A A+ A++
A A A A

Politechnika Wrocławska

Newsletter

Polityka równości, różnorodności i dobrostanu 2025-2028

Czy wiesz, że...

Nasi studenci na podium zawodów z cyberbezpieczeństwa

Nagrodzeni studenci z PWr w koszulkach „Break the syntax” z dyplomami oraz żołnierze na tle logotypów MON, MNiSW i ECSC.

Reprezentacja Politechniki Wrocławskiej zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskich zawodach typu Capture the Flag będących finałem projektu Akademia_CYBER.MIL. Wcześniej w jego ramach kilkuset studentów i studentek z naszej uczelni brało udział w szkoleniach z zakresu informatyki i cyberbezpieczeństwa.

Zawody dla studentów politechnik i uczelni technicznych były zwieńczeniem projektu Ministerstwa Obrony Narodowej Akademia_CYBER.MIL. W jego finale w Warszawie uczestniczyło 17 drużyn z całego kraju.

Naszą uczelnię reprezentował zespół studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w składzie: Michał Bernacki (kapitan; III rok cyberbezpieczeństwa), Krzysztof Borówka (I rok cyberbezpieczeństwa), Adrian Dyl (I rok studiów 2. stopnia z cyberbezpieczeństwa), Adrian Śliwa (III rok informatyki technicznej) i Wiktor Rojecki (III rok cyberbezpieczeństwa). 

Uczestnicy zawodów mierzyli się z zadaniami z zakresu kryptografii, analizy podatności, informatyki śledczej i bezpieczeństwa aplikacji. Musieli odnaleźć informacje potwierdzające poprawne rozwiązanie. Ograniczony czas i konieczność szybkiego podejmowania decyzji odzwierciedlały wyzwania stojące na co dzień przed specjalistami cyberbezpieczeństwa.

Kilkudziesięciu studentów, uczestników zawodów Capture The Flag, pozuje w auli z organizatorami z wojska i MON.

Zawody nie tylko sprawdzały wiedzę i umiejętności, ale były też okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń młodych pasjonatów nowych technologii. Studenci mogli w praktyce przekonać się, jak ważne dla cyberbezpieczeństwa są współpraca, zdolność analitycznego myślenia i kreatywność. Dodatkowym elementem rywalizacji były konkurencje na strzelnicy.

Projekt Akademia_CYBER.MIL 2025/2026, realizowany przez Departament Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Narodowej we współpracy z Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, trwał od grudnia 2025 r. Z Politechniki Wrocławskiej do udziału zgłosiło się 650 studentów i studentek PWr.

Jego celem jest popularyzowanie wizerunku Sił Zbrojnych RP i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej jako atrakcyjnego i innowacyjnego miejsca do podjęcia pracy i służby oraz rozwoju kariery zawodowej dla ekspertów w dziedzinie informatyki i cyberbezpieczeństwa.

newsletter_2023_14.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska ©