Pierwsza taka inauguracja. Uroczysty początek roku na Wydziale Medycznym

Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Medycznym - zdjęcie

W auli gmachu głównego odbyła się pierwsza w historii uczelni inauguracja roku akademickiego na Wydziale Medycznym. Na kierunku lekarskim kształci się tam 60 osób. – Dziękujemy za zaufanie – mówił dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, dziekan wydziału.

Prof. Arkadiusz Wójs - zdjęcieDecyzja o utworzeniu na naszej uczelni Wydziału Medycznego zapadła we wrześniu 2022 r. i o tego momentu ruszyły przygotowania do jego otwarcia. Na początku stycznia uczelnia złożyła wniosek o zgodę na prowadzenie kształcenia na kierunku lekarskim. Po jej uzyskaniu – w czerwcu – rozpoczęła się rekrutacja studentów. PWr została tym samym pierwszą uczelnią techniczną w Polsce, która będzie kształcić studentów na kierunku lekarskim.

– Uruchomienie medycyny na Politechnice Wrocławskiej jest najważniejszym projektem zrealizowanym przez nas w ostatnich latach, a dzisiejsza inauguracja to historyczny moment – powiedział w trakcie uroczystości prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Wszystkie wielkie uczelnie techniczne w Europie, mające realny wpływ na poprawę jakości życia i rozwój technologii, prowadzą medycynę i niemal wszystkie są bardzo silne w technologiach medycznych. W Polsce do tej pory żadna politechnika tak nie funkcjonowała i w efekcie żadna nie była w stanie współpracować z lekarzami na tak wysokim poziomie – dodał.

Prof. Dariusz Jagielski - zdjęcieKształcenie na kierunku lekarskim jest prowadzone we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami oraz Dolnośląskim Centrum Medycznym Dolmed. Obecnie na Wydziale Medycznym zatrudnionych jest ok. 60 nowych nauczycieli akademickich, w tym ponad dziesięciu profesorów i ponad 20 profesorów uczelni. Tworzą oni sześć pierwszych katedr.

Dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, dziekan Wydziału Medycznego w swoim wystąpieniu podkreślił, że współczesna medycyna nie może się rozwijać bez nowoczesnych technologii i współpracy pomiędzy medykami i osobami reprezentującymi świat techniczny.

– Myślę, że nie musimy nikogo przekonywać, jak piękny jest świat medycyny, jak wspaniałe jest diagnozowanie, leczenie i rozwiązywanie problemów pacjentów i robienie wszystkiego, żeby im pomóc. W tym samym czasie będziemy chcieli także pokazać, jak piękny jest świat nowoczesnych technologii i zaprosić naszych studentów do badań i projektów naukowych – dodał.

Sześćdziesięcioro pionierów

Studenci Wydziału Medycznego PWr - zdjęcieW październiku naukę na kierunku lekarskim rozpoczęło 60 studentów. W trakcie inauguracji odbyła się uroczysta immatrykulacja. Zwracając się do studentów prof. Arkadiusz Wójs zaznaczył, że aby być odpowiedzialnym lekarzem, trzeba być osobą dojrzałą, mądrą i świadomą społecznie, dlatego tak ważne jest korzystanie na uczelni z bogactwa intelektualnego, które mamy wokół siebie.

– Wasze studia są bardzo ciężkie, ale uczelnia oprócz zdobywania wiedzy ma wam także pomóc w rozwijaniu wzajemnych kontaktów. Ważne jest, żebyście maksymalnie wykorzystali fakt, że na PWr są także profesorowie, doktoranci i studenci z innych obszarów niż medycyna. Z drugiej strony uczcie swoich kolegów respektu do waszego zawodu. Zdobywanie wiedzy w tak zróżnicowanym otoczeniu jest bardzo ubogacające – podkreślił rektor.

Dzięki współpracy ze szpitalami studenci kierunku lekarskiego już na pierwszym roku studiów mogą liczyć na zajęcia praktyczne, tzw. godziny przy łóżku pacjenta, których liczba będzie większa niż minimum wymagane przez rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (aż 249 zajęć klinicznych przez cały okres studiów).

– Jesteście w pewien sposób pionierami i dziękujemy za wasze zaufanie. Zaczynamy w małej grupie, bo na pierwszym roku jest 60 osób, ale w przyszłości będziemy chcieli się rozwijać, kształcić więcej studentów i otwierać nowe kierunki medyczne. Deklarujemy jednak, że naszym priorytetem zawsze będzie jakość kształcenia – zaznaczył prof. Dariusz Jagielski.

Wykład inauguracyjny „Mistrz i uczeń – wiedza jako treść życia lekarza i obowiązek jej przekazywania” wygłosił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego – Ośrodka Badawczo-Rozwojowego.

newsletter_2023_14.jpg

mic