Ranking szanghajski: PWr trzecią uczelnią techniczną w Polsce

Data: 16.08.2021 Kategoria: aktualności ogólne, rankingi

Baner ARWU

Politechnika Wrocławska znalazła się w gronie najlepszych uczelni na świecie – według The Academic Ranking of World Universities (ARWU), tzw. rankingu szanghajskiego.

Wyniki The Academic Ranking of World Universities po raz pierwszy opublikowano w 2003 r., a od 2009 roku prowadzi go Shanghai Ranking Consultancy. Uniwersytety są oceniane według sześciu wskaźników efektywności akademickiej lub badawczej, w tym m.in. absolwentów i pracowników, którzy otrzymali nagrody Nobla i Medale Fieldsa, liczby artykułów opublikowanych w Nature i Science oraz artykułów indeksowanych w głównych indeksach cytowań.

W tym roku porównywano ponad 2000 uczelni z całego świata, a opublikowana lista zawiera 1000 najlepszych szkół wyższych. Politechnika Wrocławska została sklasyfikowana na miejscach 901-1000, zajmując jednocześnie trzecie miejsce wśród polskich uczelni technicznych (wspólnie z Politechniką Warszawską).

Z kolei spośród dziedzin nauki, które są prowadzone na naszej uczelni, w ogłoszonym wcześniej rankingu Global Ranking of Academic Subjects znalazły się trzy obszary. Matematykę sklasyfikowano na miejscach 201-300, a energetykę (Energy Science and Engineering) i inżynierię mechaniczną (Mechanical Engineering) na miejscach 301-400.

Pełne wyniki rankingu dostępne są na oficjalnej stronie ARWU.