają się do nas firmy z informacją, że opracowane przez studentów rozwiązania zostały wdrożone i są używane na co dzień – dodaje.

W głosowaniu na najlepsze rozwiązanie, przeprowadzonym wśród przedstawicieli firm biorących udział w programie, pierwsze miejsce zdobył projekt „Healthy bee, healthy mee”, czyli urządzenia do monitorowania parametrów wewnątrz pszczelego ula w czasie rzeczywistym. Aplikacja internetowa analizuje zebrane dane i przewiduje przyszłe zachowania ula, takie jak rojenie, gotowość miodu do zbioru czy wystąpienie chorób.

Drugie miejsce zajął projekt elektronicznego systemu celowniczego wspomaganego komputerowo. Nagrodę publiczności przyznano projektowi „WUST Satelite”, czyli miniaturowemu satelicie wyposażonemu m.in. w system anten dalekiego zasięgu i układ paneli fotowoltaicznych.

AI pomaga przejść przez pasy

Zespół projektu Calm zebra - zdjęcieWśród najciekawszych rozwiązań znalazł się m.in. zgłoszony przez firmę estigiti projekt „Calm zebra – Inteligentne przejście dla pieszych”, który zrealizowali Dawid Szeląg, Łukasz Mędrek, Igor Sosnowicz i Jakub Kalecki, studenci z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Opracowali oni system, który za pomocą samodzielnie wytrenowanego modelu sztucznej inteligencji jest w stanie wykryć na obrazie wideo obiekty sugerujące, że pieszy może potrzebować dodatkowej pomocy przy przejściu przez jezdnię. Obecnie wykrywane są kule ortopedyczne, wózki inwalidzkie oraz większe bagaże.

– Największym wyzwaniem było przygotowanie odpowiedniego zbioru danych. Firma zasugerowała nam, żebyśmy wykorzystali już istniejące zbiory, a nie tworzyli własne, co byłoby dużo bardziej czasochłonne. Skuteczność nie jest jeszcze idealna, ale trudno to uznać za błąd, bo wystarczy opracować większą ilość danych i wyćwiczyć model tak, żeby miał znacznie większą dokładnością – wyjaśnia Łukasz Mędrek.

W trakcie prac nad projektem studenci mieli cotygodniowe spotkania z przedstawicielami firmy, w trakcie których omawiane były różne koncepcje rozwoju systemu i rozwiązywano pojawiające się problemy.

– Na początku podrzuciłem im kilka pomysłów, a gdy okazało się, że cała koncepcja zaczyna się rozrastać o dodatkowe, bardzo skomplikowane elementy, to trzeba było troszkę tonować nastroje i prosić, żeby skupili się na konkretnych rozwiązaniach. I faktycznie system powstał, a studenci praktycznie wszystko zrobili sami i ze świetnym rezultatem – podkreśla Michał Rudowicz z firmy estigiti.

Pamiętaj o lekach

Zespół projektu inteligetnego inhalatora - zdjęcieWśród prezentowanych rozwiązań ciekawie wyglądał inteligentny inhalator leków, który opracowali Łukasz Sokołowski, Aleksander Pajorski, Filip Grzywacz, Filip Górajewski i Miłosz Mikulski, studenci z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

– Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób starszych i zabieganych, które w ferworze obowiązków nie zawsze pamiętają o przyjęciu przepisanych leków. Nasze urządzenie im o tym przypomina – wyjaśnia Filip Grzywacz.

Pomysł zakłada, że użytkownik przy pomocy aplikacji w telefonie komórkowym ściąga na inhalator przygotowany przez lekarza harmonogram podawania leków. Kiedy zbliża się wyznaczona godzina, urządzenie informuje o tym sygnałem świetlnym, dźwiękowym i wibracjami. Kiedy użytkownik pobierze lek, informacje ta jest wysyłana do chmury, gdzie może być sprawdzona przez lekarza.

– Nasze urządzenie powstało w technologii druku 3D i obsługuje najbardziej standardowy format kapsułek z lekami. Staraliśmy się, żeby interfejs był prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny, a wszystko jest też dokładnie opisane – tłumaczy Filip Grzywacz. – Przewidujemy też wariant, że za obsługę inhalatora odpowiada opiekun pacjenta lub ktoś z jego rodziny, co dodatkowo ułatwia korzystanie z urządzenia.

Projekt zgłosiła firma Thaumatec Tech Group, która udostępniła również studentom system developerski, na którym mogli testować różne rozwiązania.

Głównym sponsorem XI edycji wydarzenia była firma PPG Global Business Services Poland. Złotymi sponsorami były Comarch, Thaumatec Tech Group i Smartbear.

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpg

mic