Okrągły jubileusz fundacji „Pro Homine”

Data: 22.02.2024 Kategoria: działania społeczne, seniorzy, życie uczelni

Zdjęcie ilustracyjnie

Wrocławska Międzyuczelniana Fundacja „Pro Homine” na rzecz Emerytów i Osób Niepełnosprawnych świętuje swoje 30-lecie. Z tej okazji na Politechnice Wrocławskiej odbyła się uroczystość, w trakcie której wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla fundacji.

Wrocławska Międzyuczelniana Fundacja „Pro Homine” została powołana w 1994 r. przez rektorów siedmiu uczelni Wrocławia oraz przedstawicieli uczelnianych związków zawodowych.

W skład fundatorów weszli rektorzy Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego), Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” tych uczelni i Akademii Sztuk Pięknych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiej Uniwersytetu Przyrodniczego. Rektor ASP dołączył do Zgromadzenia Fundatorów w 2000 r. Pierwszym przewodniczącym gremium został wybrany prof. Andrzej Wiszniewski, ówczesny rektor Politechniki Wrocławskiej. Obecnie funkcję tę sprawuje obecny rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs.

Fundacja od 30 lat zajmuje się wspieraniem emerytów, rencistów i osób z niepełnosprawnościami z wrocławskich uczelni, a także członków ich rodzin.

Jednym z pierwszych zadań, jakie podjęła fundacja, było zbudowanie środowiskowego Ośrodka Seniora Wyższych Uczelni Wrocławia. Budynek przy ul. Olszewskiego 23 dysponuje 152 mieszkaniami. Jego mieszkańcy mają zapewnioną wszechstronną pomoc i opiekę, a równocześnie mogą prowadzić niezależne życie w swoich własnych mieszkaniach. Od 2006 r. fundacja działa jako organizacja pożytku publicznego i zajmuje się m.in. działalnością charytatywną, organizowaniem pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, a także edukacją i wolontariatem młodzieży.

Przewodniczący prof. Arkadiusz Wójs wręczył w czwartek wyróżnienia 17 osobom z zarządu i rady fundacji oraz pracujących na co dzień na jej rzecz. Szczególne podziękowania trafiły do 93-letniej Cecylii Biegańskiej, emerytowanej pracowniczki PWr, która od początku istnienia fundacji zajmuje się kwestiami organizacyjnymi w Ośrodku Seniora Wyższych Uczelni Wrocławia oraz opiekuje się jego mieszkańcami.

Zdjęcie ilustracyjne

– Dziękujemy pani Cecylii za wielkie serce i wybitny wkład pracy w działania na rzecz fundacji „Pro Homine” – mówił podczas uroczystości prof. Arkadiusz Wójs, który w uznaniu zasług podarował jej, ufundowany przez Zgromadzenie Fundatorów, obraz autorstwa prof. Przemysława Tyszkiewicza.

Wyróżnienia odebrali także: prof. Jerzy Zdanowski, prezes zarządu, Krystyna Rohozińska-Owczarek, wiceprezeska zarządu, dr inż. Wojciech Sibilski, Janina Zawadowska, Urszula Mazurek, prof. Andrzej Dżugaj, dr hab. inż. Józef Cież, prof. Maria Szostak, prof. Andrzej Mulak, przewodniczący rady fundacji, prof. Janusz Drożdżyński, Aleksander Zyśko, dr hab. Bożena Ryszawska, dr Zbigniew Najzarek, Iwona Jędrychowska, Krzysztof Gwara oraz Halina Vishnewska.

W imieniu prezydenta Wrocławia okolicznościowe listy gratulacyjne wręczył dr Jacek Ossowski, sekretarz Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki.