Politechnika międzynarodowa

Data: 01.10.2020 Kategoria: współpraca międzynarodowa

Ponad 500 studentów i słuchaczy z całego świata rozpoczyna swoją przygodę z Politechniką Wrocławską. Z myślą o nich powstał specjalny materiał wideo, który przybliża funkcjonowanie PWr.

Tradycją było, że dla nowych słuchaczy uczelnia organizowała dzień wstępny, podczas którego zagraniczni studenci otrzymywali informacje o Politechnice, oglądali prezentacje uczelnianych jednostek, swoich kolegów z kół naukowych i organizacji studenckich, a także zapoznawali się z ofertą Biblioteki PWr. Sprawy bezpieczeństwa omawiali natomiast przedstawiciele policji. W tym roku sytuacja związana z pandemią COVID-19 jednak nie pozwoliła na taką formę powitania.

- Szkoda, że nie możemy spotkać się osobiście, ale rzeczywistość lubi nas zaskakiwać – mówi rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs. – Jednak to, że wciąż możemy być razem jako międzynarodowa społeczność pokazuje, że nie ma takiej przeszkody, której ludzki umysł nie mógłby pokonać – i właśnie tego uczymy na Politechnice Wrocławskiej!

Mimo tego, że dni wstępnych nie można było zorganizować w tradycyjnej formie Dział Współpracy Międzynarodowej nie poddał się i przygotował specjalne nagranie, z myślą o osobach, które przyjeżdżają na studia z poza naszego kraju.

obcokrajowcy_2020.jpg- W innych okolicznościach poznalibyśmy naszych nowych studentów osobiście. Jednak ten rok jest inny niż wszystkie. W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele niewiadomych związanych z możliwością przemieszczania się po świecie, a przede wszystkim rozpoczęcia studiów za granicą - wyjaśnia Anna Maria Rogalska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej. - Rozumiemy, że pierwsze dni na nowej uczelni mogą być przytłaczające, zwłaszcza teraz, kiedy bezpośredni kontakt jest tak ograniczony. Dlatego przygotowaliśmy krótki materiał wideo, w którym opowiadamy o tym, jak nasza uczelnia będzie funkcjonować, jakie daje możliwości i gdzie szukać pomocy. Najważniejsze jest jednak to, byśmy pamiętali, że w tej nowej rzeczywistości jesteśmy wszyscy razem.

W tym roku akademickim w ramach programów wymiany studenckiej (Erasmus+ i Student Exchange) w semestrze zimowym rozpocznie naukę 152 studentów z 14 krajów świata. Największą grupę stanowią osoby z Hiszpanii (aż 82 osoby), Francji oraz Włoch.

269 osób liczy grupa, która rozpocznie naukę na pełnym cyklu studiów. Najwięcej pochodzi z Ukrainy i Białorusi ale nie zabrakło także reprezentantów m.in. Grecji, Estonii, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Rosji czy Kazachstanu.

Dodatkowo aż 88 osób z zagranicy zapisało się na kursy języka polskiego i angielskiego prowadzone przez Studium Języków Obcych PWr. Mamy tutaj głównie reprezentantów Ukrainy, Turcji i Białorusi.

Więcej informacji na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej.