PWR Racing Team najlepszy w zawodach Formula Student Poland

Data: 31.08.2023 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny

plaskie_fspoland11.jpg

W rozegranych na podwarszawskim torze wyścigowym „Autodrom Słomczyn” międzynarodowych zawodach studenckich bolidów nasi reprezentanci wystartowali w kategorii elektryków. PWR Racing Team zdobył najwyższe miejsce na podium w klasyfikacji generalnej oraz pierwsze miejsca w trzech kategoriach konkursu.

Zawody prestiżowej serii Formula Student po raz pierwszy rozegrano w Polsce. Nasi studenci działający w zespole PWR Racing Team rywalizują w zagranicznych edycjach tego konkursu już od wielu lat, przywożąc z nich wysokie miejsca i plasując się w międzynarodowej czołówce zespołów.

PWR Racing TeamOd ubiegłego roku studenci PWr startują w Formule Student ze swoim bolidem elektrycznym z systemami jazdy autonomicznej RT13e.

– Na FS Poland nasz pojazd przeszedł szczegółową inspekcję techniczną, co udało się tylko połowie bolidów elektrycznych. Ze względu na bardzo napięty harmonogram zawodów, które trwały zaledwie trzy dni, czas był tutaj na wagę złota. Jako pierwszy bolid elektryczny ukończyliśmy pełną inspekcję i wystartowaliśmy na torze w konkurencji Skid Pad (jazda po „ósemce” na czas), osiągając czas 00:05.586 – opowiada Zuzanna Ignaszak z działu marketingu zespołu.

Ze względu na problemy z systemem elektrycznym zespół nie mógł wziąć udziału w pozostałych konkurencjach dynamicznych tego dnia.

newsletter_2023_14.jpg

– Szybko zlokalizowaliśmy jednak problem w jednym z naszych silników elektrycznych – relacjonuje Zuzanna. – Nawet tak duża awaria nie powstrzymała nas przed wystartowaniem w finałowej konkurencji. W zaledwie paręnaście godzin wykonaliśmy serwis silnika elektrycznego, ponownie go uruchamiając i przechodząc ponowną inspekcję, na 10 minut przed jej końcem.

RT13eOstatecznie jako jeden z dwóch zespołów elektrycznych PWR Racing Team wystartował w konkurencji Endurance (jak najszybszy przejazd trasy 22 km ze zmianą kierowcy w trakcie), niestety do jej ukończenia zabrakło mu półtorej okrążenia. Przekroczyć linii mety nie udało się także konkurencyjnej drużynie z Poznania.

– Emocje na ceremonii rozdania nagród były ogromne, bo do ostatniego momentu nie było wiadomo, kto stanie na najwyższym miejscu podium w klasyfikacji generalnej – podkreśla Zuzanna.

Ostatecznie lepiej poszło naszym studentom, którzy zajęli nie tylko pierwsze miejsce w całym konkursie, ale także mogą pochwalić się zwycięstwem w konkurencjach statycznych: Cost and Manufacturing i Business Plan Presentation oraz w konkurencji dynamicznej Skid Pad.

Polskie zawody były ostatnimi w tym sezonie dla PWR Racing Team. Wcześniej zespół wystartował w Formule Student w Niemczech, na Węgrzech i we Włoszech (szczegółowe wyniki z poszczególnych konkursów na facebookowym profilu zespołu). Studenci podkreślają, że są zadowoleni z tegorocznych startów i właśnie określają konkretne cele na przyszły sezon.

– Na pewno chcemy, by nasz kolejny bolid był mniej awaryjny i osiągał jeszcze lepsze czasy na torze – podkreślają.

Zespół podczas wręczenia nagród

lucy