PWr i Volvo będą ściśle współpracować

Prowadzenie i rozwój innowacyjnych projektów naukowych, utworzenie wspólnych programów kształcenia, organizacja praktyk zawodowych czy też realizacja rozpraw doktorskich i prac dyplomowych to tylko część obszarów, które obejmuje porozumienie między Politechniką Wrocławską a koncernem Volvo Polska. W środę, 10 lipca, umowę o współpracy podpisali przedstawiciele uczelni oraz szwedzkiego koncernu.

pwr_volvo_2.jpgW spotkaniu, które zorganizowane zostało w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej, uczestniczyli: prof. Cezary Madryas – rektor, prof. Andrzej Kucharski – prorektor ds. informatyzacji i współpracy z gospodarką, Ulf Magnusson – prezes Volvo Polska oraz Małgorzata Ryniak – pełnomocnik Zarządu Volvo Polska ds. Współpracy z Uczelniami.

Przedstawiciele obu stron zgodnie zadeklarowali chęć rozwijania dotychczasowej owocnej współpracy, zarówno w zakresie badań i projektów, jak i kształcenia młodej kadry naukowej. Z porozumienia mogą być zadowoleni studenci Politechniki, którzy od lat uznają Volvo za miejsce, w którym warto pracować.

- Współpraca Politechniki Wrocławskiej z firmą Volvo trwa praktycznie od momentu pojawienia się tego koncernu w naszym regionie – mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Prowadzimy wspólnie badania w zakresie produkowania nowoczesnych autobusów, jak i konstrukcji maszyn budowlanych. Studenci Politechniki Wrocławskiej cenią możliwość odbycia praktyk i staży w Volvo, a z przeprowadzonych ankiet wynika, że firma znajduje się w ścisłej czołówce miejsc, w których chcą pracować po zakończeniu nauki. Te działania pokazują, że jesteśmy dla siebie dobrymi partnerami i udanym przykładem łączenia nauki z biznesem. Liczę, że dzisiejsza umowa spowoduje nie tylko umocnienie dotychczasowej współpracy, ale też pozwoli na otwarcie kolejnych obszarów działań, jak np. stworzenie dedykowanych programów kształcenia.

pwr_volvo_1.jpgZakres umowy pozwoli stronom, dzięki wykorzystaniu doświadczeń, wiedzy pracowników oraz potencjału, zarówno Politechniki Wrocławskiej jak i firmy Volvo, na realizację różnorodnych projektów otwierających perspektywy rozwoju i podnoszenia konkurencyjności.

- Volvo Polska jest obecne we Wrocławiu od 25 lat. Od momentu rozpoczęcia naszej działalności w mieście, stawialiśmy na budowanie trwałych relacji z Politechniką Wrocławską, współdziałając m.in. przy rozwoju programów dydaktycznych, w tym praktyk i staży studenckich, realizując prace dyplomowe, prezentując nasze osiągnięcia technologiczne na wykładach i seminariach na Uczelni, a także prowadząc współpracę naukową w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii – powiedział Ulf Magnusson,  prezes Volvo Polska. – Współpraca z tak ważnym ośrodkiem akademickim, jakim jest Politechnika Wrocławska ma dla naszej firmy wielkie znaczenie. Podpisując dzisiaj umowę podkreślamy stabilny i długofalowy wymiar naszych relacji. Pragniemy kontynuować tę ważną współpracę, włączając się w kształcenie przyszłych kadr inżynierskich i zapewniając im odpowiednie przygotowanie do pracy zawodowej. Jestem przekonany, że wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy Volvo a Politechniką stworzy ciekawe perspektywy rozwoju zarówno dla studentów, kadry naukowej jak i naszej firmy, i będzie procentowała w przyszłości kolejnymi cennymi inicjatywami.